Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Психологът Михаела Георгиева: За 3 месеца се променя навик, започва се с много малки стъпки

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Около 3 месеца отнема промяната на навик и всичко започва с много, много малки стъпки

За обещанията, които даваме в началото на новата година, изпълнението им и разочарованията говори психологът Михаела Георгиева в интервю в предаването "Хоризонт до обед" на БНР. 

Защо оправданията за неспазване на обещанията надделяват? 

"Новогодишните пожелания са дългогодишни цели и си правим план. Те идват от една по-рационална част на нашия мозък. Но не си задаваме въпроса: Каква ни е нуждата, а просто искаме да ги постигнем? Проблемът идва, когато онази по-импулсивна и по-краткосрочна ориентирана част от мозъка ни, която поддържа нашите навици, влиза в конфликт с тези краткосрочни цели", обясни психологическия механизъм Михаела Георгиева. 

Тя дава за пример най-често срещаното обещание в началото на всяка година – да спрем цигарите. 

"Навикът да си направите кафе и да запалите цигара е толкова автоматизиран и вкоренен в мозъка, че е трудно да разчупим тази причинно-следствена връзка. И ако искаме да я разчупим, трябва да започнем с много, много малки стъпчици. Стъпка, на която не можем да кажем "не", направо ни е срам да кажем "не". И трябва да бъдем много търпеливи към себе си. Да не се втурваме емоционално с голямо желание и вяра за промяна към навиците, към промени, които се коренят в навиците, защото навиците ни носят удоволствие. А има ли някой, който иска да се откаже от удоволствието?", пита риторично психологът. 

Михаела Георгиева посочва, че са необходими 20 дни, за да "набутаме" този малък навик в ежедневието и горе-долу се смята, че около 3 месеца ни е необходимо постоянство и търпение, за да може този навик да спре да ни пречи и да се превърне в част от нашето ежедневие.

Психологът препоръчва с уважение, разбиране и търпение да се отнасяме към промяната на навици, изградени с годините и сме ги обичали. "За да ги променим, трябва да си дадем време", казва Георгиева. 

Ако изключим примера с цигарите и имаме цел – "по 50 коремни преси" всеки ден, започнете с по 5, но нека да са всеки ден, съветва психологът.

Повече чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът на САЩ Джо Байдън

Байдън: Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран

Днес не се очаква израелски ответен удар срещу Иран, заяви американският президент Джо Байдън. Нови израелски въздушни удари в Южен Бейрут са поразили централата на разузнаването на терористичната организация "Хизбула", твърди израелската армия. Последните трите въздушни удара по южните предградия на Бейрут идват след нощ на интензивни..

публикувано на 03.10.24 в 19:03

МВнР призова българите в Иран незабавно да напуснат страната

Министерството на външните работи призовава българите в Иран незабавно да напуснат страната заради нарастващото напрежение в региона. От ведомството препоръчват на сънародниците ни да се придържат стриктно към инструкциите за сигурност на местните власти, редовно да се информират за обстановката, да избягват военни обекти или струпване на..

публикувано на 03.10.24 в 10:12

Младите българи излизат от дома на родителите си на 30. Защо?

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, или 4 години след средното за ЕС, сочат данните на Евростат за миналата година. Сънародниците ни се нареждат след връстниците си от Хърватия, Словакия и Испания и делят четвъртото място с младите италианци. Средната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно..

публикувано на 03.10.24 в 06:38
Евелина Славкова

Евелина Славкова: Българските младежи са песимисти за света, но оптимисти за България

Българските младежи са песимистични за света, но оптимисти за България . Това каза пред БНР Евелина Славкова, социолог от Изследователски център "Тренд", която коментира изводите от проучването  "Младите хора в България - ментални рискове, предизвикателства и перспективи": "Българският младеж е оптимист за развитието на България, оптимист за..

публикувано на 02.10.24 в 16:48

Има по-голяма чувствителност към насилието над жени, но случаите растат

" Има по-голяма чувствителност сред обществото, че насилието над жени е съществен проблем . Последните социологически изследвания показват, че 84% от българите смятат, че имаме сериозен проблем, конкретно и с домашното насилие. За жалост обаче случаите продължава да нарастват. Има 50% ръст на новообразуваните досъдебни производства ". Това заяви..

публикувано на 02.10.24 в 10:52

Около 25% от българите вземат бързи кредити, малко над 1/5 спестяват

73% от хората отчитат, че спестяванията им са намалели заради високата инфлация след средата на 2021 г. Това регистрира социологическо проучване на агенция "Тренд", извършено по поръчка на Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП).  "Правилната форма означава първо да платим на бъдещото себе си, чак тогава да харчим остатъка. При..

публикувано на 02.10.24 в 09:13

Кампания: Агресията в училище може да се преодолее със спорт

Със спорт може да се преодолее агресията в училище. Това е посланието на кампанията на Държавната агенция за закрила на детето "Бъди смел, бъди добър". Б ългарски олимпийци се включиха в инициативата в столичното 140-то училище "Иван Богоров". Ивет Горанова е част от кампанията. Какво по-добре от час по физическо, ако упражненията ти ги води..

публикувано на 01.10.24 в 11:35