Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епископ Сионий: Трябва да подготвим не само душите си, но и сърцата и мислите си, за да посрещнем Богомладенеца Христос

Епископ Сионий
Снимка: Личен архив

Вие сте с рубриката „Духовен поглед“. Аз съм Румяна Иванова.

Днес е Бъдни вечер, а утре Рождество Христово. Затова разговарям с Величкия епископ Сионий, игумен на Троянския и Бачковския манастир. 

- Добро утро, Ваше преосвещенство!

- Добро утро на вас и всички слушатели. Нека в този светъл и благодатен ден на очакване на Рождество Христово да се поздравим, да си пожелаем духовно и радостно преживяване на празника. Да бъдем заедно в църквата Христова, в църквата на родилия се Богомладенец.

- Защо наричаме тази вечер Бъдни? Какво се е сбъднало на този ден, в тази вечер?

- За да разберем името на тази вечер, трябва да представим самия празник. Това е дълго очакване на Сина Божий тук при нас, на земята. Целия човешки род бил в очакване. Всички пророци от древност говорели за идването на Богочовека, за идването на Христос. Месията щял да потърси отново грехопадналото човечество и да го въведе в блажено общение с живия Бог, да въведе човеците във връзка с Бога, чрез Него, чрез Христос, който е едно от лицата на светата животворяща Троица. Това очакване е предсказано от всички пророци на Стария Завет. Това очакване е предсказано дори от езическите мъдреци. То било известно на всички философи на древността. Затова наричаме тази вечер сбъдване на Божието обещание. Сбъдвало се това, което Бог разкрива пред нас с идването си на земята, с преславното си вчеловечване, с преславната си благодат, която стана начало за спасение на целия човешки род. А празникът стана така, както ни свидетелстват Светите евангелисти Матей и Лука. Христос се роди във Витлеем, в скромни ясли и беше повит в скромните пелени, приготвени от родителите му. Свидетели на това рождение станаха всички ангели, целия небесен сонм. Свидетели станаха и пастирите, които пасяха своите стада наблизо, в пещерата, в която се роди Христос. Свидетели станаха и мъдреците от изтока, които видяха звездата Му и дойдоха да се поклонят на истинската звезда, на истинското слънце на правдата, което идва, за да озари всички нас. Днес е благословен ден на очакване, последния ден на рождественския пост. Трябва да подготвим не само душите си, но и сърцата си, но и мислите си, за да посрещнем и ние Богомладенеца Христос. В този ден ще почетем всички свои близки, ще поднесем скромни подаръци, ще им поднесем радост. Тези, които са духовно извисени ще поднесат дарове и на бедните, на гладните, на страдащите. Защото поднасяйки дарове на тях, те поднасят дарове на Христос който се е родил, който най-много се радва, когато ние подкрепяме по-бедните, немощните, слабите, самотните и отчаяните, презряните хора, тези които са в тъмница, в нищета, бедност и страдание. Когато им подарим топлина и нещо, което те да имат при себе си, все едно на родилия се Христос сме го подарили.

- Свети пророк Исаия е записал: „ Затова Сам Господ ще ви даде личба: ето, Девицата ще зачене и ще роди Син, и ще Му нарекат името Емануил.“ Много пъти съм си задавала въпроса защо в това пророчество фигурира името Емануил, а Ангел Гавриил казал на Мариам „ ще го наречеш с името Иисус“.

Пророците от Стария Завет говорят за идването на Месията от вярата, която векове и хилядолетия е пазела почитането на единия Бог, концентрирана върху отстояването на почитта към единия Бог и предпазването на духовността от влиянието на многобожието и други култове, които можели да попречат на истинската вяра. Техния разказ за идването на Христос звучи именно така. Емануил значи „с нас е Бог“. Емануил не е обикновено име. Той е определението на очакването Бог да бъде с нас. Бог се роди, Бог дойде да ни потърси отново, Бог дойде да ни спаси. С нас е Бог. Това, което небесният вестител казва на пречистата Богородица е земното име на Богочовека, Иисус. И както по-късно ще Го наречем всички Христос, Божия помазаник, Божия пратеник. В богословието различаваме в Него едно от лицата на Светата Троица, самия Бог, невместимия Бог дошъл и се въплътил тук на земята от пречистата Богородица.

- Ваше преосвещенство, и езическите народи са си разменяли подаръци на големи празници. Има ли библейско, християнско основание ние днес да си разменяме подаръци?

