На 1 януари 2024 г. Виенската филхармония за пореден път ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 84-тия Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн. По този повод красивата зала се украсява с разкошна флорална декорация, а милиони зрители от почти 100 държави ще проследят за 66-и път директното излъчване на това грандиозно музикално събитие в ефира на австрийската държавна телевизия ORF2.
На 1 януари 2024 г. Кристиан Тилеман ще застане за втори път след 2019-а на диригентския пулт на този концерт, превърнал се в символ на настъпващата Нова година. Роденият в Берлин световнопризнат маестро е сред най-търсените диригенти и обявен за един от най-задълбочените интерпретатори на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. Творческото сътрудничество на Кристиан Тилеман с Виенската филхармония датира от 2000 г. Той редовно дирижира оркестъра в абонаментни концерти в Музикферайн, на Залцбургския фестивал и на турнета в Япония, Китай, Европа и САЩ. По време на пандемията от Ковид-19 Кристиан Тилеман и Виенската филхармония стартираха мащабен проект, свързан с интегрален запис на всички симфонии от Антон Брукнер по повод 200-годишнината от рождението на композитора, която се отбелязва през 2024 г. През октомври тази година пълният цикъл от 11 симфонии беше издаден за първи път в звукозаписната история на оркестъра и вече се разпространява с успех на световните музикални пазари.
В програмата на предстоящия Новогодишен концерт на 1 януари по традиция ще звучат творби на композитори от династията Щраус, включени са и произведения от Йозеф Хелмесбергер, Карл Михаел Цирер, Ханс Кристиян Лумбю, Карл Комзак и за първи път композиция от Антон Брукнер – „Кадрил“ за пиано, датиращ от 1854 г., в оркестрация на Волфганг Дьорнер.
Предстоящата 200-годишнина от рождението на Антон Брукнер ще бъде почетена и в паузата на Новогодишния концерт на Виенската филхармония, по време на която милиони телевизионни зрители ще могат да гледат специално посветения и създаден за него документален филм на Австрийската държавна телевизия ORF. От 1992 г. досега тези кратки, 24-минутни продукции в паузата на концерта имат за цел да представят Австрия на целия свят с нейните културни и природни богатства, както и забележителна история и подобно на филхармоничния концерт да се превърнат в културна визитна картичка на страната. Филмът тази година е озаглавен „Откривателско пътешествие“. Под режисурата на Феликс Брайзах две момчета от Хора на Абатството „Св. Флориан“ тръгват на откривателско турне до важни места, свързани с моменти от живота на Антон Брукнер. Те изследват най-красивите пейзажи на региона Горна Австрия с балон, включително Ансфелден - родното място на композитора. Посещават известното курортно селище Бад Ишл, Линц и Виена. В рамките на документалния филм няколко филхармонични състава интерпретират на емблематични места произведения от Брукнер в различна оркестрация. Отново в Абатството „Св. Флориан“ момчетата от Хора пеят своя химн - известната хорова творба на композитора „Locus Iste“, точно на мястото под големия орган, където той е погребан.
Преди директното излъчване на Новогодишния концерт на Виенската филхармония на 1 януари Австрийската държавна телевизия ORF2 е включила и предаването „Auftakt zum Neujahrskonzert“, което предлага поглед зад кулисите на концерта, след като повече от половин година операторски екип следи най-важните етапи и стъпки до световното излъчване на 1 януари.
Балетните изпълнения към програмата тази година са две, като първото е заснето в „Kaiservilla“ в Бад Ишл с оглед на факта, че през 2024 г. Бад Ишл, както и цялата област Salzkammergut са обявени за европейска столица на културата. Второто съпътстващо балетно изпълнение е заснето в ренесансовия замък Розенбург в областта Waldviertel. Хореограф е италианецът Давиде Бомбана, а изпълнението е на солисти от балета на Виенската държавна опера. Красивите балетни костюми са дело на австрийската модна дизайнерка Сузане Бисовски.
Майкъл Бейер ще ръководи като режисъор целия телевизионен екип за излъчването на концерта на 1 януари, който включва и 15 телевизионни камери.
По предварителна информация в австрийските медии, концертмайстор на Новогодишния концерт на 1 януари 2024 г. ще бъде Албена Данаилова, като само преди дни престижното издание The New York Times публикува обширна статия за българската цигуларка.
Цялата кореспонденция можете да чуете в звуковия файл.
Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен. От 20 години..
От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят. Милена е запазила чистотата си...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..
Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025". То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..
В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е организирала специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..
Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните. В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..
В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..
Българският трюфел е хит на европейския пазар, а брането му е сред високо платените професии у нас. Това твърдят търговци, които се занимават с..
В страна, в която често чуваме за фалити на болници, липса на лекари и пациенти, които търсят помощ на километри от дома си, в Тутракан има едно място,..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..