Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българската култура между успехите и скандалите

| Коментар
5
Снимка: БТА

Успехите и скандалите в българското изкуство през отиващата си 2023-та година минаха пред погледите на трима министри на културата – на двамата служебни и на настоящия - от редовното правителство с премиер Николай Денков. Драмите в Народния театър, международната награда "Букър" на Георги Господинов за романа му "Времеубежище" и протестите за пари в последните месеци на годината - това са част от акцентите, които намират място в обзора на отминаващата година.

2023-та година започна със стари и наследени проблеми, които ще се прехвърлят и в новата, а завършва със заплаха, че заради липса на пари театрите, музеите, галериите, концертните зали, читалищата и библиотеките могат да останат затворени за седмица в знак на протест.

Конфликтът в Народния театър, който започна през есента на 2022-ра, избухна с пълна сила в началото на март тази година. През октомври миналата година режисьорът Александър Морфов надраска вратата на пиара на театъра - Велислава Кръстева, с думите "ДПС" и "Изчезвай" и я обвини в политическа пропаганда. Морфов поиска тя да напусне, защото е придружила почетния председател на ДПС Ахмед Доган при гласуването му, а вече е била в друга роля и на работа в Народния театър. Най-старата ни трупа се раздели на две – едните подкрепиха директора Васил Василев, защото той отказа да се раздели с Кръстева, а другите му поискаха оставката. Морфов и Василев от съмишленици станаха врагове, последваха шествия, протести и взаимни обвинения, а по стара българска традиция изтекоха и малко записи.

В предпоследния ден на февруари в интервю за "Хоризонт" Александър Морфов каза, че никога през живота си не е бъркал толкова в преценката си за човек, както за директора Васил Василев, когото подкрепи за сегашния му пост. Три дни по-късно – на втори март, Василев обяви, че се разделя и с Морфов, и с Кръстева.

Междувременно двата възстановени спектакъла на Александър Морфов на сцената на Народния театър - "Хъшове" и "Животът е прекрасен" - вече не са в афиша. Един от най-яростните защитници на Морфов - актьорът Валери Йорданов, заведе дело срещу директора Васил Василев за претърпени неимуществени вреди, тъй като здравето му се е влошило, след като конфликтът започна. Самият Василев пък съди Камен Донев, защото се почувствал обиден, тъй като актьора нарече директора на Народния театър "мижитурка". 

Изходът от двете дела в Софийския районен съд ще научим догодина.

Час преди да настъпи 24 май, Георги Господинов и преводачката на романа му "Времеубежище" Анджела Родел спечелиха международната награда "Букър" в Лондон. Престижното отличие беше обявено от председателя на журито – френската писателка Лейла Слимани, а Георги Господинов поздрави от сцената в английската столица и на български.

След завръщането си на родна земя Георги Господинов разказа пред БНР колко много го вълнува темата за паметта, за забравата и за разпада на обществото.

Съюзът на българските писатели "не забрави" този успех на Георги Господинов и през октомври излезе на първа страница във вестника си със статия, подписана от клуб "Сто читатели" в община "Триадица" (без да се упомене и един от тези 100 читатели), че Господинов се е състезавал само с неизвестни чуждоземци, че отличието "Букър" не му дава никаква привилегия в родната литература, че подобно на другите европейски награди и тази се обезценява, досущ като приза на Алфред Нобел и че "Времеубежище" е средно произведение, което е много под нивото на десетки български романи през последните години. 

И за да сме напълно сигурни, че се намираме в България, вместо да използваме успеха, че се заговори за родната литература и да я популяризираме, Национален фонд "Култура" излезе с решение, че ще се финансира преводът на само 3 български книги в чужбина. Заделени са 75 хиляди лева и с тази "огромна" сума ще разчитаме някой да забележи и прочете българска литература.

А парите за култура, които винаги са били проблем, този път предизвикаха ефективни протести. В средата на годината, през юни, новият министър в редовното правителство и бивш директор на Пловдивския театър - Кръстю Кръстев - обеща пред БНР:

"Леко съм притеснен, но съм сигурен, че ще станат работите".

Само че притесненията му се оказаха основателни. Предвиденият бюджет за догодина от 350 милиона лева за целия културен сектор изкара на улицата хората на изкуството. В Деня на народните будители, първи ноември, беше първото недоволство.

По време на втория протест, който беше на Никулден - под мотото "Народ без култура е народ без бъдеще", се стигна и до напрежение между хората на изкуството и полицията, след като час и половина те чакаха за среща с премиера пред Министерския съвет. 

И въпреки, че Асен Василев не виждаше за какво протестират творците, в крайна сметка недоволството им даде резултат – за културата се заделят допълнително 68 млн. лева. Делян Пеевски и Бойко Борисов уговорили парите в неформална среща с финансовия министър, съобщи Христо Мутафчиев и определи допълнителната субсидия като знак, че хората на изкуството не бива да бъдат оставени в ъгъла.

Обобщението на Светослава Кузманова в предаването "Неделя 150" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В крепостта "Царевец" във В. Търново беше открит 9-ият летен оперен сезон "Сцена на вековете"

С балетния спектакъл „Кармен“ по музика от едноименната опера на Жорж Бизе снощи в крепостта „Царевец“ във Велико Търново беше открит Деветият летен оперен сезон „Сцена на вековете“. До 11 септември в основната и съпътстващата програма на културния форум ще бъдат представени 14 оперни и балетни спектакъла. Българското национално радио е медиен..

публикувано на 07.07.24 в 12:53

Започва "Arbanassi summer music"

Две от емблематичните средновековни църкви в архитектурния резерват Арбанаси до Велико Търново от днес до 12 юли ще домакинстват за 14-и път международния фестивал на камерната музика "Arbanassi summer music". Културният форум по традиция извежда камерната музика от концертната зала и я представя в атмосферата на арбанашките средновековни..

публикувано на 07.07.24 в 09:03
Ивайло Костов

Неукротимата нежност в стиховете на Ивайло Костов

От първи прочит стихосбирката на талантливия Ивайло Костов от София "Време е да те целуна" завладява и остава в душата завинаги. От неговата интимна лирика блика нежност, нежност и пак нежност. Любимата е обзела целия свят - дъгата, цветовете, цветята....всичко. С някаква магична словесност Ивайло Костов излива любовта, която е част от..

публикувано на 07.07.24 в 05:30
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35