Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Никога досега държава не е влизала в Шенген на два етапа, без да е записана втората дата"

Петър Карабоев: Споразуменията за регистриране на мигрантите са още от 2013 г.

"Темата с бежанците се използва за спекулации от политици от опозицията"

| Интервю
Петър Карабоев
Снимка: Стопкадър, NOVA

Спекулациите за Шенген започнаха, преди да бъдат видени официалните документи.  

Това каза пред БНР журналистът Петър Карабоев, заместник-главен редактор на "Дневник".

"Говореше се с чудовищни твърдения и цифри, което постави тези политици в зоната на тоталните спекулации, защото можеха да изчакат. А парламентарно представените партии можеха да изискат достъп до тези документи и точна информация".

Според журналиста ЕК ще трябва да направи уточнение за термина "изцяло" или пълноправно членство, "за да да знаем, че България е абсолютно пълноправен член, но вероятно с отложено задействане на част от това пълноправно членство":

"Ситуацията е уникална. Никога досега държава не е влизала в Шенген на два етапа, без да е записана в решението втората дата. Ние втора дата нямаме. Записано е, че през 2024 г. трябва да се преговаря за втора дата и всички държави от ЕС, България, Австрия и ЕК трябва да преговарят да бъде постигнато решение. Това е в единия документ. Вторият документ, който е допълнителен текст - декларация на трите държави - Австрия, България и Румъния - продава се като условие на Австрия, но е прието и от България, и от Румъния. Много от тези 5 условия са записани и действащи още от 2013 г., когато действат т.нар. Дъблинските споразумения и би трябвало да ги е прилагало едно друго правителство, което управляваше, или поредица от правителства. Ако някои депутати не са забелязвали това и не са вдигали шумотевица около това, то си е техен проблем. Става дума за регистрирането на мигрантите. Това е основният проблем, който се използва от политици от опозицията в България, би трябвало, но не се случва, да бъдат регистрирани влизащите тук мигранти, след което да ги пускаме, щом като не искат да остават тук. Те искат да отиват в Германия и Швеция, но когато стигнат там и им бъде отказана молбата за настаняване или за убежище, те би трябвало, съгласно тези споразумения, действащи от 10 години, да се върнат в България". 

Австрийците искат да действа механизъм, който би трябвало да действа от години, но не действа и на европейско ниво, подчерта Карабоев и коментира:

"Не виждам как могат да искат от България нещо, което не действа на европейско ниво, как ние да го накараме да заработи".

Интервюто на Людмила Железова с Петър Карабоев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йозгюр Йозел, председател на Народнорепубликанската партия на Турция

Народнорепубликанската партия в Турция провежда извънреден конгрес

На фона на продължаващите протести основната опозиционна сила в Турция - Народнорепубликанската партия, ще проведе днес извънреден конгрес. За да избегне назначаването от страна на изпълнителната власт на държавен администратор, след като законно избраният за втори мандат кмет на Истанбул Екрем Имамоглу бе отстранен от поста и арестуван по..

публикувано на 06.04.25 в 08:32

Продължава поскъпването на основните храни по борсите у нас

Продължава поскъпването на основните хранителни стоки по борсите у нас, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. При зеленчуците, наблюдавани от ДКСБТ, по-скъпи са единствено зелето - с 8,6 на сто до 1,47 лева за килограм, и зрелият лук кромид - с 4,8 на сто до 1,23 лева за килограм. Не е отчетена промяна на цените на..

публикувано на 06.04.25 в 08:23
Спасители работят в Sky Villa Condo, който се срути при земетресението в петък в Мандалай, Мианмар, 30 март 2025 г.

Близо 3500 станаха жертвите на земетресението в Мианмар

3471 достигна броят на жертвите на силното земетресението, разлюляло страната на 28 март. В неизвестност все още са 214 души, а ранените от труса надхвърлят 4600. Междувременно ръководителят на Службата на ООН за координация по хуманитарните въпроси Том Флетчър призова за доставка на още палатки заради поройните дъждове над страната,..

публикувано на 06.04.25 в 08:05
Облак дим се издига след руските ракетни атаки в Киев, 31 декември 2022 г.

Нови среднощни руски атаки в Украйна

В Украйна и тази нощ руските сили извършиха въздушна атака в различни райони на страната, включително и в столицата Киев. В  страната днес е Ден на национален траур в памет на жертвите на руския удар с балистична ракета и дрон в град Кривой Рог. По последни данни броят на загиналите след руски удари в родния град на украинския президент..

публикувано на 06.04.25 в 07:59
Разрушения в Ивицата Газа, 7 януари 2025 г.

Израел призна за грешки на войници, довели до смъртта на 15 хуманитарни работници в Ивицата Газа

Израелската армия призна, че израелски войници са допуснали грешки при инцидента от 23 март, когато загинаха 15 хуманитарни служители в Ивицата Газа, след като колона от линейки на палестинския Червен полумесец, автомобил на ООН и пожарна попадна под обстрел в района на град Рафах. Информацията е на Би Би Си. Израел обяви началото на..

публикувано на 06.04.25 в 07:46

След смъртта на Сияна: В Плевен стартират подписка с искане за оставки в АПИ

Общественото недоволство нарасна след катастрофата при село Телиш, при която загина 12-годишната Сияна. След проведения в края на седмицата многолюден протест от днес започва и събирането на подписка с искане за оставки в АПИ. Агенцията е задължена по закон да осигурява сигурна, безопасна и добре поддържана пътна инфраструктура. Стотици..

публикувано на 06.04.25 в 07:25

СЗО: Необходими са нови лекарства и тестове за гъбични инфекции

Световната здравна организация ( СЗО ) публикува за първи път тази седмица доклади за критичната липса на лекарства и средства за диагностика на инвазивни гъбични заболявания.  Гъбичните заболявания са все по-голям проблем за общественото здраве, като чести инфекции като тези от рода кандида стават все по-устойчиви и трудни за лечение. Този вид болести..

публикувано на 06.04.25 в 05:32