Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Биоeскейп стая в подземните помещения в т.нар. Царска градина в София

Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години

Снимка: bioXcape

От няколко месеца в Националния природонаучен музей към БАН има ескейп стая, различна от всички налични в София в момента (а те са над 50). Тази е посветена на климатичните промени и е създадена в партньорство между и Националния природонаучен музей при БАН и Българска фондация „Биоразнообразие“

Стаята се нарича bioXcape (Биоскейп) се намира в истински бункер – подземните помещения в т.нар. Царска градина в София. 

Десислава Арабаджова, управител на bioXcape, разказва, че за направата на стаята са съдействали учени от Националния природонаучен музей, собственици на вече съществуващи ескейп стаи, както и експерти от Българска фондация „Биоразнообразие“.


От двама до петима играчи имат на разположение 60-70 минути. Те трябва да намерят отговорите на няколко загадки, почиващи на научни факти. При правилен отговор играчите чуват аудиопослания от Ирма Желязкова – измислен персонаж. Нейните думи обаче съдържат улики към следващите загадки или съдържат любопитна информация за изчезващите видове и климатичните промени. Необходими са ловкост, съобразителност и синхрон между хората в отбора. 

За да може участниците да се потопят изцяло в играта, са забранени телефони, камери, микрофони и други устройства. Ескейп стаята е подходяща за деца над 13 години и не е необходим придружител с тях. 


BioXcape е първата образователна ескейп стая в България, която стъпва на истински факти. Тя е резултат от партньорството между Българска фондация Биоразнообразие и Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. BioXcape е социално отговорна бизнес инициатива и с всяка резервация участниците подпомагат от една страна опазването и възстановяването на важни природни територии, местообитания и видове в България, а от друга – развитието на музеите в страната.


Националният природонаучен музей към Българската академия на науките е най-старият музей в България и най-богатият природонаучен музей на Балканския полуостров. Мисията му е да съхранява, изучава и популяризира обекти на живата и нежива природа. В музея работят голям брой експерти: зоолози, ботаници, палеонтолози и еколози, и се обучават докторанти и млади специалисти. 

Обезлесяването, климатичните промени и драстичното въздействие на човечеството през последните два века са довели до 1000 пъти по-бързо изчезване на видове в сравнение с периода преди индустриалната революция. Мнозина не си дават сметка, че преломният момент е близо. Само градус повече ще разклати равновесието в екосистемите, от които всички ние зависим.

"За да играете BioXcape не са ви необходими специални знания и умения. Тук ще почувствате отборния дух, натиска на времето, сложността на задачите и ролята на науката, за да се разрешат проблеми от значение за човечеството, докато се забавлявате със съвременни пъзели и загадки, разказа още Десислава Арабаджова.


Цялото интервю на Светослава Кузманова с Десислава Арабаджова чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Боян Минчев

Боян Минчев шекерджията - живо съкровище, вписан за нематериално културно наследство

Днешното утро ще "подсладим" с историята на един шекерджия от Габрово. Преди броени дни той беше обявен за живо човешко съкровище и вписан в Националната представителна листа на нематериалното ни културно наследство .  Боян Минчев е на 35 години и продължава традициите на занаята, предаден му от неговия дядо. С майстора на познатите..

публикувано на 21.12.24 в 07:00

Злоупотреби с общински имоти в Белово? Искат оставката на председателя на Общинския съвет

Жителите на Белово настояват за оставката на председателя на общинския съвет Костадин Варев, който е бивш кмет на общината няколко поредни мандата. Причината е натрупани фиктивни задължения и последвали запори върху общински имоти с цел продажба . Под запор са сметопочистващите автомобили, колите, които обслужват социалния патронаж,..

публикувано на 18.12.24 в 08:50
Александър Тодоров и Ваклина Стоянова

"Дари храна, дари любов" - топлина за селата от Северозапада

Фондация "Дари храна, дари любов" прави поредната си декемврийска кампания за предоставяне на хранителни помощи преди празниците на възрастни хора от Северозапада. Всяка година на 1 декември се събират хранителни продукти, които след това стигат до нуждаещите се. Фондацията работи с около 30 постоянни доброволци. "След като съберем..

публикувано на 17.12.24 в 10:00

"Опитах се да светя като крушка"... Опасният чар на радиевите часовници

Какви са мерките за безопасност в България днес? Това са само част от останалите въпроси, чиито отговори ще научите, ако чуете цялата история на радиевите часовници в звуковия файл. Изображения: от Pixabay.com, както и генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.12.24 в 21:29

В смолянското село Арда възстановяват тъкачеството

В родопското село Арда възстановяват традицията на тъкачеството. В съвместна инициатива народното читалище "Извор – 1920" и основното училище "Св. св. Кирил и Методий" са се заели да възродят занаята . Идеята: той да бъде запазен за идните поколения . В миналото през селото е минавал главният път от Тракия към Беломорието ...

публикувано на 16.12.24 в 06:59

В Балчик работи първият у нас дом за котки

Доброволци от Балчик вече две години и половина полагат грижи за бездомните животни в морския град. Събират се и обединяват усилията си с идеята да създадат първия коткодом в страната , а за реализирането ѝ получават помощта на Община Балчик и дарители. До момента коткодомът се е погрижил за лечението и намирането на постоянен дом за..

публикувано на 16.12.24 в 06:27

В Израел бе показана книга от 16 век, в която Спасителят е представен като пътешественик и проповедник

Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало се стараят всяка година да намерят неочакван аспект, свързан с библейските разкази за раждането на Исус Христос. Тази година го откриха, в новооткритата сграда на Национална библиотека на Израел. На изложба там е показана запазена книга от 16 век, в която Спасителят е представен като истински..

публикувано на 15.12.24 в 05:49