Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5000 души отпразнуваха Богоявление на езерото в "Дружба"

8
Любомир Мутафчийски извади кръста от водите на езерото в "Дружба"
Снимка: Гергана Димитрова

"Желая на всички Божието благословение да бъде върху вас и вашите семейства, върху нашия град и нашата родина. Нека всички, които днес имат имен ден, Бог да ги благослови и да наспори на всички дните със здраве, благословение, мир, единство и любов". С тези думи се обърна към хората, дошли на Богоявление на езерото в "Дружба", белоградчишкия епископ Поликарп.

Над 5000 бяха тези, които почетоха празника, съобщи районният кмет на "Искър" Ясен Русев.

"Беше много голямо събитие. Повече от 5000 човека има гости, 50 скачача. Видяхте много официални гости. И от организационна гледна точка беше предизвикателство, но мисля че всичко се случи перфектно щом в момента се играе това хубавото хоро, всичко е наред."

След водосвета бе раздадена светена вода на хората.

"Специално помолихме да има достатъчно количество, което да стигне до всеки един желаещ", казва районният кмет Русев, който лично бе осигурил и бутилки за Светената вода.

За първи път на празника Богоявление на езерото в парк "Дружба" беше новият кмет на София Васил Терзиев.


"Пожелавам на всички българи, на всички софиянци да са здрави, да имат една много хубава година, щастлива. Да сме по-смирени, по-добри, да сме повече заедно, да имаме хубави поводи да се радваме и това да ни бъде ежедневие, не само от празник на празник."

На Йордановден на езерото в "Дружба" беше и бившият кмет на града Йорданка Фандъкова, която също бе именичка.

"Честит имен ден на всички именици днес и честит празник на всички християни, един от най-големите и най-хубави християнски празници. Радвам се, че традицията се спазва тук на езерото в "Дружба", толкова много хора има."

20-годишният Любомир Мутафчийски от София спаси кръста от водите на езерото. Той се гмурна заедно с още 45 смелчаци. Любомир иска да стане пожарникар, а с него на празника бяха родителите му и по-голямата му сестра.

"За първа година скачам и искам да призова всички млади, както и големи българи, да спазват традициите, да скачат всяка година, и да не се отказват. Ако ги е страх, да се престрашат и да го направят. Аз уча и гоня цели в момента. Искам да стана пожарникар. Всяка година ще се хвърлям. Да сме живи и здрави всички".

20-годишният младеж даде на всеки, който пожела, да целуне осветения кръст и се снима с много хора за спомен.

В деня след Богоявление православната ни църква празнува Събор на Свети пророк Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

Почита се главното дело на живота на Свети Йоан - Христовото Кръщение.

Денят е известен като Ивановден и е сред празниците с най-много именици у нас - близо 336 хиляди българи.

Според новозаветните текстове самият Христос нарича св. Йоан "най-голям между родените от жени". Пророк, Предтеча и Кръстител Господен, той се откроява сред евангелските личности с рождението си и уникалната си мисия: да проповядва покаяние и да кръщава хората, за да ги подготви да посрещнат очаквания Спасител.

В прослава на св. Йоан Църквата е определила шест дни в годината и всеки вторник. Най-тържественият празник е днес - след Богоявление, когато се почита главното дело на живота му - Христовото Кръщение.

Името Йоан и производните му означават "Божия благодат".

Ивановден се нарежда на второ място по брой на имениците у нас.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Столичната библиотека отбеляза празника на библиотекарите

На 11 май - в деня, в който почитаме паметта на светите равноапостоли Кирил и Методий, библиотекарите празнуват своя професионален празник.    С богата културна програма служителите на Столична библиотека отпразнуваха своя професионален празник в Деня на Европа – 9 май.    Беше представено стихотворението „Похвално слово“ изпълнено от неговия..

публикувано на 11.05.25 в 08:03

С европейско финансиране бе модернизирана пешеходната зона на Враца

Врачански ученици от училищен клуб по фотография подредиха изложба със снимки, които показват модернизираната пешеходна зона на града. Изложбата е част от националната инициатива "Детективи на европейски проекти", която се изпълнява от областните информационни центрове у нас по проект на Европейската комисия.  Фотосите са подредени в изложба,..

публикувано на 11.05.25 в 07:01
Ловеч

Ловеч - градът с история, в който младите днес няма за какво да остават!

Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..

публикувано на 10.05.25 в 09:10
Жените от Павликенското село Дъскот

В Павликенското село Дъскот, наброяващо 340 души, кипи живот

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..

публикувано на 10.05.25 в 07:15
 Проф. Петър Стоянович

Петър Стоянович представи в Силистра новото си изследване "Царска България (1879 - 1946)"

В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...

публикувано на 10.05.25 в 05:00
доц. д-р Иван Сечанов

Ветеранът Иван Сечанов: Войната е най-фаталното нещо за един народ

Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..

публикувано на 09.05.25 в 10:35

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08