"Пътят ми към иконата тръгна от позицията на художник. С течение на времето иконописта ме въведе и в Християнството и ме подтикна да осмисля отговорността да се занимавам с Църковно изкуство, каза в "Нощен Хоризонт" Елеонора Караиванска.
Първата икона нарисувах още докато се обучавах в Академията - Света Богородица "Пътеводителка" (Одигитрия). По онова време технологията на иконата много ме привличаше. Оказа се много сложен, дълъг и прецизен процес, което осъзнах доста по-късно.
Всеки иконописец трябва да има освен художествената подготовка и богословски познания. Разбира се основното е да имаш художествени умения и култура, които стоят в основата на създаване на иконата.
Преди да започна да рисувам даден светец първоначално се запознавм с житието му, като търся иконографии и образци от миналото и настоящето, за да вникна в образа му и да си създадам по- добра представа и усещане за него. По този начин опитвам да пресъздам впечатление за неговата святост.
След като се направи рисунката на иконата се преминава към полагането на позлатата. Този благороден метал символично изразява свръхестествената нетварна енергия, а ореола изразява именно тази Божествена енергия, която носи светеца.
Иконостаса в храма включва обикновено два или три хоризонтални реда от икони. Първият, наречен Царски ред съдържа най-важните четири икони. Тяхното присъствие е задължително, за да може да се освети храма и в него да се извършват Богослужения.
Той съдържа иконите на Света Богородица – разположена в вляво от царските двери , вдясно от тях е иконата на Господ Исус Христос, до Него в дясно е свети Йоан Кръстител, а в ляво от Света Богородица е иконата, с изображение на светец или сцена, която дава името на храма.
Върху този първи Царски ред има втори, т. н. Апостолски ред, който съдържа образите на 12 - те Апостоли. В зависимост от сложността на иконостаса може да има и трети ред от празнични икони, които съдържат сцени на 12- те Господски празници, разказа за БНР Караиванска.
Елеонора Караиванска е учила в ССХУ по изящни изкуства „Илия Петров“. По- късно се обучава в НХА „Николай Павлович“, където завършва магистърска степен в специалност „Стенопис“. Член е на СБХ – секция „Монументални изкуства“.
От няколко години води курс по иконопис към Софийска духовна семинария „Св. Йоан Рилски“. След завършването на образованието си усилено работи в областта на Християнското изкуство – иконопис и храмова стенопис.
Изписани от нея икони могат да се видят в храмове в София и страната. Много от тях се намират в частни колекции у нас и в чужбина.
Още по темата в звуковия файл.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..