Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Парламентът удължи до 19 часа дебатите по държавния бюджет

| обновено на 20.12.23 в 18:22
Министърът на финансите Асен Василев в Народното събрание
Снимка: БГНЕС

Парламентът прие парите за отбрана, за социални разходи, здраве, МВР и култура. Депутатите обсъждат Закона за държавния бюджет за 2024 година, като до 19.00 часа е удължена работата на Народното събрание. 

В залата се гласуваха 68 млн. лева за култура, 20 млн. лева допълнително за МВР и образование. По предложение на "Възраждане" се отпускат средства за поддържане на военните гробища и паметници в Северна Македония в размер на 200 000 лева. 

Планираните разходи за отбрана възлизат на 2,5% от БВП. Това не означава, че всички пари влизат в бюджета на Министерството на отбраната, каза министърът на финансите Асен Василев:

"Има Комисия по отбрана, която трябва да си работи с Министерството на отбраната. Затова и тези разходи за първи път в държавния бюджет не са сложени като цяло перо - 2,5 млрд. за капиталови разходи, а са разбити разход по разход, за да види парламентът за какво ще се разходват". 

Общо 59 млн. лева са трансферите за висшите военни училища.

Критиките дойдоха от "Възраждане", чиито депутати заявиха, че в социалната политика кабинетът разчита на методика от 2022 година.

Министърът на финансите обяви, че тунелът под Шипка е проектиран и се строи.

"Трети мост над Дунав е договорен с Румъния и подаден към ЕК за финансиране и най-голямото увеличение на бюджета на социалното министерство се случи през последните две години", каза още Асен Василев.

Бонусите за НСИ оживиха дебатите.

"Направили сме вече анализи, дали сме ги на синдикатите, в това число и ДМС-тата. Има много интересни факти, като примерно има някои министерства, където най-високо платеният служител получава 2000 лева. И това са министерства, които постоянно казват, че са с най-ниските заплати. В същото време имаме важни структури, които са с минимални заплати - 900, 1000 лева. Но това няма да се оправи с депутатски предложения между първо и второ четене".

Георги Гьоков от БСП реагира:

"Реформата в една структура не се изразява само в съкращения. 90% от изпълнителната власт само това ѝ е в главата".

В бюджета на Министерството на труда и социалната политика са предвидени разходи за над 2,8 млрд. лева, а за Министерството на здравеопазването - разходи от 1,058 млрд. лева.

Не се прие предложението на БСП за заделяне на 58 млн. лева за финансиране на програми за репродуктивно здраве при мъже и жени.

Йордан Цонев предупреди опозицията:

"И да викате, и да не викате, гилотината на мнозинството ще падне, защото злоупотребихте".

Цончо Ганев отговори:

"Вие разбирате ли за какъв цинизъм от ваша страна става дума. Съвсем нормално е да ви кажем, че сте действащ башибозук.

Цонев репликира, че "гилотина на мнозинството" е парламентарен термин, който се използва в такива случаи.

В бюджета е заложена инфлация от 5% и се предвижда нов дълг от 11,7 млрд. лева.

Дебатите по държавния бюджет продължават. 

По публикацията работи: Георги Даскалов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бум на случаите на домашно насилие в Гърция

Нараства вълната от домашно насилие в Гърция. Властите променят наказателния закон. Гръцката полиция публикува шокиращи данни за размерите на домашното насилие. За първите десет месеца са регистрирани над 15 хиляди случaя,което е двойно повече от миналата година. Арестувани са 11 300 души, обвинени в насилие. Повечето от жертвите са жени,..

публикувано на 25.11.24 в 10:35

Експрети: Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол

Подкрепата към приемните семейства е заменена със свръхконтрол. Около това мнение се обединиха Гинка Илиева и Александър Миланов от Националната асоциация за приемна грижа. От днес - 25.11, до 27-ми ноември в София ще се проведе Националната годишна среща по приемна грижа. Този година фокус на форума е предизвикателното детско поведение и..

публикувано на 25.11.24 в 10:25
Елена Ласкони и Калин Джорджеску

Калин Джорджеску и Елена Ласкони на президентски балотаж в Румъния

Прозападният румънски премиер Марчел Чолаку изпадна от надпреварата за президентския пост, сочат почти окончателни резултати от вчерашните избори за държавен глава в северната ни съседка, предаде АФП. Чолаку остава на трето място с 19,16% от вота при преброени над 99% от бюлетините. Проруският независим кандидат Калин Джорджеску е първи..

публикувано на 25.11.24 в 10:22

Близкият изток, Украйна и Тръмп са водещи теми на среща на външните министри от Г-7

Близкият изток, Украйна и Тръмп ще са сред водещите теми в дневния ред на започващата днес двудневна среща на министрите на външните работи на страните от Г-7 в италианския град Фюджи, предадоха агенциите ДПА и АНСА, цитирани от БТА. Това е последната среща на на външните министри на страните от Г-7 за тази година, през която ротационен..

публикувано на 25.11.24 в 10:18

Образованието в България VS образованието в чужбина

Нов български университет организира серия от събития, уебинари и лекции, които ще запознаят бъдещите студенти с богатото разнообразие от програми и възможности за обучение . Инициативата, която започва днес и ще продължи до 29 ноември, е част от кандидат-студентската кампания на Университета и тази година ще се фокусира върху темата..

публикувано на 25.11.24 в 10:16

Разкриват водещата версия за скулптурата, открита през лятото в Херкалея Синтика

Водещата версия на археолози за това коя е историческата личност, обожествена в първата скулптура, намерена това лято в древния град Хераклея Синтика, ще бъдат представени в 17,30 часа в Историческия музей на град Петрич. Ръководителят на проучването проф. Людмил Вагалински и тракологът от Института за балканистика при БАН, д-р Арина Корзун, ще..

публикувано на 25.11.24 в 09:52
Петър Цанков

Петър Цанков: Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран

Изкуственият интелект е мощен инструмент, който трябва да бъде регулиран. Това заяви пред БНР Петър Цанков. Той е част от екипа, създал инструмент, по който може да се тества дали в моделите се спазва регламента за изкуствения интелект, който беше приет в Европа.  Той работи от близо месец. Системата е разработена от института INSAIT към СУ "Св...

публикувано на 25.11.24 в 09:45