Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи"

Александър Миланов: Насилието над деца не е семейна работа. Те не могат да се защитят сами

"Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това"

| Интервю
Александър Миланов
Снимка: Ани Петрова

Последният случай от Врачанско със 7-годишното дете, което е спяло и живяло в селскостопанска помещение без елементарни битови условия в двора на иначе добре уреден семеен дом, предизвиква редица въпроси за начина, по който работят институциите в сферата на закрилата на децата. Какви са законовите механизми, с които да бъдат улавяни рисковите обстоятелства за една дете и от какво зависи да са ефективни?

Всеки от нас има задължение да подаде сигнал за дете в риск, независимо дали сме длъжностни лица или просто граждани, казва през БНР Мария Търнавска, директор на Регионална дирекция "Социално подпомагане" във Враца.

При получен сигнал в 10-дневен срок се събира първоначалната информация, но ако се касае за сигнал за насилие над дете, действията са незабавни – в рамките на 24 часа, уточнява тя.

"Вече има зрялост в обществото да подава сигнали, но всеки предпочита да си стои встрани, да си пази собствения гръб, собствените интереси, вместо да се провокират проблеми, подавайки даден сигнал", коментира Мария Търнавска.

Когато социалните работници отидат на терен, те имат широк спектър от правомощия.

"Влиза се в жилището, срещат се с роднини, близки, съседи, с учителки от детската градина, от училищата, с лични лекари, с треньори. Проверяват се всички възможни източници."

Много често подаваните сигнали не са достовернии не се потвърждават, изтъква още Търнавска. Според нея това се прави злонамерено, с идея да се навреди на някого. Така социалните работници се озовават на места, където нищо не се е случило, но "някой е решил да заблуди компетентните органи и да сплаши съответното лице или семейство".

"В приемните семейства много често попадат наистина деца, които по една или друга причина са били жертви на насилие, злоупотреба, неглижиране, лишаване от основни неща."

Това коментира пред БНР Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа.

В областта на приемната грижа и закрилата на децата има много добре разписани документи, но изпълнението им е сведено до човешкия фактор, отбеляза Миланов, като очерта пропуските в системата.

По думите му, все още се смята, че насилието е проблем зад затворени врати, а в малките населени места положението е "цар далеко, Бог високо", посочи той.

"Има едни други отношения, които водят до разпад на тази гражданска отговорност."

В община Мизия няма социален работник по закрила на детето, най-близката служба е в Оряхово, на десетки километри, уточни Александър Миланов.

Той обърна внимание на факта, че за насилие над деца могат да се разглеждат и анонимни сигнали.

"Насилието не се случва, когато идва социалният работник. Десетки деца в България са жертви на насилие и никой не знае за това", заяви Миланов и допълни - няма как да сложим социален работник във всяко населено място, но има как да повишим чувствителността към насилието.

"Децата не могат да се защитят сами. Възрастните жертви на насилие могат да излязат от този порочен кръг на насилието. Децата не могат да го направят. Особено в малките населени места."

Насилието над деца не е семейна работа, а работа на цялото общество, обобщи той.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Анджей Дуда - президент на Полша

Дуда: Ако някой е в състояние да наложи края на войната на Русия, това е Тръмп

"Ако някой е в състояние да наложи края на войната на Русия, това най-вероятно е само президентът на Съединените щати“, заяви в интервю за Скай нюз полският президент Анджей Дуда, който също изрази пълно разбиране на тарифната политика на Доналд Тръмп.  В интервюто за Скай нюз в президентския дворец във Варшава, Анджей Дуда, който след седмици..

публикувано на 12.04.25 в 11:14
Теодор Радонов

Теодор Радонов: България е лидер в ЮИЕ от гледна точка на капиталови и рискови инвестиции

Европейската инвестиционна банка ще удвои средствата за сигурност и отбрана през 2025 г. Без да финансира пряко производството на оръжия и боеприпаси , банката разширява портфолиото си за финансиране на проекти във военната индустрия. "Изграждане и модернизиране на военни бази, казарми, складови помещения за оръжия, разработки и производство..

публикувано на 12.04.25 в 11:07

3 досъдебни производства за насилие само за един ден Дупница

Три досъдебни производства за отправени заплахи и упражнено насилие са образувани само за един ден в РУ в Дупница.  28-годишен мъж е нанесъл лека телесна повреда на партньорката си в с. Червен бряг, 34-годишен мъж е отправял закани спрямо сестра си в семейното им жилище в Дупница, а 48-годишен дупничанин е притеснявал бившата си партньорка в..

публикувано на 12.04.25 в 10:53

САЩ и Иран преговарят за ядрената програма на Техеран

В Оман са планирани разговори между американски и ирански представители за ядрената програма на Техеран. Очаква се да участват иранският външен министър Абас Арагчи и американският специален пратеник Стив Уиткоф. Според ирански източници дискусиите ще бъдат проведени с помощта на посредник, въпреки че е възможен директен разговор между Уиткоф и..

публикувано на 12.04.25 в 10:31

Марк Кенсиън: Договарянето на мир не е бизнес с недвижими имоти

"Русия трябва да се размърда!". Това написа Доналд Тръмп вчера в късния следобед, докато пратеникът му Стивън Уиткоф се срещаше с Владимир Путин в Санкт Петербург в опит - за трети път през последните два месеца - да го убеди да спре "ужасната и безумна война". Но дали плановете на Пентагона да изтегли 10 хиляди американски войници от Източна Европа..

публикувано на 12.04.25 в 10:22
Първият български космонавт Георги Иванов (дясно) със съветския космонавт Николай Рукавишников преди старта на „Союз-33“.

Международен ден на авиацията и космонавтиката

Институтът за космически изследвания и технологии към Българската академия на науките отваря врати за Международния ден на авиацията и космонавтиката. В Лесидрен пък се открива постоянна авиационна изложба на група ентусиасти.  В Деня на отворените врати в БАН ще бъдат представени лекции за постиженията в областта на космическите..

публикувано на 12.04.25 в 10:12

"България няма деца за убиване"! В цялата страна се провеждат протести

В цялата час са насрочени демонстрации с искания за по-безопасни пътища след смъртта на 12-годишната Сияна Попова край плевенското село Тел и ш. На площада в Телиш са се събрали хиляди хора, не само от региона, но и от цяла България пристигнаха мотористи и автоколони . Протестът е под надслов "Стига смърт на пътя". Около 11.00 ч. всички ще..

публикувано на 12.04.25 в 10:01