Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Канг Чун-Хьок: Аз съм севернокорейски дезертьор, превърнал се в рапър: имате ли въпроси към мен?

Правата на човека в Северна Корея, животът на дезертьора, рисуването и хип-хопът

Канг Чун-хьок
Снимка: Ирина Недева

Тръгваме към Източна Азия. Всъщност първо Азия идва при нас в България, заедно с усещането за контраст и за конфликт, защото следва разказ за Северна Корея. Преди дни най-военизираната диктатура на Земята отново провокира международната общност с тест на междуконтинентална балистична ракета. Пореден опит за тази година, подплатен с думите на севернокорейския лидер Ким Чен-ун, че трябва да се атакува "Порочната амбиция на американските империалисти и техните васални сили".

Някъде там обаче откъм границата между Северна и Южна Корея се чува и ритъма на хип-хопа, протестния рап, музиката на свободата, която един севернокореец - Канг Чун-Хьок, започва да прави, след като още 12-годишен бяга от най-затворената и изолирана страна на земното кълбо - Северна Корея. 

Парадоксално, това е и страната, която с останалия свят комуникира единствено с тестването на балистични ракети и ръкостискане с Владимир Путин в Русия тази есен. Не са много и хората като нашия събеседник, които са успели да избягат от режима в Северна корея.

В България Канг Чун-хьок се озовава на конференция, организирана от Атлантическия клуб и посолството на Южна Корея в България. Канг Чун рисува, говори, споделя - какво означава да си беглец от диктатурата в Северна Корея. По думите му младите хора в страната нямат свободата да изберат какво искат да правят. Той споделя, че първоначално не е имал план да избяга от Северна Корея. По-късно обаче с още около 10 души решили да го направят - това се е случило през 1998 г. Канг Чун-хьок посочи, че чрез публични екзекуции се цели да се окаже натиск върху хората, за да не търсят свободата си. 

Канг Чун-Хьок, Ли Сън ън /превод/ и Ирина Недева

Известно е, че за бегълците от Северна Корея кошмарът не свършва с границата към Южна или река Тумен на север към Китай. Според докладите на правозащитните организации Северна Корея извършва наказателни акции и екзекузии на политическите дисиденти вътре и извън страната.

Нашият събеседник Канг Чун-хьок не се усмихва. Нито веднъж за 30-те минути на нашата среща. Той е на 12 години, когато със семейството си бяга от една от най-репресивните и най-затворените държави в света, където няма свобода на изразяване, свобода на сдружаването, свобода на религиите, а всяка организирана политическа опозиция, независими медии, гражданско общество и синдикати са забранени и обявени за западно извращение.

И още нещо, според Върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк от август тази година "Системата за разрешителни за пътуване позволява на Северна Корея да контролира всички пътувания в страната. За нарушаване на разрешителните за пътуване се налагат наказания лишаване от свобода до три месеца без съдебен процес и държавен трудов лагер. Правителството следи гражданите в страната и в чужбина с интензивност, рядко срещана в други държави. … Жилищата се претърсват на случаен принцип. Съседите и членовете на семействата се насърчават да докладват един за друг".

Близо 34 000 севернокорейци са преминали в Южна Корея, но броят на дезертьорите рязко намалява в годините на Ковид-19, а през 2022 г. броят нараства много бавно, малко над 60 човека успяват да дезертират от Северна Корея на година. Питам Канг Чун-хьок дали се опасява от наказателни акции и отвличания, каквито се предполага, че Северна Корея организира макар и в чужбина. 

"Лъжа ще е ако ви кажа, че не се страхувам повече. Всички избягали, които сега живеят в Южна Корея, винаги сънуват един кошмар - Северна Корея да ги намери и да ги върне обратно". 

Канг Чун-хьок; Снимка: Ирина Недева

Рапът, хип-хопът, кей-попът ли са контрапунктът, абсолютната противоположност на пропагандата и на патоса на Северна Корея, а и нещо като освобождения от този колективен кошмар - сънят, че Пхенян намира бегълците от режима и ги връща обратно. 

Според Канг Чун-хьок, който веднага след бягството си започва да развива таланта си в арт сферата, смята, че ако не е избягал от Северна Корея, въобще няма да е знаел за такъв жанр.

Питам Канг Чун-хьок - стига ли до него информация дали има младежи, които го слушат в Северна Корея, дали има фенове там. Защото според Върховния комисар на ООН по правата на човека Фолкер Тюрк "Всеки, който просто има интерес към така наречената "реакционна идеология и култура" - термин, използван за информацията от чужбина, по-специално от Република Корея /Южна Корея/ - може да бъде осъден на затвор от пет до петнадесет години. Всяко лице, за което се установи, че е разпространявало такова съдържание, е заплашено от доживотен затвор или дори от смъртно наказание". Той не знае дали младежи слушат неговата музика. 

