Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

5000 души отпразнуваха Богоявление на езерото в "Дружба"

8
Любомир Мутафчийски извади кръста от водите на езерото в "Дружба"
Снимка: Гергана Димитрова

"Желая на всички Божието благословение да бъде върху вас и вашите семейства, върху нашия град и нашата родина. Нека всички, които днес имат имен ден, Бог да ги благослови и да наспори на всички дните със здраве, благословение, мир, единство и любов". С тези думи се обърна към хората, дошли на Богоявление на езерото в "Дружба", белоградчишкия епископ Поликарп.

Над 5000 бяха тези, които почетоха празника, съобщи районният кмет на "Искър" Ясен Русев.

"Беше много голямо събитие. Повече от 5000 човека има гости, 50 скачача. Видяхте много официални гости. И от организационна гледна точка беше предизвикателство, но мисля че всичко се случи перфектно щом в момента се играе това хубавото хоро, всичко е наред."

След водосвета бе раздадена светена вода на хората.

"Специално помолихме да има достатъчно количество, което да стигне до всеки един желаещ", казва районният кмет Русев, който лично бе осигурил и бутилки за Светената вода.

За първи път на празника Богоявление на езерото в парк "Дружба" беше новият кмет на София Васил Терзиев.


"Пожелавам на всички българи, на всички софиянци да са здрави, да имат една много хубава година, щастлива. Да сме по-смирени, по-добри, да сме повече заедно, да имаме хубави поводи да се радваме и това да ни бъде ежедневие, не само от празник на празник."

На Йордановден на езерото в "Дружба" беше и бившият кмет на града Йорданка Фандъкова, която също бе именичка.

"Честит имен ден на всички именици днес и честит празник на всички християни, един от най-големите и най-хубави християнски празници. Радвам се, че традицията се спазва тук на езерото в "Дружба", толкова много хора има."

20-годишният Любомир Мутафчийски от София спаси кръста от водите на езерото. Той се гмурна заедно с още 45 смелчаци. Любомир иска да стане пожарникар, а с него на празника бяха родителите му и по-голямата му сестра.

"За първа година скачам и искам да призова всички млади, както и големи българи, да спазват традициите, да скачат всяка година, и да не се отказват. Ако ги е страх, да се престрашат и да го направят. Аз уча и гоня цели в момента. Искам да стана пожарникар. Всяка година ще се хвърлям. Да сме живи и здрави всички".

20-годишният младеж даде на всеки, който пожела, да целуне осветения кръст и се снима с много хора за спомен.

В деня след Богоявление православната ни църква празнува Събор на Свети пророк Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

Почита се главното дело на живота на Свети Йоан - Христовото Кръщение.

Денят е известен като Ивановден и е сред празниците с най-много именици у нас - близо 336 хиляди българи.

Според новозаветните текстове самият Христос нарича св. Йоан "най-голям между родените от жени". Пророк, Предтеча и Кръстител Господен, той се откроява сред евангелските личности с рождението си и уникалната си мисия: да проповядва покаяние и да кръщава хората, за да ги подготви да посрещнат очаквания Спасител.

В прослава на св. Йоан Църквата е определила шест дни в годината и всеки вторник. Най-тържественият празник е днес - след Богоявление, когато се почита главното дело на живота му - Христовото Кръщение.

Името Йоан и производните му означават "Божия благодат".

Ивановден се нарежда на второ място по брой на имениците у нас.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Без сценарий - околоселските пътешествия на Десислав Лафчиев

"Идеята се зароди още във Факултета по журналистика. Тази тема със селата открай време ми е доста интересна. Исках да направя поредица за българските села ." Така обясни своята страст по околоселските пътешествия журналистът Десислав Лафчиев в интервю за БНР. " Без никакъв сценарий да тръгнеш към случайно село , без да знаеш какво ще..

публикувано на 15.07.24 в 11:09

Пътуване във времето с калоферската дантела и традиции, подчинени на род, Родина и роден край

"Аз като калоферец имам много причини да се гордея освен със славното историческо минало на града, но и с настоящето на града", каза за БНР Наньо Чолпанов от Народно читалище "Христо Ботев" - Калофер. Със стихове на Ботев и Яворов започна разговорът с Чолпанов, за който Калофер и България са раят на Земята . "Тук имаме уникална природа -..

публикувано на 15.07.24 в 11:08

Етнология на спорта "като истинския живот" - всичко, навсякъде, наведнъж

Европейското първенство по футбол и "Копа Америка" белязаха лятото на 2024 г., но истинската любов към царя на спортовете не се побира в календара и статистиката от големите първенства . Същността ѝ личи в селския и аматьорски "ритнитоп" , както са се изразявали в зората на играта по нашите земи, но и в очаквани и неочаквани..

публикувано на 14.07.24 в 19:24
Софийската синагога

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война. В своето слово..

публикувано на 14.07.24 в 06:05

Как живеят хората в украинското българско село Камчик?

19-та световна среща на българските медии, организирана от БТА, отведе журналистите в украинското българско село Камчик. Как живеят хората там и как пазят в сърцата си вече близо 200 години България? Валентина Кашчи - единствената учителка по български език във Всеукраинския център за българска култура  Отзвук от 19-та Световна среща на..

публикувано на 13.07.24 в 07:15
Гергана Василева Румен Иванов

Гергана Василева - маратонецът с множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите

Гергана Василева е маратонец множествена склероза и с кауза в помощ на себе си и на другите.  От 15 години Гергана Василева живее с диагнозата множествена склероза, но болестта не й пречи да бъде маратонец, колоездач, съпруга, майка и журналист. Нито за миг тя не се отказва да  живее пълноценно. Предстоят й 6 маратона, на 6 континента заедно с Румен..

публикувано на 10.07.24 в 17:33
Милена Кирниколова

Милена Кирниколова - гост в "Горещо сърце" за победите в Шотокан карате-до за 2024 година

Милена Кирниколова е известен инструктор по карате в Плевен. Нейните възпитаници непрекъснато печелят престижни отличия. Тя е гост в "Горещо сърце" по "Хоризонт". Истинска гордост са победите на световното първенство по карате в японската столица Токио.  Самата Кирниколова завоюва бронз при ветераните в родината на този спорт.  Тя е изключителен..

публикувано на 08.07.24 в 10:37