В Добруджа се хапва пача, печена кокошка и маджунена халва. Предопределено и мястото на хляба на празничната трапеза в Добруджа – житницата на България. Особено внимание се обръща на пити, погачи и баници.
Днес едва ли ще има дом, в който във фурната да не влезе тава с баница и разбира се в нея ще има късмети. Някога са се слагали дрянови клонки с определен брой пъпки и всяко клонче е било наречено за здраве и берекет - за овцете, за нивите, за стопанството. Слагали са се зърна боб и царевица, както парченце въглен, който олицетворявал мързела и биволите, които знаем са тромави животни.
Важно е баницата да не остане неизядена, за да е пълна годината. Някога са я пекли на бавен огън – отгоре на печката, за да се топи в устата. Освен баница се месят и краваи. И само в Новогодишната пита се слага метална пара и на когото се падне, той ще е стопанинът на къщата.
Погачите се украсяват богато, но е важно да се знае, че за Новата година не се слага кръстен знак така, както на други празници.
В миналото, когато годините са били гладни на масата се е слагал булгур с туршия на фурна, разказа за БНР Мария Христова:
„Тази манджа се прави още от старо време! Нашите баби са правили булгур с кисела от домати туршия. И лук – една глава нарязана, олио и така. Това е постна манджа, може и без олио да се направи – сега, както е скъпо олиото! Вадят от качето туршията, измиват булгура, слагат го у тавата и се готви!“
Но на особена почит в празничните дни е било свинското месо. Почти във всяка къща се е гледало поне по едно прасе, в по-богатите и крави, и телета, и биволици. Сварявал се е бахур, правела се е пача, пълнили са се наденици и са се завивали сармите с кисело зеле и кълцано месце.
Да не забравяме и джумерките, познати още като пръжки. Тях и сланината са ги пазели до пролетта, за да имат сила земеделците, като дойде време да излязат на нивата.
В останалото време на годината се е колело по една кокошка в неделя, а в останалото време постна храна и риба, ако селото е на реката.
Подробности може да чуете в звуковия файл.Прието е решение за създаването на буферна зона за сигурност по границата между Русия и Украйна. Руската армия изпълнява тази задача, заяви президентът на Русия Владимир Путин на съвещание с членовете на правителството. Руският президент подчерта, че трябва да бъде възстановена инфраструктурата на територията на руските Курска, Белгородска и..
Германия и съюзниците ѝ са решени да защитават цялата територия на НАТО, каза германският канцлер Фридрих Мерц при посещението си във Вилнюс. Заедно с министъра на отбраната Борис Писториус той присъства на официалната церемония по разполагането на германска бронирана бригада за укрепване на източния фланг на Алианса. Германия разполага пълна..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Ева Майдел е определена за докладчик на Европейския парламент за готовността на България за еврозоната. Това потвърди Майдел пред БТА. Очаква се през юли ЕП да обсъди и гласува доклада на сесия на евродепутатите в Страсбург. Управителят на БНБ: Докато не бъде обявен конвергентният доклад, никой не знае отговора Петя..
Израелският външен министър Гидеон Саар обвини Европа в "токсично подстрекателство към антисемитизъм", довело до враждебната атмосфера, в която бяха застреляни двама служители на израелското посолство във Вашингтон. Саар не назова европейски държави или политици, но заяви, че враждебността към Израел стои зад стрелбата по Ярон Лишински и Сара Лин..
Окръжен съд Монтана осъди на 13 години затвор мъж от сeло Габровница за убийство. Осъденият трябва да заплати общо 850 000 лева кръвнина на близките на убития. 30-годишният мъж от Габровница е осъден за убийството на 58-годишния си съселянин. На 15 юли 2023 г., след 22 часа в монтанското село Габровница пред дома на убития и в присъствието на..
Владимир Путин не иска да преговаря, защото смята, че печели войната в Украйна . Това каза пред БНР заместник главният редактор на "Дневник" Петър Карабоев, като уточни, че Русия в момента има предимство, но не печели, дори с години е далеч да покори военно Украйна, и коментира: "И Доналд Тръмп е казал това на европейски лидери след разговора..
"Един колоритен чех в България" – така се нарича изложбата на Военноисторическия музей, посветена 165 години от рождението и 110 години от смъртта на Ярослав Вешин. Тя беше открита днес - 22.05, и може да бъде разгледана до 7 септември. Той става главен художник към Министерството на войната в България. "Вешин пристига у нас през..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..