Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуване във времето за коледно-новогодишните празници предлага Регионалният исторически музей в Добрич

В навечерието на коледно-новогодишните празници Регионалният исторически музей в Добрич откри една изложба, която е като носталгично и забавно пътуване във времето на социалистическа България. В експозицията, наречена „С червените ботушки потропва Дядо Мраз“, са представени около 250 картички от този период. Подредени са и тематични свидетелства от живота и бита на хората от близкото минало – традиционният семеен хол, облеклото ни тогава и други. Само през първите дни от отварянето на изложбата тя е посетена от близо 1 000 души.

Изложбата на Регионалния исторически музей в Добрич ни връща в годините, в които комуникацията между хората не се осъществяваше предимно от интернет технологиите и поздравителните картички бяха част от социалистическата празнична традиция.  Музейната експозиция припомня с усмивка, носталгия и малко тъга позабравеното от „по-зрелите“ поколения, и показва на днешните „деца на демокрацията“, как се посрещаше Нова година от техните родители, баби и дядовци. 


Първата картичка се появява през 1840 г. във Великобритания и е направена от гражданин, а не е издавана от институция. Минават десетилетия, докато картичката се налага масово. Първият тираж е пуснат през 1869 г. в Австро-Унгарската империя. През следващите години те започват да се разпространяват масово в Америка и Европа, но България остава встрани от този процес.

С течение на годините картичките у нас стават все по-масови и популярни, а тиражите все по-големи. Появяват се и различни жанрове, цветни картички, заснети с фотоапарат, появяват се и хумористични картички. Налага се и кореспонденцията между българи и руснаци. 

Изложбата може да бъде посетена до края на месец февруари следващата година. 

В унисон с празничното настроение в музея в Добрич при откриването на изложбата прозвуча и още един дълбоко познат от онези години приповдигнат глас, който няма нужда от представяне.

Може да го чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет.  Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..

публикувано на 05.09.24 в 15:16