Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуственият интелект в помощ на борбата с трафика на културни ценности

| Репортаж
Снимка: МВР

Обучен и от българи изкуствен интелект ще помага на испанската полиция при разбиването на канали за трафик на културни ценности. По този проект работят специалисти от лабораторията по киберсигурност в "София Тех Парк”.

Ръководителят на лабораторията Георги Шарков обяснява, че проектът е част то сътрудничество с полицията на Испания, Нидерландия, Германия и Италия.  Изследователите се възползват от способността на изкуствения интелект да обработва големи масиви от данни от отворени източници.

"Има много и разпокъсана информация в Интернет – от музеи и частни колекции какви ценности са откраднати. При цялото това движение тези ценности си сменят притежателите. Цялото тяхно движение може да се проследи индиректно. В антикварни магазини се появяват различни неща, онлайн пазари. В България има много такива. Големи онлайн платформи, където частни лица могат да предлагат различни предмети. Има бум на търсене. Основният метод е да свържем играчите с едни линийки - виждали сте ги по филмите: как става на едно голямо табло навързване на хора, предмети, локации, събития. Така се изгражда една мрежа", пояснява Георги Шарков.

Така се идентифицират каналите – артефакти, актьори, комуникации между тях.

Снимка: Добромир Видев

Проектът е в първата си година, уточнява Георги Шарков. Тестовите анализи се правят в сътрудничество и с две от българските платформи за продажба на предмети.  

"Да идентифицираме сходни играчи, идентични играчи с различни псевдоними. По тяхното поведение там може да бъде идентифицирано дали са идентични или имат връзка помежду си. Тук идва на помощ ИИ – от различни източници с частична информация по различни признаци можем да установим сходства, връзки между тях. По такива непълни, неточни или недостатъчно достоверни описания, когато се комбинират, имаме възможност да получим по-достоверни, чрез клъстериране на тези връзки. Такива картини са много очевидни, след като се направи задълбочен анализ на мрежите."

До края на 2024-та година ще има още 3 пилотни случая за правоприлагане, отбелязва още Шарков. Отново става дума за изчезнали картини, наблюдение на дейности на съмнителни групи и наблюдения със сателит дали иманяри не разкопават открити обекти. 

Информацията е разнородна, но на практика участва в разкриването на схеми, изтъква той.

"Ние разработваме платформа, която ще бъде инсталирана, използвана в защитена среда. Тези методи и средства ще се настройват спрямо данните и информацията, която има. Във всяка държава следят техните медии, следят и какви типове предмети наблюдават."

Георги Шарков  Снимка: Добромир Видев

При повечето инструменти за разследване се тръгва от конкретен случай и се разследва навън, докато тук подходът е обратният – от голямата картина да се идентифицират "обичайните заподозрени" и при случаи да се наблюдава тяхното поведение, коментира Георги Шарков пред БНР.

"Важен аспект, където също идват на помощ други методи и средства на изкуствения интелект е, когато се идентифицират такива мрежи и канали, да се наблюдава тяхната еволюция, поведение, аномалии в тяхното поведение. Това може да бъде автоматично следено, сигнализирано, каквито средства в момента няма. То няма как да замести хората, просто ще разшири техните възможности и ще даде възможност за трансгранично взаимодействие."

Георги Шарков от лаборатория по киберсигурност в “София Тех Парк” прави уговорката: ИИ е само помощник в полицейската работа, а за повдигането на обвинение се използват определените в НПК процедури. Така Шарков разсейва опасенията, изразени наскоро от европейски правозащитници, че приетите изключения в новото европейско законодателство за ИИ биха нарушили човешките права

"Това не е достатъчно основание за повдигане на обвинение, но е достатъчно основание за обосновано предположение, че може би лицето участва в такъв нелегален трафик. Когато помогнем за генериране на различни хипотези при достатъчно основания, те вече със специализирани средства да събират допълнителна информация, да следят хора и т.н." 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За въздушните трасета на дроновете в столицата

Две зони трябва да станат тестови площадки за употребата на дронове и дори на летящи коли. Плановете обаче не са реалност, заради липсата на интерес към управлението на тези пространства, които по европейските правила трябва да са част от т.нар. Ю-спейс пространство. Една от тези зони е край град Раковски, а другата – в южните райони на..

публикувано на 02.11.24 в 19:09

Три организации настояват за по-добър достъп до профилактика на здравноосигурените през медикъл и спа центрове

Да се разширят възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани в медикъл и спа центровете у нас и това да бъде финансирано от общественото здравеопазване . Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя..

публикувано на 30.10.24 в 11:04
Мартин Димитров

Мартин Димитров: В едно пътуване всеки трябва да се почувства специален

Мартин Димитров е на 24 години, роден в Мадрид, вече е посетил 52 държави , живял е в четири и продължава да пътува.  Превърнал е хобито си в професия, сега е екскурзовод и е убеден , че всеки млад човек може успешно да се реализира в България.  Как се справя с предизвикателствата на професията , как се подготвя за едно пътуване,..

публикувано на 30.10.24 в 08:43
Доц. Андрей Андреев

Доц. Андрей Андреев: Лекар - пациент - това е среща на доверието със съвестта

Доц. Андрей Андреев , един от водещите офталмолози в България, гост в предаването "Нощен хоризонт" споделя за своите дълбоки размисли върху офталмологията, медицината и човешките взаимоотношения.  " Срещата между пациента и лекаря е среща на доверието със съвестта , каза за БНР доц. Андрей Андреев . Това определение, споделено от..

публикувано на 29.10.24 в 10:55

Пред рисковите секции във Велико Търново и региона полицейското присъствие се засилва

В област Велико Търново избирателната активност към 11 часа е 10,78 процента и е с едно на сто по-висока от изборите през юни. От десетте общини в региона най-висока е активността в община Сухиндол – 17,6 %, а най-ниска от 7,8 % е в община Горна Оряховица. 6 машини са спрели работа. От тях не се разпечатва вота на избирателите, а само номера на..

публикувано на 27.10.24 в 12:31

Информационните магистрали, от които вече зависи (почти) всичко

През последните години някои развития в технологиите се превърнаха в повод за прогнози за крах на човешката цивилизация. Алгоритмите в социалните мрежи са обвинени за убийството на понятието "истина". Видимите скокове на изкуствения интелект са вече инструмент и за постигането на зловредни цели и създават допълнително притеснение заради..

публикувано на 26.10.24 в 14:05
Татяна Викторова

Кампанията "Родители с тийнейджъри" на Асоциацията на козметиците в България започва на 28 октомври

От 28.10. до 03.11.24 г. (включително) ще се проведе поредното издание на кампанията " Родители с тийнейджъри"  по инициатива на Асоциация на козметиците в България . В рамките на една седмица членове на организацията – козметици ще организират ден на отворени врати в салоните си за красота и ще проведат безплатни..

публикувано на 20.10.24 в 08:32