"Смятам, че постигнахме целите, които си бяхме заложили", обясни Минчев в предаването "Преди всички".
Той не се ангажира с прогноза дали някои текстове няма да могат да минат през Конституционния съд. Смята обаче, че тези, касаещи измененията в съдебната власт, ще издържат конституционния тест.
Колкото повече време се даде на един законодателен процес, това допринася за прецизиране на текстовете, но в настоящия случай имаше и други фактори, посочи още зам. - председателят на парламента.
Минчев коментира опасенията, възникнали около избора на следващия главен прокурор и т.нар. парламентарна квота във Висшия прокурорски съвет.
"Не бих казал, че политиката в предишните години е напускала прокуратурата, че сега изведнъж да влиза. Това, което излезе от управлението на прокуратурата е мнозинството, което се формира около главния прокурор.
Той призна, че е важно да няма влияние на мнозинството в НС през квотата в Прокурорския съвет.
"Отговорност на мнозинството е да номинира такива кадри, които да не изпълняват партийни поръчки".
Никола Минчев разясни и попълването на регулаторите.
"Разговорът е сложен, защото се попълват органи с фиксиран мандат. В рамките на този парламент сме избрали управител на БНБ и двама подуправители. Избран е и председател на Сметната палата. Това е един труден процес - с много разговори и намиране на фигури, които са приемливи за всички участници, а не да кажем "Ние ще посочим управителя, а вие подуправителя".
Не мисля, че темата с регулаторите ще се реши за някакъв кратък и фиксиран период от време. Тези органи са доста. Мисля, че са 17. Това е тема, която ще се развива във времето. Няма да се съберм и да ги "парцелираме" за няколко дни".
Минчев коментира темата за попълването на квотата на НС в Конституционния съд и имената на Десислава Атанасова и Атанас Атанасов, които циркулират в публичното пространство като възможни кандидатури.
"Не сме водили разговори на ниво парламентарна група. Това са спекулации".
Той смята, че експертното начало при попълването на всички регулатори е по-подходящо.
Никола Минчев анализира и твърденията, че ПП-ДБ са "изпрали" имиджа на ГЕРБ и ДПС през съвместната работа по конституционните промени.
"Конституционните промени бяха изключително важна стъпка, която бяхме обещали на избирателите. Те изискват мнозинство. Необходимостта да се конструира конституционно мнозинство, което да приеме тези промени изисква да се водят разговори с политическите сили, които са парламентарно представени. Това мнозинство можеше да се конструира с ГЕРБ и ДПС. Те изявиха желание да застанат зад тези конституционни промени. Плащаме електорална цена, но си заслужава".
Той посочи, че това управление все още не е постигнало всички заложени цели и има върху какво да продължи да работи.
"Има и други цели на управлението, като Шенген и еврозоната. Предстои и работа по Закона за съдебната власт. Не виждам по-добра алтернатива на политическия хоризонт".
Цялото интервю на Силвия Великова с Никола Минчев може да чуете в звуковия файл.
Страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се знае..
Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..
Началото на съвместната акция за проверки на продаваните храни не е свързано с инициативата за бойкот на големите търговски вериги, заяви Бистра Иванова от Агенцията по храните. "Проверките стартират от търговските обекти, но продължават през складове за търговия на едро и производствени обекти". Проверките ще бъдат основно по документи...
Съветът за електронни медии реши да организира дискусия на тема: "Войни и конфликти, медии и общество". Предложението за провеждането ѝ беше направено от члена на СЕМ Къдринка Къдринова, която се аргументира: "Динамиката в глобалните кризи, напрежения, войните и конфликтите пораждат обществени разделения и остра чувствителност към..
Лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски беше категоричен, че неговият персонален натиск е причината за връщане на "швейцарското правило" за увеличение на пенсиите: "Вчера кой върна пенсиите на пенсионерите, ние. Ще управляваме. Видяхте, че пенсиите се върнаха под моя персонален натиск", заяви Пеевски. По думите му "ДПС-Ново начало"..
Социалният министър Борислав Гуцанов обясни, че проблемът в Бюджета с актуализирането на пенсиите по швейцарското правило, е бил решен чрез диалог и компромиси. Според Кирил Петков заслугата за повишението на пенсиите с 9% е на ПП-ДБ В кулоарите на парламента министър Гуцанов коментира откъде могат да дойдат необходимите средства. "Да,..
Съпредседателят на "Продължаваме промяната- Демократична България" заяви, че заслугата за промяната в позицията на правителството за увеличението на пенсиите по Швейцарското правило е на тяхната коалиция: "Реално нашата бърза реакция вчера - на Асен Василев и на цялата ни коалиция, накара така, че една огромна грешка да бъде поправена. Два милиона..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..