С промени в Конституцията Народното събрание ограничи правомощията на президента при назначаването на служебни правителства.
Със 165 гласа беше решено в Конституцията да пише, че държавният глава ще може да избира за служебен премиер между 7 длъжностни лица на високи позиции, като от първоначално определените отпадна председателят на Върховния касационен съд.
За министри могат да бъдат избирани граждани с двойно гражданство. Прието беше още ръководителите на регулаторни органи да бъдат избирани с 2/3 мнозинство в парламента, като се спазват принципите на откритост, прозрачност, публичност, за да бъде гарантиранa независимостта на тези ръководители.
Президентът ще може да избира за служебен премиер измежду председателя на Народното събрание, председателя на Сметната палата или заместника му, управителя и подуправителя на БНБ, омбудсмана или неговия заместник. Ако всички от изброените откажат да заемат тази длъжност и държавният глава не може да назначи служебен кабинет, такъв ще бъде избиран от Народното събрание.
"Това са хора, които няма да бъдат, образно казано, хванати от улицата от някой президент, който да им каже "Аз те правя премиер, ти ще слушаш моята воля". Хипотезата, че те могат просто така да се откажат от това, всъщност не би трябвало да бъде приложима, защото когато се съгласяваш оттук нататък да вземеш някоя от тези длъжности, ти вече знаеш, че потенциално това може да ескалира изпълнението на такъв обществен дълг", обясни мотивите Христо Иванов от ПП-ДБ.
От БСП обаче допуснаха, че възможността редовното правителство да се трансформира в служебно е напълно реална. Те се противопоставиха на друго решение за министри да могат да бъдат назначавани лица с двойно гражданство без изискване за уседналост, както беше прието за депутати.
"И пробихте една огромна дупка в системата на националната сигурност", каза Атанас Зафиров.
"Сега - разбирам, че тука една от политическите групи трябваше да си отмъсти на Конституцията, заради проблемите с едно гражданство. Обаче това, което направихте, наистина вече е предателство към интересите на страната", коментира Кристиан Вигенин.
"Честито. Ще си носите последствията", допълни Зафиров.
От приетите текстове става ясно още, че парламентът вече няма да се разпуска от президента и ще заседава до избиране на нов. Мотивът на вносителите е, че трябва да има контрол върху служебния кабинет. Със 164 гласа "за" и 21 "против" депутатите приеха при избора на ръководители на регулаторните органи да се спазват принципите на откритост, прозрачност, публичност и обоснованост, за да се гарантира тяхната независимост. За да бъдат избирани, за тях трябва да са гласували 2/3 от народните представители. Възникна спор между Корнелия Нинова и Христо Иванов по този въпрос.
"През Конституцията легитимирате политическото разпределение на властови позиции в регулаторните органи, зависими политически подчинени, изпълняващи поръчка на трите части на сглобката", заяви Нинова.
"Даваме ви инструмент, за да може без европейските посланици, пред нашия Конституционен съд, когато българският парламент не спазва тези принципи, това нещо да стане предмет на санкция", поясни Иванов.
Смяна на властта предстои в Германия – консервативният блок ХДС/ХСС очаквано спечели предсрочните парламентарни избори, но с по-слаб резултат в сравнение с предварителните проучвания. Все още не е ясно колко партии влизат в Бундестага, а от това зависят възможностите за съставяне на управляваща коалиция. Според прогнозните резултати..
След като се очертаха резултатите от вота за Бундестаг, п резидентът на САЩ Доналд Тръмп нарече победата на най-големия германски консервативен алианс "велик ден за Германия и за Съединените щати". "Много подобно на Съединените щати, и хората в Германия се умориха от дневния ред без здрав разум, особено по въпросите на енергетиката и..
Георги Търлев от коалиция ПП-ДБ е новият кмет на пазарджишкото село Драгор, показва паралелното преброяване. Той печели със 100 гласа пред опонента си Асен Чавдаров от Земеделски народен съюз. Изборният ден приключи без сигнали за нарушения, при избирателна активност от над 72 процента. До извънредния вот се стигна след внезапната кончина на..
Пресслужбата на Ватикана обнови информацията за здравословното състояние на папа Франциск, което остава критично. Той е в болницата "Джемели" в Рим от 14 февруари, където му поставиха диагноза двустранна пневмония. Папа Франциск е в болница заради полимикробна инфекция на дихателните пътища Състоянието на папа Франциск остава критично..
Приключи изборният ден в Сандански, където хората гласуваха отново за общински съветници, след като изборите от редовния вот бяха касирани. В Сандански днес се провеждат нови избори за общински съветници Финалната избирателна активност, отчетена от Общинската избирателна комисия е малко повече от 58 процента. Над 10 са жалбите и..
Консерваторите от ХДС/ХСС печелят предсрочните парламентарни избори в Германия , но с 28,5 процента, което е по-слаб резултат от очакванията. Лидерът на ХДС Фридрих Мерц ще получи мандата за съставяне на правителство, но първите прогнозни резултати все още не дават яснота, каква коалиция ще управлява в Берлин. Екзитпол за вота в Германия:..
Премиерът Росен Желязков поздрави в социалната мрежа Х германските консерватори от ХДС/ХСС и лидерът Фридрих Мерц за "впечатляващата изборна победа". Екзитпол за вота в Германия: ХДС/ХСС-28,5%, АзГ-19,5%, ГСДП- 16,4% Министър-председателят посочва, че очаква с нетърпение задълбочаването на сътрудничеството между България и Германия като..
" Тези, които трябва да се извинят и да понесат съдебна отговорност, са хората, които в момента насилствено, и с фалшиви данни, вкарват България в..
Приключва международната система, която бе учредена в края на Втората световна война, чийто резултат беше ядреният чадър, който Америка осигуряваше на..
Цялото интервю на Явор Стаматов с Делян Добрев в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл.