Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити"

Гунтрам Волф: България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро

"Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Новата 2024 г. може да е по-позитивна в икономически план от изминалата година, въпреки че несигурността пред прогнозите е много голяма, заяви в интервю за "Събота 150" президентът на Германското дружество за външна политика Гунтрам Волф. Пред света все още стоят много предизвикателства, а и в последните години "неизвестното" се превърна в част от геополитическия пейзаж.

Кои са "черните лебеди" пред глобалната икономика тази година?

Природата на "черните лебеди" ги прави невидими. Никой не знае какво ни предстои. Явлението вече може и да се случва, но да стане видимо впоследствие. С това уточнение бих искал да кажа, че 2024 година е изпълнена с огромни предизвикателства.

Има множество избори навсякъде по света. Повече от два милиарда души ще пуснат своите бюлетини през годината. Двете най-важни гласувания, които аз следя с много голям интерес, са за американски президент и за Европейски парламент. Огромната ми тревога като европеец е, разбира се, изходът от вота в Съединените щати, но и все по-надигащата се вълна от популизъм в Европа. Това са два много големи риска за политическото и икономическо бъдеще на нашия континент.

Второто, на което със сигурност искам да наблегна, е войната на Русия срещу Украйна. Войната продължава брутално и Русия набира сила. Евентуална нейна победа или дори частична победа би била огромен удар не само върху Украйна, но и върху сигурността на целия наш континент.

Може би на трето място бих искал да спомена всички рискове, които произтичат от промените в климата. Те се ускоряват и причиняват все по-големи щети. Покачването на температурите ще доведе до много икономически и със сигурност политически проблеми в глобален мащаб. Един от тях е миграция, свързана с климатичните изменения.


Всъщност, потенциалната победа на Тръмп изобщо не е "черен лебед", а направо "слон в стаята". Какво би произтекло от нея?

Доналд Тръмп не е просто популист, а политически лидер, който представлява директна заплаха за върховенството на закона и за демокрацията в Съединените щати. Оттам идва и опасността за демокрациите по целия свят. От гледна точка на Европа са застрашени гаранциите за сигурността на Стария континент, които в момента осигурява Вашингтон чрез членството в НАТО. Тези гаранции могат да намалеят, което директно ще се отрази върху нашата сигурност.

В първия си президентски мандат Тръмп атакува директно европейски компании. Ако се завърне в Белия дом, може да стане още по-решителен и да подкопае просперитета на нашия континент. Не на последно място, при неговата администрация най-високопоставният съветник в Белия дом директно подкрепяше популистките лидери от Марин Льо Пен до предходното полско правителство и разбира се Москва. Има директни връзки с антидемократични и антиевропейски сили.  

Готова ли е Европа за търговска война със Съединените щати?

Не сме готови от гледна точка на това, че потенциална търговска война със Съединените щати би нанесла огромни щети и на двете страни. Двустранните отношения са много дълбоки - 10, ако не и 20 пъти по-дълбоки, отколкото са те между Европейския съюз и Китай например. Има огромни европейски инвестиции отвъд океана. В същото време в Европа има невероятно много американски инвестиции.


Европа има ли сили да помага сама на Украйна, ако помощта за Киев от Съединените щати бъде прекратена?

Не смятам, че Европа е готова, но трябва да бъде. Нямаме друг избор. Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Не можем и не трябва го да приемаме. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна.

Войната срещу Украйна не е единствената. Очаквате ли допълнително влошаване на ситуацията в Близкия изток и потенциално - нов горещ конфликт някъде по света, например Тайван?

В Близкия изток вече настъпи хаос. Червено море е опасно за международна търговия, което ще има последици за глобалната икономика. Регионът много ме тревожи заради перспективите пред Израел в неговата безмилостна война срещу ХАМАС. Целият регион е застрашен от ескалация и Иран търси възможности за разширяване на бойните действия.

Когато става дума за Тайван, никой не знае. Това, което китайският президент Си Цзинпин заяви съвсем ясно, е, че обединението е историческа необходимост. Повтори го в началото на тази година, така че и там се сблъскваме с много голяма несигурност.

И всичко това се случва в момент, когато европейската икономика все още е доста крехка.  

Но има и добра новина, а именно, че инфлацията спадна значително. Има надежда да достигне 2% в края на тази или в началото на 2025 година, което дава пространство на Европейската централна банка, както и другите централни банки, включително Федералния резерв, да започнат намаляване на лихвените проценти. Мисля, че в Европа този момент ще настъпи може би през лятото или есента на тази година.

А климатичните рискове? Справяме ли се достатъчно бързо с промените към по-зелени стандарти?

