В малкото селце Асен от години не се хвърля кръста на Богоявление, защото тук свещеник идва на няколко седмици веднъж. Църквата, която изградиха с общи усилия, дарения и труд местните хора – християни и мюсюлмани през 2001 г. днес стои голяма част от годината затворена. По Великден се събират и правят общ курбан, който е за всички жители на селото – без разлика на вярата и етноса. Жителите на селото са малко над 400 д. по постоянен адрес, каза за Радио Стара Загора кметът Христо Ботев.
За него е много тъжно, че от години жителите на селото нямат свой богоявленски ритуал за хвърлянето на кръста и тези, които спазват християнските традиции, ходят до съседното село, където за жителите от Горно и Долно Съхране се изпълнява от местния свещеник общ ритуал.
Христо Ботев си спомня с умиление за Йордановден, когато кръстникът му идвал задължително на този ден вкъщи след като отчето е поръсил дома със светена вода след хващането на кръста. Кръстникът идвал с кравайчета с паричка, шоколади и дрешка – и така до като порасне. За всички вкъщи, празникът бил голям и чакан ден! Богоявление и Коледа преди него били от най-тачените празници в неговия дом и семейство. После се опитал да спазва традицията – кумът да ходи у кумците си и като кръстник да зарадва кръщелниците си – но не за дълго! Времената се променили. Тази година ще спази традицията да присъства на „хващането“ на богоявленския кръст на ритуала в гр. Шипка, където момците ще скачат във водите на старата Селска река, облечени в народни носии пеейки песента за местния легендарен хайдутин Пеньо Черноолу. В предните години задължително е присъствал на Богоявление в Калофер.
Няма как на 6-и януари да не си припомни и някое от 20-те стихотворения на големия син на майка България Христо Ботев, чиито име и фамилия носи и той. Тези две имена се носят в рода му от неговия прадядо, който се заселил в с. Асен през 1879 г. след руско-турската Освободителна война, идвайки от Габровските села. Бил първият българин, християнин, който се заселил в с. Асен. От малък това име го задължава да отговаря за всяка своя дума и действие. А днес – името тежи с още по-голяма отговорност, когато съселяните му гласуваха доверие на местните избори за кмет.
Развълнуван, със сълзи в очите, наред с думите, с които запомнил от своя дядо, кметът и човекът Христо Ботев споделя, че като ученик сам е научил всички 20 стихотворения на велия поет- революционер. А срещата ни завършва с едно четиристишие от баладата „Хаджи Димитър“:
Настане вечер - месец изгрее,
звезди обсипят сводът небесен;
гора зашуми, вятър повее, -
Балканът пее хайдушка песен!
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..