Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успехите в борбата с климатичните промени през 2023 г.

Снимка: Pixabay

2023-та е била най-горещата година в историята, като шест месеца от нея са поставили рекорди с високи температури, сочат данни на европейската служба за климатичните промени „Коперник“.

През изминалата година обаче беше постигнато и споразумение за намаляване на световното потребление на изкопаеми горива в опит да бъдат избегнати най-лошите последствия от глобалното затопляне.

След десетилетия преговори, през март държавите-членки на ООН постигнаха споразумение за защита на световните океани, които са извън националните граници. До този момент само 1% от тях бяха със защитен статут. Договорът за откритото море предоставя рамка за създаването на защитени морски зони, които да обхващат 30 на 100 от световните океани и да предотвратят загубата на биологично разнообразие.  

2023 беше и годината, в която Европейският съюз се ангажира с мерки за борба с обезлесяването, които екоактивисти определиха като “сериозен пробив”. Съгласно регламента, който влезе в сила през юни, вносителите на продукти като соя, телешко, палмово, масло, дървен материал, какао, кафе и каучук трябва да могат да докажат, че веригите им на доставки не водят до загуба на горски масиви.  

Положителни новини за горите имаше също от Колумбия и Бразилия, където беше отчетен рязък спад в обезлесяването в екваториалните гори на Амазония в Бразилия. Новото правителство на президента на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва обеща да спре напълно обезлесяването до 2030 година и да вземе мерки срещу незаконната сеч.  

През декември близо 200 те държави, които участваха в международната конференция за климата в Дубай, се споразумяха да има намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива, както и утрояване до 2300 година на капацитета за производство на възобновяема енергия в световен мащаб. Имаше критики, че тези мерки не са достатъчни, но беше определено като “историческо” създаването на фонда за загуби и щети в помощ на най-бедните и най-уязвимите спрямо климатичните промени държави - мярка, за която те настояваха повече от 3 десетилетия.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

22 чуждестранни групи участват в международния фестивал "Сурва" в Перник

22 чуждестранни групи участват в провеждащия се в Перник Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва". Те представят разнообразие от култури, традиции и маскарадни обичаи. Присъствието им внася допълнителен колорит във фестивала. Няколкостотин носители на маскарадната традиция от Италия, Сърбия, Гърция, Северна Македония, Румъния, Испания,..

публикувано на 25.01.25 в 18:17
Президентът на Украйна Володомир Зеленски

Зеленски: Тръмп може да сложи край на войната, само ако включи Украйна в преговорите

Украинският президент Володимир Зеленски се надява, че Европа и Съединените щати ще участват във всички преговори с Русия за прекратяване на войната. На съвместна пресконференция с президента на съседна Молдова Мая Санду, Зеленски каза, че Украйна също трябва да бъде включена в дискусиите за мир, за да имат подобни преговори някакво значимо..

публикувано на 25.01.25 в 18:16

Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник"

На тържествена церемония Българското национално радио раздаде за пореден път годишните си награди. Големият приз "Сирак Скитник" отиде в ръцете на Цвети Радева, която е водещ на фолклорното предаване "Имат ли песните спиране" по програма "Хоризонт".  "Не мога да скрия вълнението си, че тази награда идва точно за предаване за традиционна..

публикувано на 25.01.25 в 17:34
Милена Димитрова и Иво Тодоров

Видеокастът "Говори..." с наградата за мултимедиен проект на БНР

Видеокастът "Говори...", който е продукт на дирекция "Дигитални програми", взе наградата в категория "Радиопредаване, радиопроект, музикален проект или мултимедиен проект на БНР" на церемонията на годишните награди "Сирак Скитник". В проекта се представят интересни, любопитни и по-слабо коментирани моменти от живота и дейността на известни..

публикувано на 25.01.25 в 16:47
РИМ - Пазарджик

Увеличават се посещенията в регионалния исторически музей в Пазарджик

Два пъти и половина са се увеличили посещенията в регионалния исторически музей в Пазарджик, като един от фокусите е новата зала "Археология".  Ултрамодерното съоръжение отвори врати за посетителите в края на миналата година и от тогава се радва на голям интерес, не само от региона, но и от цялата страна.   По един съвременен технологичен начин..

публикувано на 25.01.25 в 16:26

Община Берковица прави томбола за платилите данъците си преди 23 февруари

Ваучер от 500 лева дава община Берковица за томбола на платилите местните данъците за годината до 23 февруари. Печелившият ще стане ясен на 4 март Заплатилите данък недвижимо имущество и такса "смет" жители на община Берковица могат да участват в томбола.  Те не трябва да имат други задължения към общината. Плащането на налозите трябва да..

публикувано на 25.01.25 в 16:01

Никой от четиримата кандидати за президент на Гърция не получи необходимите гласове, за да заеме поста

Никой от четиримата кандидати за президент на Гърция не получи необходимите 200 гласа, за да заеме поста, на първото гласуване в парламента.  Според резултатите, начело със 160 гласа е бившият председател на парламента Константинос Тасулас, предложен от управляващата консервативна партия "Нова Демокрация".  Втора е кандидатурата на предложената от..

публикувано на 25.01.25 в 15:56