Вторият въпрос е лесен. Не правим достатъчно. Преговорите за намаляването на вредните емисии не вървят добре. Тези емисии дори се увеличават. Следователно - климатичните промени ще стават все по-сериозни и опустошителни. Азиатските държави, Индия и не само трябва да развиват икономиките си без да увеличават емисиите и намирам, че това е най-важното глобално предизвикателство.  

В този процес има възможност за Европа - не просто да помогне на тези държави да преминат през зеления преход, но да произвежда чисти технологии, които да изнася за тях. Това е сектор, в който се конкурираме със Съединените щати.


И накрая, следите отблизо процесите в България. Имаме ли реален шанс за членство в еврозоната от 1 януари догодина?

България покрива по-голямата част от критериите за членство в еврозоната. Аз силно го подкрепям. Въвеждането на еврото със сигурност ще е от много голяма полза за страната, както и за Евопейския съюз. България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити.

Но най-важен е геополитическият фактор. България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро по геополитически причини. Страната е много силен поддръжник на Украйна. В същото време често е обект на атаки от руските тайни служби, включително и при заводите й за производство на оръжия. Трябва да се даде ясен политически сигнал, че това не е приемливо и че България е в ядрото на Европейския съюз.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
От ляво на дясно - Ловчанският митрополит Гавриил, Любомир Пенев и проф. Тодоров

Над 14 хил. лв. се събраха в кампанията "Деца рисуват за деца" - 2024

Ловчанският митрополит Гавриил предаде през тази седмица дарение от 14 400 лева, което Св. Синод направи на УМБАЛ "Царица Йоанна" - ИСУЛ.  Средствата са от благотворителната църковна кампания „Деца рисуват за деца“ – 2024.  Отделението се нуждае от спешен ремонт за подобряване на условията и оптимизиране броя на болничните стаи, в които пребивават..

публикувано на 02.02.25 в 04:21
Сретение Господне

Честваме Сретение Господне

Днес православната църква чества един от големите християнски празници - Сретение Господне. С особена тържественост той напомня, че в 40-я ден от рождението му Христос бил занесен в храма от родителите си. Там Богомладенецът бил посрещнат от праведния старец Симеон и пророчица Анна като спасител на света. Още от първите векове на..

публикувано на 02.02.25 в 04:13
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Доналд Тръмп подписа указа за налагане на мита на Канада, Мексико и Китай

Американският президент Доналд Тръмп подписа указа, с който налага 25% мита на стоките от Канада, с изключение на продукцията в енергийния сектор, която ще се облага с тарифи в размер на 10 сто. 25% мито ще бъде въведено и за всички стоки от Мексико. Продуктите от Китай пък ще бъдат обагани със ставка в размер на 10 на сто , в допълнение на валидните..

обновено на 02.02.25 в 03:20

Конкурс за най-качествено домашно вино във Вършец

Конкурс за най-качествено домашно вино правят във Вършец. Победителите ще бъдат обявени на 14 февруари. За производителите на най-добрите вина са осигурени парични награди Конкурсът за най-качествено домашно вино, по повод празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан, се организира традиционно за поредна година от община Вършец. В него мога да..

публикувано на 01.02.25 в 22:04

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс, с участието на българка в Брюксел

Вечер, посветена на Шуберт и Брамс с участието на българка, събра многоцветна публика в камерна зала в Брюксел. Концертът се проведе под патронажа на българското посолство в Белгия.  Шестимата музиканти от различни страни зарадваха ценителите с двучасов концерт на двамата композитори и бяха аплодирани продължително от пълната зала.  Жаклин Прейс..

публикувано на 01.02.25 в 21:39

В Смолян се проведе демонстрация на хищни птици

Деня на Свети Трифон - покровителят на соколарите, в Смолян се проведе демонстрация на различни видове хищни птици. Събитието събра десетки смолянчани на стадиона в областния град.  Птиците участваха в състезания с изкуствена примамка. В конкурс за красота относно физически данни, какво оперение има и какви грижи се полагат.   Над 15 години..

публикувано на 01.02.25 в 20:58
Контрапротест, организиран от групата Stand Up To Racism в знак на несъгласие с марша

Шестима арестувани в Лондон на демонстрация на поддръжници на Томи Робинсън и контрапротест

Шестима души бяха арестувани в Лондон по време на демонстрация на хиляди поддръжници на крайнодесния националист Томи Робинсън и контрадемонстрация.  Стотици полицаи бяха изпратени в центъра на Лондон, за да следят за обществения ред. Привържениците на Томи Робинсън, който е в затвора, скардираха: "Искаме нашата страна обратно" и "Искаме Томи на..

публикувано на 01.02.25 в 20:07