На 1 януари 2024 г. Виенската филхармония за пореден път ще отправи своя традиционен музикален поздрав към целия свят в рамките на 84-тия Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн. По този повод красивата зала се украсява с разкошна флорална декорация, а милиони зрители от почти 100 държави ще проследят за 66-и път директното излъчване на това грандиозно музикално събитие в ефира на австрийската държавна телевизия ORF2.
На 1 януари 2024 г. Кристиан Тилеман ще застане за втори път след 2019-а на диригентския пулт на този концерт, превърнал се в символ на настъпващата Нова година. Роденият в Берлин световнопризнат маестро е сред най-търсените диригенти и обявен за един от най-задълбочените интерпретатори на Рихард Вагнер и Рихард Щраус. Творческото сътрудничество на Кристиан Тилеман с Виенската филхармония датира от 2000 г. Той редовно дирижира оркестъра в абонаментни концерти в Музикферайн, на Залцбургския фестивал и на турнета в Япония, Китай, Европа и САЩ. По време на пандемията от Ковид-19 Кристиан Тилеман и Виенската филхармония стартираха мащабен проект, свързан с интегрален запис на всички симфонии от Антон Брукнер по повод 200-годишнината от рождението на композитора, която се отбелязва през 2024 г. През октомври тази година пълният цикъл от 11 симфонии беше издаден за първи път в звукозаписната история на оркестъра и вече се разпространява с успех на световните музикални пазари.
В програмата на предстоящия Новогодишен концерт на 1 януари по традиция ще звучат творби на композитори от династията Щраус, включени са и произведения от Йозеф Хелмесбергер, Карл Михаел Цирер, Ханс Кристиян Лумбю, Карл Комзак и за първи път композиция от Антон Брукнер – „Кадрил“ за пиано, датиращ от 1854 г., в оркестрация на Волфганг Дьорнер.
Предстоящата 200-годишнина от рождението на Антон Брукнер ще бъде почетена и в паузата на Новогодишния концерт на Виенската филхармония, по време на която милиони телевизионни зрители ще могат да гледат специално посветения и създаден за него документален филм на Австрийската държавна телевизия ORF. От 1992 г. досега тези кратки, 24-минутни продукции в паузата на концерта имат за цел да представят Австрия на целия свят с нейните културни и природни богатства, както и забележителна история и подобно на филхармоничния концерт да се превърнат в културна визитна картичка на страната. Филмът тази година е озаглавен „Откривателско пътешествие“. Под режисурата на Феликс Брайзах две момчета от Хора на Абатството „Св. Флориан“ тръгват на откривателско турне до важни места, свързани с моменти от живота на Антон Брукнер. Те изследват най-красивите пейзажи на региона Горна Австрия с балон, включително Ансфелден - родното място на композитора. Посещават известното курортно селище Бад Ишл, Линц и Виена. В рамките на документалния филм няколко филхармонични състава интерпретират на емблематични места произведения от Брукнер в различна оркестрация. Отново в Абатството „Св. Флориан“ момчетата от Хора пеят своя химн - известната хорова творба на композитора „Locus Iste“, точно на мястото под големия орган, където той е погребан.
Преди директното излъчване на Новогодишния концерт на Виенската филхармония на 1 януари Австрийската държавна телевизия ORF2 е включила и предаването „Auftakt zum Neujahrskonzert“, което предлага поглед зад кулисите на концерта, след като повече от половин година операторски екип следи най-важните етапи и стъпки до световното излъчване на 1 януари.
Балетните изпълнения към програмата тази година са две, като първото е заснето в „Kaiservilla“ в Бад Ишл с оглед на факта, че през 2024 г. Бад Ишл, както и цялата област Salzkammergut са обявени за европейска столица на културата. Второто съпътстващо балетно изпълнение е заснето в ренесансовия замък Розенбург в областта Waldviertel. Хореограф е италианецът Давиде Бомбана, а изпълнението е на солисти от балета на Виенската държавна опера. Красивите балетни костюми са дело на австрийската модна дизайнерка Сузане Бисовски.
Майкъл Бейер ще ръководи като режисъор целия телевизионен екип за излъчването на концерта на 1 януари, който включва и 15 телевизионни камери.
По предварителна информация в австрийските медии, концертмайстор на Новогодишния концерт на 1 януари 2024 г. ще бъде Албена Данаилова, като само преди дни престижното издание The New York Times публикува обширна статия за българската цигуларка.
Цялата кореспонденция можете да чуете в звуковия файл.
На 1 и 8 декември в камерната зала "България" певиците Росица Павлова-Инджева, Мария Яковчева, Елена Механджийска и Милена Гюрова, заедно с пианиста Стефан Врачев канят публиката на празничните концерти, с които ще бъде отбелязана 10-годишнината от основаването на вокалния ансамбъл Bella Voce. Спектакълът, който подготвят, е със заглавие "Покана за..
В Софийската опера и балет утре - 29.11, предстои премиерата на спектакъла "Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилея. Постановката се посвещава на две оперни прими – Александрина Милчева и Райна Кабаиванска. Режисьор на спектакъла е Юлия Кръстева , която сподели пред БНР, че посланието, отправено чрез творбата е за вечността и силата на..
Българската композиторка Юлия Ценова беше почетена с два камерни концерта в Швейцария на 22 и 23 ноември - в градовете Сион и Ню Шател. И двете събития бяха изцяло с музика на авторката, която напусна този свят през 2010 г. Юлия Ценова беше ярка личност - пианист, композитор, професор в Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" в..
Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..
Днес - 26.11, се навършват 115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда". "След Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..
Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..
Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..