"България и Румъния бяха вкарани в нещо като полу-Шенген, защото имаше упорита съпротива. Тя не е от Австрия и Холандия, както много хора смятат. Австрия и Холандия играеха ролята на инструменти, чрез които големи сили вътре в ЕС всъщност блокираха това влизане на България и Румъния. Добре знаем, че ако трябва да бъдат прилагани към двете страни, а и не само към тях, изискванията за Шенген и въобще по-цялостните изисквания и за влизането в ЕС преди години – нито България, нито Румъния отговарят на тези изисквания. Това е публична тайна, знаят го и всички останали. Проблемът е в това, че ако трябва да говорим за Шенген – част от старите или относително нови приети страни-членки от ЕС в Шенген също не отговарят на тези условия".
Според него се търси вътрешнополитически въпроси да получат своето външнополитическо изражение чрез "момчетата за бой, каквито са България и Румъния". Той подчерта, че нашите проблеми са огромни. По думите му тук има и много мощни икономически интереси, които блокираха това влизане. Проф. Христов подчерта натовареността на ГКПП "Капитан Андреево". По думите му ако се отпуши товаропотокът, пунктът може да е много мощна конкуренция на старите икономически търговски центрове.
"Тук ще има едно пренаместване на потоците и те ще преминават оттук. Става въпрос и за пари".
"Достойнство и българска политическа класа са две взаимоизключващи се инстанции. Второ – става дума за зависими хора, които са зависими от външнополитическия фактор. Трето – те не са в състояние да вземат каквото и да било стратегическо решение, което да отговаря на средносрочните и дългосрочните български интереси, защото те нямат основание и гръбнак за това", категоричен бе проф. Иво Христов.
Според него нито българските превозвачи, нито българските туристи, нито който и да било друг е доволен от това решение. Очевидно се търсеше пропаганден ефект – да се покаже, че правителството е постигнало грамадни успехи, смята той.
Тази година предстоят редица избори в света. Геополитическият анализатор е категоричен обаче, че тези в САЩ имат решаващо значение. Според него под тяхната сянка ще преминава всичко останало.
"И победата на Тръмп, и победата на Байдън са в миналия век. Проблемът е, че формално това е битка на два лагера, които взаимно се изключват, но те имат енергията от миналото, а не от бъдещето. Само дълъг вътрешен конфликт може да предопредели възможността за качествено ново развитие или провал на западния проект".
Според него нито Русия, нито Китай могат да бъдат реален съперник все още на Запада.
Второто много важно събитие ще бъде войната в Украйна и нейният изход, добави проф. Христов. По думите му е възможно през тази година да има някакъв изход.
"Войната като майка на всичко ще произведе и новия руски елит – не този в момента, а следващият, който ще дойде след това".
На трето място са отношенията между Китай и Тайван, т.е. между Китай и САЩ.
"Светът върви към съвършено друга конфигурация, това е на макрозони, което означава, че всъщност всичките тези глобални мрежи ще бъдат прекъснати и то в много важните пунктове", коментира проф. Христов. И добави:
"Това, разбира се, е Америка. Също и Китай. Въпросът е дали Русия е в състояние да направи собствен макрорегион или ще бъде засмукана от Китай или западния проект – това всъщност се решава с войната в Украйна".
Според анализатора на този етап се поставя под въпрос статуквото в Близкия изток. Той прогнозира, че Израел ще спечели тази битка, а Палестинска държава няма да има:
"Прогнозата, че проблемът може да бъде решен с две държави на територията на светите земи звучи хубаво, но е абсолютно нереалистична".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Британският посланик в САЩ лорд Манделсън заяви в интервю за "Сънди таймс", че 10-процентните мита върху повечето британски стоки, внасяни в Америка, вероятно няма да бъдат променени. Това става след като в събота Доналд Тръмп обяви, че стоките, внасяни от ЕС и Мексико, бе бъдат обложени с 30% мито от 1 август. Лорд Манделсън заяви, че е..
Братството на Троянския манастир и много поклонници посрещнаха вчера новия игумен на светата обител Драговитийския епископ Василий. Той беше въдворен в служение от ловчанскиая митрополит Гавриил в деня в който манастира тържествено отбеляза празника на чудотворната икона на света Богородица Троеручица, която се пази там още от самото..
Групата на "Обнови Европа" в Европарламента, част от която са евродепутатите от ПП, категорично осъжда "нарастващата кампания спрямо демократичните институции и върховенството на закона в България". Пример за това е политически мотивираният арест на кмета на Варна Благой Коцев, се казва в позиция на групата. В нея се подчертава, че извършеният..
Европейският съюз трябва да реагира незабавно с контрамерки срещу "възмутителната" заплаха на американския президент Доналд Тръмп за повишаване на митата за европейските стоки, заяви евродепутатът Бернд Ланге, председател на Комисията помеждународна търговия в Европейския парламент. Съединените щати наложиха 20 процентни мита за европейския внос..
Регионалната инспекция по околната среда и водите във Враца ще провери сигнал за находище на инвазивен вид кактус в района на мездренското село Зверино. Според специалисти, появата на растения с неестествено местообитание може да увреди местната екосистема. В района на Зверино има защитени зони по "Натура 2000". Селото се намира на..
В област Ловеч вече са ожънати над 70% от засетите площи с пшеница, ечемик и рапица, а зърнопроизводителите отчитат по-добри добиви в сравнение с миналата година. Настояват обаче за по-високи изкупни цени на зърното. Тази година в Ловешко с пшеница са засети 230 хиляди декара с пшеница, което е с 10% повече от миналата, поясни Адриана..
Министър-председателят Росен Желязков ще участва днес в инспектирането на приключилите ремонтни дейности и цялостна реконструкция на пречиствателна станция "Ясна поляна". Инвестицията е за над 22 млн. лв. и гарантира сигурното водоснабдяване и високо качество на питейната вода за жителите и гостите по Южното Черноморие. На събитието,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..