Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов беше лаконичен в коментара си за приетите промени в Конституцията, като отбеляза, че депутатите от неговата парламентарна група са изпълнили ангажимента си:
"Това, което бяхме поели като ангажимент - да подкрепим - от 69, 69 депутати сме го свършили, така, че сме изпълнили ангажимента".
Съпредседателят на ПП-ДБ Христо Иванов каза, че с приетите промени става възможно продължаването на "институционалното разграждане на корупционния модел", но предстои още работа:
"Това нещо няма да стане с публикуването на тези изменения в Държавен вестник. Ние ще трябва да променим устройствените закони, процесуалните закони, след което да бъдат взети трудни и важни кадрови решения. Едва когато видим хората, които ще попълнят новосъздадените два съвета, Инспектората и след това, които ще бъдат избрани на позицията на главен прокурор, а и предстои избор на председател на Върховния Административен съд - едва тогава ние ще можем да смятаме, че сме създали предпоставките за разрешаване на тези въпроси".
Председателят на ПГ на ДПС Делян Пеевски определи днешния ден като "исторически за България":
"Най-накрая имаме парламентарна република в пълния ѝ смисъл. Приключихме темата с тези служебни правителства, които управляват безконтролно. Няма да има безвремие, парламентът ще работи по всяко време, голям избор вече, широк за премиери. Много съм доволен от успеха. Съдебната система е ясно - тази реформа е изключително важна. Надявам се, че това е един добър ден за България".
От "Възраждане", БСП и "Има такъв народ" критикуваха приетите промени в Конституцията и потвърдиха, че ще ги атакуват в Конституционния съд. Лидерът на Възраждане Костадин Костадинов заяви:
"Беше извършено беззаконие, което накърнява националната сигурност на Републиката. От днес нататък с тези промени, за които ние вече сме почти подготвили жалбата в Конституционния съд, се узаконява националното предателство. Всичко ще атакуваме, но най-важното нещо е с даването на възможността двойни граждани, нямащи никаква връзка с България, да стават министри и депутати".
Лидерът на БСП Корнелия Нинова определи промените като най-голямата вреда, която т.нар. сглобка е нанесла на България. Нинова изрази готовност БСП да атакува измененията с всички възможни средства - самостоятелно или заедно с другите опозиционни партии в парламента:
"Всички правни възможни средства да се спрат текстове в Конституцията, които или са противоконституционни, или предават националния интерес, или разпределят порции във властта за задкулисието в държавата, БСП ще оползотвори".
Депутатът от ИТН Станислав Балабанов изрази надежда Конституционният съд да отмени приетите промени в Конституцията:
"Тези промени касаят единствено и само сливане на властите и абсолютен контрол от едно слабо представително и с много ниско доверие мнозинство".
Министърът на правосъдието Атанас Славов изрази удовлетворение от окончателно приетите промени в Конституцията и отново определи приетите изменения като по-добри от първоначално внесените:
"За последните 30 години това е най-голямата стъпка, която прави страната ни към това да е европейска, демократична и правова държава. Тези промени са гаранция, че България ще остане активен член на Европейския съюз, че България ще остане парламентарна република, което означава плурализма, конкуренцията на мнение, ще е на първо място, а не едноличното вземане на решения".
Поправките в Основния закон въвеждат възможност депутати и министри да имат двойно гражданство. Президентът ще може да избира между 7 длъжностни лица за служебен премиер.
Ограниченията в правомощията на служебното правителство ще бъдат разписани в отделен закон. Намалява се мандатът на главния прокурор от 7 на 5 години, а Висшият съдебен съвет се разделя на Висш Прокурорски съвет, в който ще преобладава парламентарната квота, и Висш съдийски съвет, в който преимущество ще има професионалната квота.
Българската индустрия започва да се трансформира към производства с висока добавена стойност. Тенденцията е особено подчертана в производството на компютърна техника, електроника и оптика, твърди анализ на Института за пазарна икономика. Това са и секторите, които привличат най-голяма заетост. Производствата с висока добавена стойност през..
Освобождението на Крим и окупираните части на Донбас може да почака до благоприятни промени в Русия . Това смята мнозинството от украинците по един от ключовите въпроси на бъдещото мирно уреждане, според Антон Грушецки, изпълнителен директор на Киевския международен институт по социология (КМИС). Но исканията на Кремъл за областните..
България и Азербайджан имат потенциал да разгърнат дългосрочни и взаимноизгодни партньорства в индустрии с висока добавена стойност. Това посочва президентът Румен Радев в интервю за аналитичното икономическо списание "Caspian Energy", цитирано от прессекретариата на президента. Радев посети Баку за участие в 29-ата сесия на Конференцията на..
По време на предизборната си кампания Доналд Тръмп повтори няколко пъти, че ще сложи край на войната в Източна Европа "за 24 часа" още преди да се върне в Белия дом. От пролетта в публичното пространство циркулират спекулации за това как може да го направи. Слухът, че 47-ият президент ще спре военната помощ за Киев, за да го принуди да..
Президентът на САЩ Джо Байдън има разговори с лидерите на Китай, Япония и Южна Корея в рамките на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, която се провежда в столицата на Перу. Срещата в кулоарите на форума АТИС в Лима, Перу събра за първи път лично Байдън, южнокорейския президент Юн Сук-йол и японския..
Близо 100 събития са включени в инициативата Европейска нощ на театрите, която ще се проведе днес в 15 града на страната. В програмата са спектакли, творчески срещи, уъркшопове, изложби и танцови пърформанси, Това е 12-ото издание на "Нощта на театрите", зад което стои французойката Елеонора Роси. "Изправени пред сянката" е посланието..
Проект за модернизация на учебните програми в прогимназиалния етап има за цел да подобри качеството на образованието в България. По проекта ще се работи до март 2027 година. Проектът, по който ще работят България и Румъния с подкрепата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие и Европейската комисия, ще продължи 30 месеца...
" Няма съмнение, че е крайно време да има правителство, но няма съмнение също така, че няма как да се получи. Системата е изчерпана ". Това заяви..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Държавният глава коментира всички тези теми след конституционната клетва на трима нови магистрати, които влизат в обновения Конституционен съд,..