Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за Трифон Силяновски

На 16 декември се навършват 100 години от рождението на забележителния български музикант Трифон Силяновски - композитор, пианист, педагог, музикален теоретик и философ, една изключителна личност с много тежка съдба, но въпреки това останала вярна на идеалите си.

Израснал е в среда на високо духовни хора - баща му е известен правист, декан на Юридическия факултет на Софийския университет. В дома им гостуват най-видните интелектуалци на страната. Силяновски учи латински език и орган, завършва класическата гимназия и продължава обучението си във Виена - учи История на изкуствата и стилистика в Университета, а в Консерваторията негов преподавател е прочутият пианист Вилхелм Кемпф. 

Започва активна концертна дейност. Поради войната се завръща в София и завършва висшето си образование с три специалности: право в Софийския университет, композиция при Панчо Владигеров и пиано при Димитър Ненов в Музикалната академия, а проф. Брашованов го готви за свой асистент. През1948 г. на Общобългарското състезание за певци и инструменталисти е удостоен с втора награда за интерпретацията му на творби от Бах и Бетовен. 

И дотук свършва бляскавият път на Трифон Силяновски. По донос е изпратен в лагер и три години търпи всякакви издевателства и унижения. След освобождаването започва още един жесток период в живота му - не му дават да работи и той се изхранва като свири в кръчми, преподава частни уроци по гръцки и латински, по пиано. Тогава композира първата си симфония и Вариации на тема ВАСН. 

Благодарение на диригента Добрин Петков Трифон Силяновски е представен на гостуващия у нас композитор Дмитрий Шостакович и той дава много викоко оценка на  творчеството му. Може би затова през 1959 г. е позволено да бъде назначен като корепетитор в Софийската опера, но за кратко - изселват го в Смолян. През 1973 г. Силяновски  е назначен като музикален директор в Благоевградската камерна опера, където остава 9 години. 

Едва след 1989 г. Трифон Силяновски заема подобаващото му се място като музикант и интелектуалец - поема майсторските класове по пиано в Държавната музикална академия, преподава и в Пловдив. Умира на 19 май 2005 г.

Като композитор оставя в наследство значително творчество: 3 симфонии, 3 концерта за струннен оркестър, Концерт за пиано и оркестър, камерна музика, както и Миса ординариа, Те Деум и Стабат матер. Оставя и огромен брой изследвания по философия, естетика, теология, история на изкуствата, проблеми на музикалната интерпретация и др.

В Златния фонд на БНР е запазено изказване на композитора Божидар Абрашев от 1992 г. за творческото дело на Силяновски. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57