Това заяви пред БНР политологът Владимир Шопов.
Според него има няколко големи риска в периода, в който навлизаме. Всички нови алтернативни геополитически играчи искат да създадат свои собствени периферии, посочи той и добави, че навлизаме в период с много междинни пространства.
"Най-големият риск от по този начин структуриращ се полицентричен свят и риск, произтичащ и от поведението на Владимир Путин през последната година – две, е свързан с пролиферацията на ядрено оръжие. /…/ Моето притеснение е по скоро свързано с такъв тип развитие. Достигането на по-стабилно състояние на това, което в момент се преформатира, според мен ще се случи през различни по мащаб конфликти на различни места в света", коментира Шопов в интервю за предаването "Събота 150".
"Отиващата си година е много любопитна и интересна, тя наистина ще остане с приемането за възникваща международна реалност, в която на пръв поглед има все повече центрове, все повече държави, които претендират да имат ролята на някакви опорни точки, около които се дефинират и създават регионални стратегии за влияние, които предлагат външна политика "а ла карт", от която можете да си избирате черешките и това, което най-много ви допада. Още един парадокс е, че точно последните година-две показват илюзиите и ограниченията, които този свят предоставя на тези държави", посочи той.
По-полицентричният свят е по-нестабилен свят, отбеляза политологът и добави: "Свят, в който ако не принадлежите към здрави и устойчиви съюзи, изисква от държавите да увеличават разходите за своята сигурност, изисква от държавите да направят по-силни устойчиви институции, изисква от държавите да се подготвят за повече рискови сценарии и т.н.".
По думите му много от държавите от глобалния юг отказват да заемат позиция, особено по отношение на войната в Украйна. В същото време повечето от негативните последствия от тази война директно се изсипват върху техните общества и икономики, подчерта той. Според него глобалната нестабилност има много по-висока цена в по-ниско развитите държави.
"Предстои на много от тези елити частично поне да преосмислят тези свои желания и пожелания за един истински полицентричен свят, доколкото той наистина ще функционира по този начин. Войната в Украйна е пряк пример за това, че този наглед полицентричен свят отново функционира по блокова логика", обясни Шопов. По думите му полицентричният свят до голяма степен в крайна сметка ще се окаже отново двублоков свят.
"Мисля, че можем спокойно да говорим за де факто съюз между Русия и Китай. През последните години сме свидетели на непрекъснато увеличаване на параметрите на задълбочаващо се сътрудничество, координация, дори и частична интеграция между Китай и Русия", посочи политологът. И продължи коментара си:
"Постпутинова Русия със сигурност ще си зададе сериозни стратегически въпроси по отношение на собственото си отдалечаване от Европа и западния свят. Има известни въпросителни на по-дългосрочна нестабилност", прогнозира Владимир Шопов.
Според него през последните години в голяма степен западният свят е станал много по-малко настоятелен в желанието си, в общуването с държавите от глобалния юг да изтъква и да се опитва да налага западните ценности. Политологът очерта пътя, който западните държави извървяха в отношенията си с тези държави, научените уроци, признатите и преосмислени грешки. Той прогнозира:
"Само след известен период от време ще станем свидетели на опити за оттегляне от тези нови партньорства и намирането на някакъв друг баланс на отношенията. Тези нови алтернативни геополитически центрове най-малкото желаят да консолидират или създадат нови собствени периферии на влияние. Оттам произтича геополитическа нестабилност и несигурност за много от тези държави, които могат да се окажат доста по-висока и опасна за тях, отколкото наглед пропагандирано нежелания глобален либерален ред, който доминираше доскоро".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Лошо време обхвана голяма част от страните на Балканския полуостров, като в редица райони заваля сняг, а температурите спаднаха значително, съобщават местните медии. Сняг и студ сковаха Румъния, където е обявен жълт код за неблагоприятно време в почти цялата страна. Температурите спаднаха рязко с около 15 градуса в рамките на едно денонощие,..
Повече от 150 вида вино, родени в бъчвите на 23 семейни изби, ще гастролират в Русе на 2 и 3 май . Тогава ще се състои първото издание на фестивала "Винофрения", а локацията е нетрадиционна - Военният клуб с летния театър, градинките и археологическите разкопки на римската крепост. Няма да има и следа от строгия нрав на..
Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..
Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..
80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите. От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..
Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..
С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано...