Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Бисима Султани: Сред младите хора зачестяват оплаквания от т.нар. "синдром на дразнимото черво"

3
Д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец
Снимка: Мая Данчева

От началото на новата година минаха дни и празничната еуфория започна да отшумява. Вярно е, предстоят имени дни и още малко радост, в която да забравим за здравословните навици в храненето. Факт е, че именно храната в нашата чиния е отговорна за нашата работоспособност, концентрация, жизнен тонус и външен вид. Всяко неудобство, което изпитваме, всеки дискомфорт има връзка с количеството и качеството на приетите от нас храни и напитки

Непрекъснато ни се спи или не можем да спим, да и сънят има връзка с храната. Храним се емоционално, от скука или безразборно. Ние сме уморени от храна. От тук следват и болестите на гастроинтестиналния тракт, умората, пълнотата, затлъстяването на вътрешните органи, стомашните киселини, следват лекарствата.

"Зачестяват случаите при нас в Клиниката по гастроентерология на пациенти със следпразнични оплаквания, след грешки в храненето, след прекомерна употреба на по-тежки ястия и на алкохол, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.

"Най-напред заради обилното празнично хранене страда стомахът ни, заради приемът на по-голямо количество храна за по-кратко време, от обичайният ни начин на хранене. От алкохолната консумация страда черният дроб, след стомаха следват страдания и за дванадесетопръстника, дебелото черво, тънки черва

Най-често оплакванията са свързани с неспецифичен дискомфорт в коремната област, съпроводени с чувство на тежест и газове, чувство на киселини, стягане зад гърдите, тези оплаквания се засилват след празниците, особено ако имаме хронични заболявания.

При един хроничен гастрит, например, това може да се разгърне до язвена болест, тя също има своите сериозни усложнения, което може да наложи спешно хирургично лечение, поясни още д-р Бисима Султани.

"Честа изява са също и жлъчните кризи, защото по-мазната храна и в по-големи количества стимулира свиването на жлъчния мехур и при налични камъни може да предизвика криза. Та започва с болка от горна коремна половина, към дясно подребрие, гърба, кръста, може да има гадене, повръщане, киселини...Това е едно от водещите изяви на след празничните изяви, добави още д-р Султани.

Д-р Бисима Султани обясни още, че вече се говори усилено за т.нар. ос - централна нервна система - стомашно-чревен тракт (тънки и дебели черва), и факторите, които се отразяват на тънките черва - хранене и психо емоционални стимули, стрес, динамика. 

"При всяко едно от тези нарушения или дисбаланс очакваме промяна в качеството на живот и оплаквания. В последно време зачестяват оплаквания на заболявания на тънките черва при младите хора, което е функционално нарушение. Това е т.нар. "синдром на дразнимото черво". Това е нарушение точно на тази ос, без да има обективна болестна единица - тоест няма нещо болестно, което да е установено с изследвания. Тук започват въпросите. 

Храната със сигурност има значение и как точно и колко често се храним. Това със сигурност се променя динамичното равновесие в организма, поясни още д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00