Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Държавата мълчи за възванието за героя от ВМРО Ефрем Чучков

Ефрем Чуков, наричан дясната ръка на Гоце Делчев във ВМРО.
Снимка: БГНЕС

Няма отговор от държавните институции в Република България на писмото на Явор Чучков, правнук на войводата на един от най-значимите дейци на ВМРО Ефрем Чучков. До институциите е изпратено възвание за отдаване на дължимата национална почит към героя на България, което е по случай 100 години от смъртта на Ефрем Чучков, наричан практикът на организацията, до смъртта му през 1923 г., и дясната ръка на Гоце Делчев

Все още няма отговор от нито една институция, каза в предаването "12+3" на БНР правнукът Явор Чучков. А наследникът на войводата от ВМРО още изчаква и таи надежда, че ще получи отговор.

"Възванието е прието наскоро от Българската национална комисия по военна история, която е член на Военната комисия към ЮНЕСКО, и е подкрепено единодушно от учените и обществениците, участвали в тържествената научна конференция по случай 120 години от Илинденско-Преображенското въстание", каза Явор Чучков. 

Писмото е изпратено до президента Румен Радев, до Министерски съвет, БАН, до Парламентарната комисия по култура и медии, както и до МОН, МО и МК.

Във възванието се настоява революционното дело на Ефрем Чучков да се включи в учебниците по история на МОН, както и възстановяване на името му по време на военните ритуали на Република България – заря-проверка, както е било до 1990 година.

"Тази административна грешка трябва да се поправи", категоричен Явор Чучков.

Кой е Ефрем Чучков?

Роден е на 21 ноември 1870 година в Щип, тогава в Османската империя. Учи в Щип, Скопие и в Солунската българска гимназия после в Кюстендилското педагогическо училище, където членува в Младежкото македонско дружество. След завършване на средно образование учителства в Ново село, а след това заедно с Гоце Делчев учи във Военното училище в София. После пак заедно с него напуска училището.

Завършва Педагогическото училище в Казанлък 1896 година и учителства няколко години в Пехчево и Мелник, където развива и организационна дейност на ВМОРО. След избухването на Винишката афера от ноември 1897 година минава в нелегалност и се прехвърля в България. През април 1898 година се прехвърля в Македония като войвода на чета и след като успешно приключва задачите си се изтегля в България през юни същата година. Той е сред първите организатори на революционната мрежа на ВМОРО в Щипско, заедно с Тодор Лазаров и Мише Развигоров.

На 2 януари 1905 година над село Кнежево, Кратовско, се провежда конгрес на Скопския революционен район. За членове на окръжното ръководство на Скопски район са избрани Даме Груев, Ефрем Чучков, Кръстьо Българията, Мише Развигоров и Атанас Бабата.

След смъртта на Мише Развигоров през март 1907 година Ефрем Чучков заедно с Тодор Александров са окръжни началници на Скопския революционен окръг. На Кюстендилския конгрес от 1908 година Ефрем Чучков е избран за допълнителен член на ЦК на ВМОРО заедно с Петко Пенчев, Павел Христов, Петър Ацев, Аргир Манасиев и Стамат Икономов. След Първата световна война Гьорче Петров му урежда пост в Комисията за бежанците, която се противопоставя на възраждащата се ВМРО.

Чучков обаче се сближава с Тодор Александров и участва активно във възстановяването на ВМРО. Става войвода на чета в Малешевско и Царевоселско, като по това време негов четник е и Дончо Христов. Чучков е втората авторитетна фигура във възстановената организация след лидера ѝ Александров. През 1922 година, четата на Чучков се сражава 7 пъти със сръбски части в Малешевско и Кочанско.

Тежко болен, Чучков умира в София на 1 октомври 1923 година. Името му  е на паметника „Паднали за свободата на Македония“ (шести във втората колона) в Кюстендил.

Повече чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Край Елхово са задържани 11 нелегални мигранти

Гранични полицаи са задържали край Елхово 11 нелегални мигранти, съобщават от полицията. Задържани са и четирима европейски граждани, които са помагали за незаконно преминаване на границата. На 6 февруари в граничния дежурен център в Елхово е получен сигнал за движение на лек автомобил близо до граничната зона. В него са били двама италианци, един испанец..

публикувано на 09.02.25 в 14:07

Подписка за оставката на директора на Областното пътно управление - Кюстендил

Над 300 души са се подписали за оставката на директора на Областното пътно управление-Кюстендил инж. Юлияна Божилова заради ПТП-то с конете и загиналата 18-годишна Андреа в края на миналата година, казаха за БНР организаторите на серията протести срещу мълчанието и бездействието на институциите. Подписката ще продължи, докато АПИ не вземат..

публикувано на 09.02.25 в 13:39

Училища в Англия са принудени да съкращават учители

Училища в цяла Англия съобщават, че са принудени да съкращават учители и помощник-учители, за да избегнат дефицит, което е сериозен удар върху плановете на новото правителство за подобряване на образованието, пише "Обзървър“. Лейбъристите дойдоха на власт в Обединеното кралство през юли миналата година с основно обещание да се справят с кризата..

публикувано на 09.02.25 в 13:21
Протест под надслов „София подкрепи студентите

Сръбската общност у нас подкрепи студентските протести в родината си

С 15-минутно мълчание в памет на 15-те загинали при срутването на козирката на гарата в Нови Сад сръбската общност у нас почете жертвите на трагедията, станала в края на миналата година. Мълчаливата демонстрация започна в 11:52 - моментът на рухването на бетонното съоръжение. Освен да почетат жертвите, събралите се изразиха и подкрепа..

публикувано на 09.02.25 в 13:04

Гимназията в Босилеград се обяви в подкрепа на студентските протести в Сърбия

Ръководството, учителите и учениците в единствената гимназия в Босилеград официално се обявиха в подкрепа на протестите на студентите в Сърбия, каза за БНР директорът Владимир Григоров. Учебните часове са съкратени на 30 минути, като мярката ще остане в сила до ново разпореждане. Дотогава всеки ден се организира и 15-минутен мълчалив протест в..

публикувано на 09.02.25 в 12:52

Пожар горя на паркинг край Централна гара

Пожар горя на паркинг близо до Централна гара. Сигналът е подаден минути преди 11 ч. На място са изпратени две коли на пожарната. Няма данни за пострадали. Вероятната причина за пожара е неизправност при един автомобил. Две горящи превозни средства са загасени.

публикувано на 09.02.25 в 12:50