Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво на трапезата посрещат Нова година в Добруджа?

| Репортаж
Добруджански погачи с метална паричка за Нова година
Снимка: Зорница Близнашка

Новата година е ново начало – като втори шанс, даже шанс за нов живот. Обичаите за празника обаче, идат от далечното минало.

В Добруджа се хапва пача, печена кокошка и маджунена халва. Предопределено и мястото на хляба на празничната трапеза в Добруджа – житницата на България. Особено внимание се обръща на пити, погачи и баници.

Днес едва ли ще има дом, в който във фурната да не влезе тава с баница и разбира се в нея ще има късмети. Някога са се слагали дрянови клонки с определен брой пъпки и всяко клонче е било наречено за здраве и берекет - за овцете, за нивите, за стопанството. Слагали са се зърна боб и царевица, както парченце въглен, който олицетворявал мързела и биволите, които знаем са тромави животни.

Важно е баницата да не остане неизядена, за да е пълна годината. Някога са я пекли на бавен огън – отгоре на печката, за да се топи в устата. Освен баница се месят и краваи. И само в Новогодишната пита се слага метална пара и на когото се падне, той ще е стопанинът на къщата.

Погачите се украсяват богато, но е важно да се знае, че за Новата година не се слага кръстен знак така, както на други празници.

В миналото, когато годините са били гладни на масата се е слагал булгур с туршия на фурна, разказа за БНР Мария Христова:
„Тази манджа се прави още от старо време! Нашите баби са правили булгур с кисела от домати туршия. И лук – една глава нарязана, олио и така. Това е постна манджа, може и без олио да се направи – сега, както е скъпо олиото! Вадят от качето туршията, измиват булгура, слагат го у тавата и се готви!“

Но на особена почит в празничните дни е било свинското месо. Почти във всяка къща се е гледало поне по едно прасе, в по-богатите и крави, и телета, и биволици. Сварявал се е бахур, правела се е пача, пълнили са се наденици и са се завивали сармите с кисело зеле и кълцано месце.

Да не забравяме и джумерките, познати още като пръжки. Тях и сланината са ги пазели до пролетта, за да имат сила земеделците, като дойде време да излязат на нивата.

В останалото време на годината се е колело по една кокошка в неделя, а в останалото време постна храна и риба, ако селото е на реката.

Подробности може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Зорница Близнашка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

МЗ разработва цялостна система за оценка на здравните грижи

Здравното министерство заедно с професионалните организации в здравеопазването стартира разработване на цялостна система за оценка на качеството на здравните грижи. Това заяви в Благоевград ресорният министър Силви Кирилов, който присъства на откриването на обновения център по кръводаряване  в областната болница, който е единствен в Югозападна..

публикувано на 14.07.25 в 12:16

Кола блъсна 15-годишно момче на пешеходна пътека в Сливен

Момче на 15 години е ударено от лек автомобил на пешеходна пътека в Сливен. Инцидентът е станал на булевард "Георги Данчев" снощи, а сигналът тел. 112 е получен в 22:46 часа. Водачът е 18-годишен. Пострадалото момче е настанено в болницата в Сливен с фрактура на крака, без опасност за живота, уточняват от полицията. По-рано през деня..

публикувано на 14.07.25 в 11:52
Българският държавен глава Румен Радев пристигна на официално посещение в Хърватия.

Президентът Румен Радев пристигна на двудневна визита в Хърватия

Президентът Румен Радев пристигна в Хърватия, където ще обсъди възможностите за задълбочаване на отношенията на двете страни своя колега Зоран Миланович. Задълбочаването на сътрудничеството между България и Хърватия в интерес на стабилността и европейската перспектива на региона ще бъде акцент в двудневната визита на българския президент...

публикувано на 14.07.25 в 11:42

Над 50 души и два хеликоптера потушават пожара в ПП "Рилски манастир"

От екипа на Природен парк "Рилски манастир" призоваха туристите и планинарите да са внимателни и да не палят огън.  Втори ден на територията на парка продължава борбата с пожара, избухнал на 2 хил. метра надморска височина в планината. Пламъците вече са изпепелили над 60 декара борова гора и храсти. В гасенето днес участват над 50..

публикувано на 14.07.25 в 11:08

22-годишен шофьор от Монтана с 2 промила е задържан след катастрофа

Вкараха в ареста 22-годишен шофьор от Монтана, катастрофирал пиян с близо 2 промила алкохол. Случаите с пияни и дрогирани, седнали зад волана водачи на моторни превозни средства, все повече зачестяват, отчитат от полицията в Монтана. 22-годишен шофьор от Монтана катастрофира край село Гаврил Геново. Пътният инцидент е станал около 3 часа..

публикувано на 14.07.25 в 10:51
д-р Мирослав Спасов

Ще има ли полза от безплатните антибиотици за деца?

"Има един антибиотик с две лекарствени форми. Той има доста тесен спектър на действие". Това обясни пред БНР д-р Мирослав Спасов, педиатър и личен лекар, за програмата на здравното ведомство, по която се осигуряват безплатни антибиотици за  деца до 7-годишна възраст.  "Не ми се е налагало да го изписвам по Здравна каса. В интерес на..

публикувано на 14.07.25 в 10:40