Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България трябва да знае, че бесарабски и украински българи воюват и загиват за Украйна

Петър Танев: Срам ме е от това, което едната ми родина Русия прави в Украйна

ЕС не следи страни членки, които нарушават евро-санкциите, а само трети страни

Петър Танев
Снимка: Личен архив

Какво мотивира един българин от руски произход вместо в София или Брюксел, да прекара новогодишните празници и да започне 2024 година в Украйна под руския ракетен обстрел?

"Изпитах огромен срам от това, което едната ми родина Русия прави в Украйна" -  това сподели пред "Хоризонт до обед" Петър Танев, който помним навремето като свързан с организацията "За свободна Русия". Сега той работи в Брюксел с цялата руска опозиция във Фондацията «За демократично развитие», акредитирана към Европейския парламент, но това не го спира началото на 2024 да започне с едно пътуване от Одеса, през Киев, до Харков, където се свързахме с него.

Докато европейците се наслаждавахме на семеен уют, по време на празниците, само в рамките на пет дена от 29 декември до 2 януари  Русия използва общо 500 ракети и дрона (300 ракети и 200 дрона) срещу украинците. Към момента това е най-мащабното въздушно нападение за над 680-те дни на руската война срещу Украйна, която престъпва всички установени международни норми. И още малко статистика с официален източник правителството на Украйна: от началото на пълномащабното нахлуване, през 22-те месеца на войната, руските войски са изстреляли над 7500 ракети в Украйна. Само през 2023 г. са регистрирани 16 000 руски въздушни удара срещу Украйна.

Петър Танев е уверен, че гласове като неговия се чуват на ниво Европейски съюз и че Брюксел има какво да научи от хора като него. 

ЕС има контрол и следи за трети страни, които не са членки на Съюза, да не заобикалят санкциите срещу Русия, но няма институция, която да контролира 24/7 страните членки, които дават възможност на Руската федерация да нарушава санкциите.

"Сега евро-санкциите могат да са ефективни, но Русия се опитва постоянно да ги заобикаля. Ако ЕС има представител да контролира заобикалят ли се от трети държави, човекът се нарича О'Саливан, то ЕС няма институциите, които постоянно да наблюдават дали членките дават възможност на Русия санкциите да се заобикалят", каза Танев и допълва, че политиката на Брюксел трябва да е по-ефективна.

Вчера бе съобщено, че българин - доброволец в украинската армия, е загинал на бойното поле в окупираната зона. Танев, който по време на новогодишните празници бе в Украйна, в зона на военни атаки, припомни, че имаме много българи от Бесарабска Украйна, загинали на фронта. 

"Техните имена трябва да се увековечат и трябва да има някаква гражданска инициатива, защото те защитават нашата свобода и на Европа", коментира той.

Цялото интервю на Ирина Недева с Петър Танев чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Василев

Асен Василев: Законопроекти на управляващите водят до обедняване на гражданите

От "Продължаваме промяната" определиха като "скандални" законопроектите, внесени от управляващите. Председателят на партията Асен Василев критикува отлагането на решението за увеличение на доходите на младите лекари и медицинските специалисти за след депутатската ваканция и планирано за 1 януари догодина с между 100 и 200 лв. ръст, както и..

публикувано на 23.07.25 в 13:47
Николай Хаджигенов

Николай Хаджигенов: През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически

През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар. "Отровното трио", което беше сред организаторите на протестите през лятото на 2020 г. "На протеста през 2020 г. нито един политик не се качи на трибуната да говори. Всички политици бяха там - от..

публикувано на 23.07.25 в 13:31

За какво може да потърсим помощ в Европейския потребителски център?

Малко след празници и в летните месеци започват да се получават повече жалби, свързани с пътуване с въздушен превоз . Това обясни пред БНР  Соня Спасова, директор на Европейския потребителски център за България, който  предоставя безплатни съвети и помощ. Инструмент за проверка на е-търговци предпазва клиенти "На нашия сайт могат да се..

публикувано на 23.07.25 в 13:25
Изтребител

Турция се приближава до закупуване на 40 изтребителя "Юрофайтър"

Турция и Великобритания са подписали меморандум за разбирателство, който позволява на Анкара да бъде потребител на изтребители "Юрофайтър", отбелязвайки значителен прогрес в преговорите за закупуването на изтребителите, които текат от месеци, предаде Ройтерс. Турция иска да закупи 40 изтребителя "Юрофайтър" на обща стойност около 5,6 млрд...

публикувано на 23.07.25 в 13:06
Мирослав Боршош

ЕС облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани

Облекчава се режимът на издаване на туристически визи за турски граждани у нас. Министърът на туризма Мирослав Боршош уточни, че новият регламент е в сила от средата на юли. Именно от средата на юли Европейският съюз облекчи правилата за издаване на шенгенски визи за турски граждани. Очаква се това да улесни пътуванията и да подпомогне..

публикувано на 23.07.25 в 13:05

Четири са номинациите за Антикорупционната комисия. Кои са те?

Четири са номинациите за тричленната Антикорупционна комисия. Сред тях не е тази на настоящия ѝ временно изпълняващ функциите председател Антон Славчев. Две от номинациите са общи - на ГЕРБ, ИТН и БСП - на досегашния член на Комисията Стоян Петков и на адвокат Мария Даскалова.  Своя отделна кандидатура е издигнал Драгомир Стойнев от БСП -..

публикувано на 23.07.25 в 12:58

НС прие промени в бюджета, свързани с Инвестиционната програма за общински проекти

Народното събрание окончателно одобри измененията в държавния бюджет, свързани с разширената Инвестиционна програма за общински проекти. Общата максимална стойност на разходите за тази година е над 1,6 милиарда лева, а подадените проекти са за над 3 милиарда лева. Опозицията изрази опасения, че ще се стигне до плащане приоритетно на общини,..

публикувано на 23.07.25 в 12:33