Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическа Коледа? Мисията възможна

| Репортаж
Снимка: Pixabay.com

Навършват се точно 55 години от прочутото коледно послание на екипажа на "Аполо 8", първия пилотиран космически кораб, напуснал земната орбита, за да достигне успешно Луната.

Франк Борман, Джеймс Ловел и Уилям Андерс са първите хора, видели с очите си обратната страна на Луната, която на Земята погрешно наричаме "тъмната".

Много неща се случват за първи път на "Аполо 8". Сред тях например са фотографиите на земния "изгрев" и "залез" върху лунния хоризонт.


Най-високата скорост, която корабът достига, е 10 822 километра в секунда.

По време на историческата мисия астронавтите отбелязват Бъдни вечер с библейското слово. 

„В началото Бог сътвори небето и земята. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше върху бездната, и Дух Божий се носеше над водата. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината“.

Именно този документален запис ползва Майк Олдфийлд за албума си The Songs of Distant Earth.

След "Аполо 8" човечеството гледа към Луната все по-амбициозно. Затова е логично да се замислим: как ще отбелязваме Бъдни вечер и Коледа в Космоса? Добромир Видев попита свой верен приятел - изкуствен интелект, и ето отговора:

Празнуването би било изключително и уникално изживяване. Заради липсата на гравитация, препоръката е да имаме плаващо коледно дърво, антигравитационни бисквитки с джинджифил, термо-космически чорапи и здрава опаковка за подаръците.

Коледа при нулева гравитация? Мисия възможна? Напълно!


Слагайте скафандрите, затягайте коланите и се мятайте на ракетата. Тази Коледа ще празнуваме като астронавтите.

Днешните 10-годишни няма да са първите, които ще получат подаръци в Космоса, но може (като родители или дядовци) наистина да изпращат такива. Може до Луната, където се очаква да се върнем през 2025 г., или до Марс, където по-късно може да стъпи човешки крак. Затова провокацията е да си представят как би изглеждала космическата Коледа.

Под въпрос за децата са снегът, постните ястия за Бъдни вечер – от сърмите до орехите, и как ще опаковат подаръците за 25 декември. Логични питания, нали? 


Космосът изначално е част от историята за Коледа заради Витлеемската звезда, припомня Светослав Александров от КОСМОС БГ. Засега човечеството има опит с празнуването на Коледа само на космическите станции. Но да не мислите, че и там е лесно. От възможността да посрещате празника 15 пъти в денонощието до това, че няма елха и фойерверки. Последните са невъзможни заради липсата на кислород.

Защо Светослав мечтае за космически въздишки и как малките междугалактически ентусиасти отсега знаят, че да са с близките е най-хубавият подарък в цялата вселена? Чуйте в репортажа на Добромир Видев за предаването "Любими празнични истории" по "Хоризонт".

Снимки: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30