В шестата поправка на Конституцията се създава впечатление за огъваемост на конституционната уредба.
Това каза пред БНР проф. Емилия Друмева, съветник по правните въпроси на президента Румен Радев.
По думите ѝ създаването на два съвета - Висш съдебен съвет и Висш прокурорски съвет - заслужава вниманието на Конституционния съд, защото се изменя институция, каквато е досегашният ВСС, която засяга взаимодействието между институциите, а с това и формата на държавно управление.
Според проф. Друмева в приетите промени в Конституцията има неясноти в частта за служебното правителство:
"Не е ясно дали президентът има инициативата да покани всеки един от възможните бъдещи служебни премиери. Как ще протече цялата процедура? Кой ще подреди министрите? Казва се по предложение на министър-председателя, но той е евентуален, хипотетичен премиер, т.е. едно широко пространство за договорки. И последното изречение предвижда, че може със закон да се въведат ограничения в правомощията на служебното правителство. Но може и да не се въведат. Създава се впечатление за огъваемост на конституционната уредба. Тя не е стабилна, а е огъваема!".
Проф. Емилия Друмева подчерта, че при органите (регулаторите - б.р.), които се избират от Народното събрание, се предвижда избор с 2/3 мнозинство от всички депутати, като е уточнено, че това е в случай, че е е предвидено това в закон, но може и да не е предвидено:
"Ето отново пример за една нестабилна конституционна уредба. ... И още един пример - до един месец преди приключване на мандата на действащия парламент трябва да бъдат произведени избори за ново Народно събрание. Да, обаче новите изменения не посочват кога да се произведат тези избори, което е един симптом, който може да създаде сериозна нестабилност. ... Този подход създава опасения, които засягат стабилността на конституционната уредба и засягат върховенството на Конституцията, защото тя е закон, който е в основата на всички правни актове в държавата и затова трябва да има абсолютна стабилност и яснота на нормите".
Интервюто на Илия Вълков с проф. Емилия Друмева в предаването "РадиоТочка" можете да чуете от звуковия файл.
Бедственото положение във варненските общини Дългопол и Долни чифлик е отменено. Възстановено е подаването на ток за всички населени места и пътищата са проходими. Бедствено положение в Бяла, Долни чифлик и Дългопол, каква е обстановката в останалите населени места в областта? Къде във Варненско учат дистанционно (ОБНОВЯВА СЕ) Кметът..
През нощта срещу петък над по-голямата част от страната ще е ясно и тихо, сочи прогнозата на НИМХ. На места в равнините ще се образува мъгла. През деня ще е предимно слънчево. Ще духа слаб, в източните райони до умерен вятър от север-североизток. Температурите ще са в широки граници: минималните - от минус 20° до минус 5°, а максималните - от..
Общината в Трекляно и единственото училище в района, където учат 38 деца в смесени паралелки от първи до седми клас, се отопляват с печки на дърва и нямат проблем при февруарските студове, каза за БНР секретарят на кметството Василка Кирилова: "Климатикът не топли. Топлото е на тавана, а ние сме долу, на пода" Тази сутрин в Общината са..
"Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) издига доц. д-р Иван Стойнев за председател и член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), съобщи пред журналисти в парламента депутатът Васил Пандов. Той подчерта, че ПП-ДБ ще номинират кандидати, които са доказани специалисти в съответната област и нямат политическа ангажираност. Пандов..
Изсичането на дървета в градската среда е болезнена тема за много хора. Гражданите реагират срещу премахването на старите дървета, хвърляли сянка край домовете им , и насочват критиката към Общините. Служители на общинското предприятие "Благоустрояване" изсичат дървета край детска площадка на улица "Стефан Караджа" в Габрово . Преди..
Необходимо е сериозно реформиране на данъчната система в България, за това настоя пред БНР Димитър Събев, Институт за икономически изследвания на БАН. "Данъците ни са неадекватни на разходите". Държавният дълг ще достигне 35% като съотношение спрямо БВП до 2028 година , предупреди той. "Ще имаме държавен дълг от порядъка на 88 милиарда..
В Монтана предпочитат да пазаруват в малките магазинчета. Повечето потребители подкрепят бойкота. "Скъпо е“, споделят те. В хипермаркетите днес не се забелязва съществен отлив от клиенти, показа репортерска проверка. Потребителите са категорични, че в магазините в Монтана цените са високи. "Преди не гледах цените на стоките, взимах..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Очакваме бойкотът утре отново да бъде подкрепен масово от хората и да не пазаруват от търговските вериги. С този бойкот ще подкрепим кварталните..