Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във филма "Чума" страх подкосява силите, размътва разума, но любовта не се дава лесно

Режисьорът Иван Владимиров и актьорът Матей Мичев за предизвикателството да снимаш филм в епоха

5
Матей Мичев и Евелина Бибова дебютират в киното с ролите си в "Чума"

"В началото на 19 век чумата върлува по българските земи. Чорбаджи Юрдан и синът му Йоно се завръщат от хаджилък и заварват селяните изгладнели и уплашени. Черната напаст изважда на преден план най-големите човешки страхове и атавистични инстинкти за оцеляване."
Дали любовта и кръвта са по-силни от всичко ще разберете от 19 януари, когато "Чума" тръгва по кината.  Филмът е по сценарий на професор Боян Биолчев, продуциран от Мирамар Филм. 
Оператор е Румен Василев, а музиката е на Петко Манчев и Антони Манчев. В ролите ще видите Свежен Младенов, Людмила Сланева, Велислав Павлов, Матей Мичев, Евелина Бибова, Добрин Досев, Любомир Бъчваров. Сценографията е дело на Георги Димитров и Владимир Шишков.

Филмът е вдъхновен от разказа „През чумавото“ на Йордан Йовков.

"Дори и 15 години да се върнете назад във времето, то това отново е друга епоха и трябва да положите огромни усилия, за да я пресъздадете. Например, преди няколко години снимахме телевизонния сериал на Мирамар "Порталът". Там част от действието се развиваше през 70-те години на 20 век и всъщност тези години са абсолютно различен свят от съвременния. Трябва да промените всичко на една улица, за да се върнете в онова време, а в първата половина на 19-ти век, когато се развива действието на филма "Чума", е нещо на светлинни години от нас, въпреки че се намираме в България, онова време е абсолютно различно, на моменти дори не можем да си представим колко различно. Пресъздаването на епохата е успешно благодарение на усилията на всички хора, които са работили във филма - художниците, сценографите, хората, които са правили костюмите, гримьорите и разбира се работата ни с актьорите в епохата.", казва режисьорът Иван Владимиров. 
Иван Владимиров

За срещата си с Боян Биолчев Иван Владимиров споделя, че когато е поканен да бъде режисьор на "Чума", сценарият вече е бил написан от Боян Биолчев. 

"Продуцентите от Мирамар организираха среща. Срещнахме се с професор Биолчев в университета. Проведохме един много топъл човешки разговор. Харесахме се. След това започнахме да се срещаме по-често и да си говорим за сценария - какво можем да добавим, какво на мен ми се струва недостатъчно изпипано. Боян Биолчев, въпреки че е много сериозен български писател и преподавател, се отнасяше с уважение към това, за което си говорихме, разбираше моите идеи и за сценария, и за филма."

За Матей Мичев, който е студент по актьорско майсторство в НАТФИЗ в класа на проф. Пламен Марков, ролята му на Йоно е дебютна и истинско предизвикателство. 
"За кастинга научих от мои преподаватели в НАТФИЗ. Кандидатстваха всички, които познавам от академията. През доста неща се наложи да минавам, защото тогава аз бях I-ви курс и разбрах, че снимките ще бъдат по време на сесията ми. От тази гледна точка, след като професор Пламен Марков ме пусна да се снимам, аз трябваше да синтезирам цялото си време. Накрая, когато ме избраха, разбрах, че основно ролята е свързана с езда. Аз не се бях качвал на кон. Само веднъж, когато бях на 3 и много се уплаших от коня. Така се случи, че ходих почти всяка сутрин на уроци по езда при Данчо Змея. Беше наистина доста голямо приключение и някак си още тогава започнах да усещам една различна енергия, защото когато се свържеш с животното, то започва да ти влияе и да те успокоява. Дори да ти дава кураж в моментите, в които ти нямаш. Аз имах такива по време на снимките, в които моят верен кон ми даваше надежда.", споделя Матей Мичев
Матей Мичев в сцена от филма
"Страхът от всеки човек се възприема по различен начин и той може да бъде интерпретиран като нещо многоцветно и като нещо напълно черно-бяло. Това е интересно да се използва" - Иван Владимиров
Цялото интервю с режисьора Иван Владимиров и актьора Матей Мичев чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15

Военноисторическият музей открива изложбата "Глад 2.0"

Днес, в 16 часа, ще бъде открита изложбата "Глад 2.0". С нея Националният военноисторически музей отбелязва своята 109-годишнина . Изложбата може да бъде видяна в следващите 3 месеца.  " Това е едно пространство за изживяване, едно пространство за рефлексия, място, в което посетителите да дойдат и да съпоставят факти от нашето минало и..

публикувано на 03.07.25 в 10:47

A to Jazz от 3-ти до 6-и юли

Световен джаз в София от 3-ти до 6-и юли. A to JazZ – най-големият фестивал за градска култура , се завръща за 14-и път с музика, свобода на изразяване, споделени емоции и пълно потапяне в пъстротата на по-високото изкуство.  Програмата събира някои от най-добрите международни джаз, соул, фънк, ар-ен-би и етно изпълнители  - вокалисти,..

публикувано на 02.07.25 в 18:23

27-мия фестивал "ДокAвив" се проведе в Тел Авив

Сега, когато над Израел се сипят иранските балистични ракети, всяко събиране на повече от 30 човка е нежелателно, за да се минимизират жертвите от паднала ракета, но в навечерието на войната с Иран завърши в Тел Авив - Яфо 27-мия фестивал "ДокAвив". На нашата кореспондентка в Израел Искра Декало й се струваше, че всичко е върха на..

публикувано на 01.07.25 в 12:45
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Ариадна на Наксос“ в Телавивската опера

Допреди около половин век в Израел е било немислимо да се изпълняват произведения на Вагнар и Рихард Щраус. Докато отдавна преминалия в отвъдното Вагнер не може да бъде обвиняван, че пред камерите на смъртта във фашистките концлагери е изпълнявана негова музика, Рихард Щраус е бил почти две години председател на Музикалната камара на Райха, назначен..

публикувано на 30.06.25 в 20:30
Ла Скала - Милано

Премиера на “Зигфрид“ в Миланската Скала

Летният афиш на Миланската Скала въодушеви любителите на оперното изкуство със “Зигфрид” на Рихард Вагнер. Завесата на Ла Скала тържествено се вдигна за третата част от цикъла “Пръстенът на нибелунга” на германския композитор с апел: “ПРЕКРАТЕТЕ ВОЙНАТА”, последван от известната фраза от операта “Симон Боканегра” на Верди: “E vo gridando pace, e vo..

публикувано на 30.06.25 в 14:02
Премиера на “Танхойзер“

Отзвук от премиерата на “Танхойзер“ в Софийската опера

С тържествени фанфари и с премиерата на операта “Танхойзер“ на 26-и юни беше открит Вагнеровият летен фестивал в Софийската опера . За поредна година форумът събира в България вагнерианци от цял свят – почитатели и музикални критици. Престижът на националния ни оперен театър в този репертоар вече е изграден, а очакванията към всяка нова продукция..

публикувано на 30.06.25 в 12:01