"Малка промяна може да доведе до голяма промяна", отбеляза Канг Чун-хьок. По думите му "решение трябва да вземем заедно със света, че не трябва да има повече война". Гласът трябва да е един, за да се намери това решение, смята той. Според него Северна Корея по скоро цели провокации, а не война. "Ако случайно това се случи, означава колапс на Северна Корея". 

Важно е да махнем миналото и да се ориентираме към бъдещето, казва Канг Чун-хьок. 

Той не се усмихва. Вярва, че България е на точния път и мисли, че страни като нашата могат да покажат как изглежда този път на страни като Северна Корея. Все още помни… учестеното дишане на несвободата и на страха…, но и вярва, че има нещо, което да им се противопостави. "Хип-хоп за свободата" е озаглавена първата му песен, а до края на декември очаква да излезе и най-новата му. 

Снимки: Ирина Недева

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Испанският министър на труда и втори вицепремиер Йоланда Диас присъства на пресконференция след заседанието на кабинета в Мадрид, Испания, 4 февруари 2025 г

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица

Испанското правителство одобри законопроект за намаляване на работната седмица от досегашните 40 на 37,5 часа. Промяната трябва да бъде одобрена от парламента, където не е сигурно, че ще получи подкрепа. Вицепремиерът и лидер на крайнолявата партия "Сумар" Йоланда Диас направи нова стъпка към изпълняването на целта, заради която влезе в правителството..

публикувано на 04.02.25 в 22:28
Министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет, в центъра, е посрещнат от войници от армията по време на посещение на границата между САЩ и Мексико в Сънланд Парк, 3 февруари 2025 г.

Мексико разполага 10-хиляден военен контингент за охрана по границата със САЩ

Властите в Мексико започнаха да съсредоточават 10 хиляди войници по границата със САЩ, преде АФП. Президентът Клаудия Шейнбаум разпореди изпращането на подкрепленията в изпълнение на ангажимента си пред Доналд Тръмп да засили мерките срещу нелегалния трафик на мигранти и фентанил. В замяна президентът на Съединените щати се съгласи да отложи с..

публикувано на 04.02.25 в 22:15
Египетски камиони с хуманитарна помощ се движат по пътя Салах Ал Дин в южната част на Ивицата Газа, 3 февруари 2025 г.

Над 50 т хуманитарна помощ за Газа, предоставена от Малтийския орден, ще тръгне от Кипър

Над 50 тона хуманитарна помощ за Газа сe намират на пристанището в кипърския град Лимасол и се подготвят за изпращане към израелското пристанище Ашдод, съобщиха от външното министерство в Никозия. Досега по морския хуманитарен коридор от Кипър за палестинския анклав са преминали близо 24 000 тона стоки от първа необходимост. Хуманитарната помощ от 101..

публикувано на 04.02.25 в 22:01

След Хърватия и у нас: Призив за бойкот заради високите цени в хранителните вериги

За бойкот срещу високите цени в хранителните вериги по примера на хърватите на 13 февруари се обявиха от Федерацията на потребителите в България, движението "Системата ни убива" и Обединените пенсионерски съюзи. Отправен беше и призив към правителството да одобри списък от 70 основни хранителни продукта, на чиито цени да бъде поставен "таван". В..

публикувано на 04.02.25 в 21:45
Председател на Християндемократическия съюз (ХДС) Фридрих Мерц.

Три седмици преди парламентарния вот в Германия: Подкрепата за блока ХДС/ХСС отбелязва лек спад

Подкрепата на германските избиратели за консервативния блок ХДС/ХСС отбелязва лек спад три седмици преди предсрочните парламентарни избори на 23 февруари. Социолозите отдават това на действията на кандидата за канцлер Фридрих Мерц, който миналата седмица използва подкрепата на крайната десница при гласувания в Бундестага за втвърдяване на миграционната..

публикувано на 04.02.25 в 21:36
Володимир Зеленски

Зеленски към Тръмп за залежите на редки метали: Открити сме за разработването им с нашите партньори

Украинският президент Володимир Зеленски съобщи, че екипът му вече е в контакт на специалния пратеник на Вашингтон за Украйна Кийт Келог и съветника по националната сигурност Майкъл Уолц и че има "работни дати" за посещение на американска делегация, предаде Ройтерс. Коментирайки интереса на американския президент Доналд Тръмп към украинските редки..

публикувано на 04.02.25 в 21:17

МВнР: Българите, които остават в зоната около Санторини, да се свържат с посолството в Атина

Министерството на външните работи призова българските граждани на Цикладските острови, които са взели решение да не напускат земетръсната зона, да се свържат с посолството ни в Атина и да предоставят свои данни за контакт в случай на необходимост. Хиляди жители на Санторини и близките острови се евакуираха през последните дни с кораби и самолети,..

публикувано на 04.02.25 в 20:58