Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рентите като ябълка на раздора

| Интервю
Снимка: БТА

Средният размер на поземлените ренти у нас е сред най-високите в Европа. Страната ни изпреварва Франция, Испания и Унгария. Средната стойност на рентите е съпоставима с тази във Финландия и Полша и е много по-висока спрямо тази в съседна Румъния, посочват агроекспертите. Според фермери балонът с рентите е напът да се спука. Земеделци предупредиха, че рентите ще намаляват. Заговори се за нов закон за арендата на земеделска земя, който да регламентира рентите. Появи се и идея държавата или кметовете да определят тавани на рентите.

Депутатът от ПП-ДБ и бивш директор на БАБХ Христо Даскалов излезе с провокативен пост по темата в социалните мрежи. Пред БНР той заяви, че негово собствено проучване сочи, че няма рента от 100 лева, каквито стойности се публикуват.

Примерна, приблизителна сметка на Даскалов сочи, че има разминаване между публично оповестявани данни за рентите и техните реални стойности. Той даде примери със свои земи и каза, че най-високата рента, която е получавал за свои земи през последните години, е 40 лева на декар.

"Сервира се само рентата. Никой не дава подробности – защо се дава тази рента, какви са приходите, какви са разходите."

Даскалов заяви, че фермерите излизат пред обществото и казват – ние имаме много разходи, "а всъщност, ако 50% от тази земя е моя, това разход ли е?"

"Пазарната ситуация е такава, каквато е. Рентите стигнаха докъдето са в момента, благодарение на пазарната ситуация. Това не означава, че е правилно. Понякога нещата се изкривяват в стремежа на всяка цена да обработваш земята", коментира в предаването "Преди всички" Радостина Жекова, член на УС на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Тя представлява Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.

Според Жекова се насажда невярна информация, а голяма част от хората, които обработват земя, не успяват да направят разлика между приход и печалба, което усложнява ситуацията с рентите.

В Добруджа за миналата година средната рента е 124 лева на декар, в Лудогорието е около 90 лева, подобно е положението в Централна България, оповести данни Жекова и обори тезата за рентите като необлагаем доход.

"Държавата от няколко години води политика, която е незаконна, защото наистина по закон рентите в България са необлагаеми, но по тълкувание на НАП държавата влиза и си взема данъците заедно с лихвите, на рентите, които са начислени, говорим на земеделски производители."

В средностатистическо стопанство с 5000 декара земя има земеделци, които нямат нито един декар лична земя, други имат 10% от земята, трети - 30% от земята, продължи с примерите Радостина Жекова.

Секторът на зърнопроизводството за 2022 г. е изплатил 2,5 милиарда ренти, обясни тя.

"Всеки седми лев във вашето портмоне, в моето, е генериран от сектор зърнопроизводство."

Двете мнения чуйте в звуковите файлове. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Александрина Перчева

Д-р Перчева: 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза

Месец октомври е обявен за месец на борбата с рака на гърдата – време за осведоменост, превенция и грижа за женското здраве.  " 3 D мамографията е най-прецизният начин за диагностика при плътна млечна жлеза , каза за "Хоризонт" д-р Александрина Перчева, един от водещите мамолоз и и специалисти по образна диагностика в България.  Тя участва..

публикувано на 03.10.24 в 11:48

"Данък захар"?

"Нашият метаболизъм е така устроен, че ние се храним с въглехидрати . Човек гледа да консумира храни с висока енергийна плътност – мазни и сладки храни, и оттам са съвременните заболявания." Това коментира пред БНР диетологът д-р Велислав Георгиев във връзка с предложението да се помисли за въвеждането на "данък захар". Д-р Николай..

публикувано на 03.10.24 в 10:53

Експерти: Не се завръщат щъркели от юг! Това са птици, идващи от север или неотлетели

Връщат ли се щъркелите обратно в България, след като преди повече от месец напуснаха гнездата си и се отправиха към топлите страни? Този въпрос е сред най-коментираните в социалните мрежи, след като сайтът за прогнози Meteo Bulgaria сподели клип на Семчо Миронов , известен земеделец от Монтанско, заснел щъркели, които били отлетели, а сега..

публикувано на 03.10.24 в 06:58

20 години в очакване на закон за доброволчеството

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности - близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. Мария Тончина:..

публикувано на 02.10.24 в 07:14

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00