Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правната комисия на НС: Депутати и министри ще могат да имат двойно гражданство (обновена)

| обновено на 16.12.23 в 20:18
Снимка: БГНЕС

Депутати и министри ще могат да имат двойно гражданство, а държавните регулатори ще се избират с мнозинство от две трети, ако Народното събрание приеме на второ четене проектозакона за промяна в Конституцията.

След близо 7-часов дебат с участието на конституционалисти, подкрепа в парламентарната правна комисия получиха текстовете, с които се позволяват депутати и министри да стават хора с двойно гражданство, членовете на регулаторите да се избират с 2/3 мнозинство, да има Висш съдебен и Прокурорски съвет с 4- годишни мандати, мандатът на Главния прокурор да е 5-годишен, а на председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд - 7-годишен мандат без право на втори и за тримата.

Допълнително ще се работи по текстовете, свързани със служебното правителство, както и с разпределението на квотите в двата магистратски съвета.

Една от най-разгорещите части от обсъждането беше именно тази за двойното гражданство.

Според гласуваното, лице с двойно гражданство може да стане депутат, ако е живяло последните 18 месеца в България. Изискване за уседналост за министрите не се изисква. Претендентите за държавен глава обаче няма да могат да се ползват от въведеното изключение.

Опозицията предупреди, че този текст поставя под риск националната сигурност. Конституционалисти пък - че може да последват лавинообразни искания ограничението за двойно гражданство да отпадне и за други позиции, например в съдебната власт.

Според правосъдния министър, разговорът за допускането на хора и с чуждо гражданство до властта, е разговор за това, че една четвърт от българите са в чужбина:

"Това е големият дебат за това как се изгражда нашата национална общност - дали искаме всички български граждани да участват във формирането на политиката в страната. Не виждам фундаментален проблем с предложението за двойно гражданството. Въпросът е вече да се уредят, вероятно на законово ниво, изискванията, лоялностите, да се избягва конфликт на интереси, за да е ясно, че се брани българския интерес, а не интереса на други държави или други субекти".

Предложението премина на косъм - с 5 на 4 гласа, като председателят на комисията Радомир Чолаков  гласува против с мотив, че "се приема текст, с който да си купуваме котка в чувал". Чолаков обяви, че ще предложи да се отложи влизането в сила на новата разпоредба, докато не се установи колко и къде са българите с двойно гражданство.

На няколко пъти той обвърза предложените промени в Конституцията с живота на правителството:

"Условието за съществуването на правителството е съдебната реформа. Аз ще подкрепя съдебната реформа във вида, в който е представена от Христо Иванов със съдействието на министър Атанас Славов. Всички останали въпроси са извън условието".

И отговорът на заместник-председателя на НС Никола Минчев и на правосъдния министър Атанас Славов

"Все пак един от основните приоритети на настоящото мнозинство е именно изменението в Конституцията, но се надявам да не видим на практика какво ще се случи, ако не се приеме", отбеляза Никола Минчев.

Министър Славов пък посочи:

"Тези изменения в Конституцията са важни за страната ни, особено чакайки решение за пълноправно членство в Шенген, присъединяване към еврозоната, за да заемем нашето достойно място в сърцето на Европейския съюз, а не в неговата периферия. Разбира се, те са важни и за правителството, защото те са траен ангажимент да постигнем стандарти за независимо правосъдие, за това България да е наистина правова държава и те са ангажимент, поет преди всичко към българските граждани".

С гласовете на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС конституционната комисия подкрепи още и регулаторите да се избират с 2/3 мнозинство, каквото имат вносителите и по-голям избор на президента за служебен премиер.

След като стигнаха до преходните и заключителни разпоредби в проекта за промяна в Конституцията, депутатите от ресорната парламентарна комисия прекратиха извънредното си заседание до утре в 10.00 часа.

Предстои след това да стане ясно кога ще се обсъждат спорните текстове, от което ще зависи и кога ще е обсъждането в пленарната зала.




По публикацията работи: Явор Римски


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44
Жаир Болсонаро

Полиция нахлу в дома на бившия президент на Бразилия Жаир Болсонаро

Бразилската полиция нахлу в дома на Жаир Болсонаро, след като съдия наложи допълнителни ограничения на бившия крайнодесен лидер и бивш президент на Бразилия. Болсонаро е съден пред Върховния съд на Бразилия по обвинения в заговор за преврат, за да се попречи на президента Луиз Инасио Лула да Силва да встъпи в длъжност през януари 2023 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:20
Снимката е илюстративна

За първата половин година: 30 до 50% средна заетост на леглата в хотелите

Между 30 и 50% е била средната заетост на леглата в хотелите през първата половина на годината.  При една трета от тях тя е била в диапазона 50-70%, около една пета посочват заетост под 30%. Това показват данните от проучване на Българската асоциация на професионалистите в мениджмънта на хотели за първата половина на годината. При една..

публикувано на 19.07.25 в 10:12