Разменянето на подаръци е прекрасно отношение на братолюбие, на приятелство, на почитане и зачитане на всеки. В християнски смисъл, това е свързано с подкрепата на бедните и страдащите. Разбира се ние имаме подаръци за близките си. Но ако искаме да поднесем подарък на Рожденика в този ден, а Рожденика е Христос, трябва да дарим на бедните и на страдащите. Виждаме как мъдреци от изток почитат родилия се Богомладенец с подаръци като небесен цар, като дошлия Бог на земята. Те Го почитат със съкровищата си. Какви съкровища имаме ние? Добротворството и подкрепата към страдащите, към нищите. Да ги поднесем като подарък на Христос. Да се вслушаме в Господния глас, който казва:„това, което правите на по-малките мои братя и сестри, все едно на мен сте го направили“. Това, което вършите като добротворство е служение на Бога. Това, което ще изпълним с добрина и чисто сърце, ще бъде истинска радост за Богочовека, когато изпълняваме Неговия закон, закона на любовта и подкрепата към по-слабите, по-бедните и отчаяните. В тези дни човек ще бъде зарадван повече от вниманието, зачитането, отношението, общението, споделянето на Рождественската радост, отколкото от материалните подаръци. Това ще стопли душата на всеки, за да празнува и той раждането на Богочовека. За да видим усмивка на всяко лице. Нека в тази предпразнична вечер всички бъдем радостни, усмихнати, защото ни се даде Спасител на света. Бог не ни остави да погинем, а отново потърси грехопадналия наш род и го възвиси с любовта, мира и благодатта.

Да се помолим: „Отче наш, Който си на небесата! Да се свети Твоето име; да дойде Твоето царство; да бъде Твоята воля, както на небето, тъй и на земята; насъщния ни хляб дай ни днес; и прости нам дълговете ни, както и ние прощаваме на длъжниците си; и не въведи нас в изкушение, но избави ни от лукавия; защото Твое е царството, и силата, и славата вовеки. Амин.“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ксения няма да бъде съдена на убийството на двете си деца във Вакарел

33-годишната Ксения Плачкова няма да бъде съдена за жестокото убийство на двете си деца в софийското село Вакарел.  Майката от Вакарел, обвинена в убийството на децата си, остава в ареста Комплексна съдебно-психиатрична и съдебно-психологическа експертиза е показала, че тя е извършила престъплението в състояние на невменяемост, тоест, не е..

публикувано на 31.03.25 в 13:07

Жена е била задържана в Перник за поставяне на ботокс без правоспособност

58-годишна жена е била задържана в Перник за поставяне на ботокс без съответната правоспособност, съобщиха от полицията. Арестът е извършен при специализирана полицейска операция на 28 март. Служители от сектор "Противодействие на икономическата престъпност" при ОДМВР – Перник проверили апартамент в пернишкия квартал "Изток". В жилището..

публикувано на 31.03.25 в 12:54

Нови опасения за връзка между микропластмасите и някои заболявания

Съществуват нови опасения, че микропластмасата оказва все по-голямо влияние върху здравето на световното население, като създава опасност от епидемия от инсулт, съобщи агенция БГНЕС. Малките фрагменти от пластмаса са станали повсеместно разпространени в околната среда и в телата ни. Според ново изследване, представено на годишната научна сесия на..

публикувано на 31.03.25 в 12:39

Втора поредна нощ Русия атакува град Харков

Русия атакува град Харков, в североизточна Украйна, за втора поредна нощ. Освен Харковска област, на атака тази нощ бяха подложени и Сумска, Черниговска и Киевска област. По-рано американският президент Доналд Тръмп заяви, че е "много ядосан" на руския си колега Владимир Путин заради преговорите за прекратяване на огъня в Украйна. Двама души са..

публикувано на 31.03.25 в 12:22

За 24 години швейцарското правило за пенсиите е прилагано 14 пъти

За 24 години от съществуването на така нареченото "швейцарско правило" за ежегодното осъвременяване на пенсиите, то е прилагано 14 пъти. В останалите 10 години пенсиите или не са увеличавани изобщо, или е избиран друг подход за нарастване.  По данни на Националния осигурителен институт, най-високият процент на осъвременяване по швейцарското..

публикувано на 31.03.25 в 12:00

БАК с протестна декларация до премиера и министъра на енергетиката

Българската аграрна камара, в която членуват 13 браншови организации в земеделието, изпрати протестна декларация до премиера и министрите на енергетиката, земеделието и околната среда с искане за спешна среща заради провала на предстоящия поливен сезон. Земеделците в цялата страна са готови на ефективни протести, защото нямат вода за напояване, обясни..

публикувано на 31.03.25 в 11:45

Гърците чакат великденски намаления в магазините

Гърците се въздържат от покупки за празниците до началото на намаленията. Министерството на развитието се споразумя със собственици на търговски вериги за намаление на цените на традиционните стоки за великденските празници. След седмица влиза в сила списък от стоки, които ще бъдат на по-ниски цени. "Великденската кошница" включва агнешко..

публикувано на 31.03.25 в 11:41