Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Мануела Манлихерова: Личностите правят радиото!

40 години "Нощен Хоризонт": По-различното предаване на "Хоризонт"

23
Доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски“
Снимка: Станислава Пирчева

В началото на януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен хоризонт" отбеляза своята 40-ата годишнина.

Идеята за създаването на нощен блок тръгва от проф. Веселин Димитров.

През 1984 г. тръгва първият нощен блок с водещи Петър Пунчев и Константин Тилев.

Първоначално идеята е това да бъде информационно - музикален блок, в който журналистическите материали са синтезирани в кратки форми. За да позволят свободно преливане на музиката от забавното към сериозното. От динамичното към лиричното звучене. Предаването се излъчва шест пъти в седмицата, а сигналът му е фрагмент от „Мечтание“ на Шуман. 

Преди 40 години Константин Тилев прави дебюта на нощния блок, като залага на провокацията, на афоризмите. А Петър Пунчев има слабост към историята и вечните хитове от миналото. Предвиждат се рубрики, в които да се осъществяват срещи с хора, ангажирани с нощен труд, „На този ден“, в която се включват и като от народния календар, „Написано за вас“, която да включва кратки сатирични форми, поезия, афоризми.

От 9 януари 1988 г. за първи път се обявява телефон, който да направи директна връзка между слушатели и журналисти и на него започват да се приемат обаждания още от 22:30 ч. започват да се канят събеседници, но само в края на седмицата, през почивните дни, като предаването се излъчва и в неделя срещу понеделник и вече продължава до 3 след полунощ.

Чрез своите писма и телефонни обаждания слушателите създават една своеобразна дискусия "за" и "против" събеседниците в студиото, задават различни въпроси, свързани с подготовката на предаването.

Така през 80-те години група ентусиасти създават едно по-различно предаване със своя нощна специфика. След появата си в началото на 90-те години, някои от частните радиостанции се опитаха да копират модела на "Хоризонт" за нощно радиопредаване, други предпочетоха да задоволят потребността на аудиторията от музика за забавление или от игри.

Първото социологическо изследване показва, че най-често обажданията са продиктувани от желание за участие по темата на разговор, да се сподели преживяното през деня или да се изпълни музикално желание. Друг път самота или приятна компания, притеснение или еуфорично настроение. Любопитен факт е, че интересът към темите е многократно по-висок, отколкото интересът към музиката...


Възрастовата граница на слушателите варира от 18 до 80-годишна възраст и в основата си част това са работници, студенти, инженери, преподаватели, лекари, заети с обществени професии. Точно нощта е времето за рок - балади, песни от 60 и 79 години и джаз. И тъй като "Балкантон" по това време не е в състояние да задоволи всички търсения на меломаните, те мога да чуят своята музика само и единствено по "Хоризонт", затова и нощния блок е обичайното озвучаване на различни младежки купони.
От „Нощен хоризонт“ тръгват много знакови имена на БНР.

"Нощта е един прозорец на интимността. Тази интимност, която е свързана с най-човешкото, най-задушевното, най-дълбокото и най-загадъчното, мистичното, това, което можем да отключим в това спокойно време, защото през деня сме много забързани и много заети и нямаме време за нищо. Нощта е многоизмерна, сподели в "Нощен Хоризонт" доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специален гост в празничното издание на предаването.

"Аз обичам "Нощен Хоризонт" заради това, но и заради факта, че той дава една пълнота, пълнота на радиото като цяло, на мен радиото ми е любов. Аз не само преподавам радио, но и дълго време работя в различни радиостанции, продължавам да се занимавам с радио и в чужбина по проекти.


Няма как една медия да бъде силна, няма как да тя да бъде с тази енергия и с това доверие сред слушателите, ако няма личност. Ако го няма това сливане на радиото с личността. Личностите правят радиото!, каза още в празничното издание на "Нощен Хоризонт" доц. Манлихерова.

"Затова и радиото успява, въпреки всички колизии, въпреки всички прогнози за замираща медия, технологичен напредък - радиото продължава да бъде медия, която се припознава от много голяма част от аудиторията, добави още доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски".

"Мисията на радиото е да представя вдъхновяващи истории и то достойно я изпълнява. Ако направим един паралел с други медии, всъщност радиото остава най-интелектуалната медия. Така и предаването "Нощен Хоризонт" дава възможност за срещи с хора, които няма къде другаде за срещнеш. И хора, които те вдъхновяват. На това се опитвам да науча и студентите - да намират вдъхновение сред личностите, да търсят това и да бъдат тяхна пътеводна звезда...защото напредъкът на човечеството се създава от такива хора - мотиватори, инициативни, креативни, които смятат, че могат да преминат всякакви препятствия, за да осъществят нещо голямо, което да е от полза за всички, разказа още доц. Манлихерова.

Доц. Мануела Манлихерова от ФЖМК на Софийския университет „Св. Климент Охридски“

Мануела Манлихерова е доцент в Софийски университет. Завършила е журналистика в Алма Матер. През 2002 година защитава докторската си теза на тема, посветена на медиите и елитите: „Медии и елит – взаимни влияния в периода 1995-2000 г." Дълго време съчетава журналистическата практическа дейност с преподаването. Журналистическата си радиопрактика започва през 1994 година като репортер и новинар в радио „Тангра”, по-късно в радио „Витоша”. Специализира курс „Интеграция на теория и практика” в City University – London. През март и април 2005 – стажува в ВВС Five Live, LBC - London. От 2000 до 2010 година е автор на българската част на рубриката „Европейски акценти” на РФИ – България. В същия период работи и като специалист „Връзки с обществеността” на РФИ. Има няколко стажа в отдел „ Комуникации” на РФИ – Париж. От 2010 до 2014 година е член на Борда на Европейската асоциация за обучение на журналисти /EJTA/.Член на международното жури на Европейската награда за журналистика на Грузия от 2015 година. Член на първото жури на конкурса на МТел за журналистически награди в областта на медиите и иновациите – Мтел Мастърс.

В предаването ще чуете проф. Веселин Димитров, Константин Тилев, Петър Пунчев, Игор Марковски, Момчил Колев, Стоян Сираков, Маргарита Петкова, Николай Милчев, Явор Дачков, Румен Ивайлов, Ирина Недева, Лилия Герчева, Румен Стоичков, Нина Цанева, Димитър Драганов, Александър Петров, Пламена Бачийска и редовните слушатели на "Нощен Хоризонт".

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22