През изминалата учебна година Мария Дренчева, заедно с единадесетокласниците Веселин Маркович от Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ в град Варна и Ангел Христов от Математическата гимназия ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас, се състезават в националния ни отбор по математика.
През 2023 г. Мария Дренчева се явява на три международни състезания и от трите се връща с медали. Веселин Маркович и Ангел Христов за първи се класират в националния отбор на България по математиката миналата година.
Маркович и Христов представят страната ни на Международната олимпиада в Япония, откъдето донасят две бронзови отличия за България.
„Моят интерес започна още в първи клас или в предучилищна възраст. Аз имам по-голям брат и по-голяма сестра, които са се занимавали със същото и те са били състезатели, и в моята семейство математиката винаги е била много ценена. Учили са ни да сме упорити да не се отказваме. И когато започнах видях, че това е наука, която може много да даде и е много интересна, разказа за "Закуска на тревата" Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна.
"Аз започнах да ходя на състезания за малки, когато бях в първи клас. Много ми харесва чувството, когато спечелих първите си награди и се пристрасти към това и така продължих да ходи на състезания. В един момент влязоха в математическата и вече стана нормално, каза за "Хоризонт" Ангел Христов от Математическата гимназия в Бургас.
"При мен също интересът към математика е може би още от първи клас. Дори от преди това, защото като малка се занимавах с някакви пъзели и главоблъсканици, когато още не можехме да смятаме и след това продължих в училище с математиката, стана ми изключително интересно, започнах да се явявам по състезания и установих колко красива наука е, допълни за БНР Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия.
Новата година за 40-те най-добрите български ученици по математика от цялата страна от гимназиален етап започва със Седмица на олимпийската математика. Състезанието се организира и провежда от Института по математика и информатика към БАН.
Седмицата на олимписката математика в Института по математика и информатика е „рожба“ на директора на института проф. Петър Бойваленков и няколко негови колеги. Започват да организират състезанието преди 9 година, като концепцията му е „уникална“, смята Бойваленков.
Целта на състезанието по математика е учениците да сравнят нивото си с останалите и да разберат къде се намират. Резултатите се използват и от учените на института на БАН, които също създават задачи за олимпиади и конкурси, подготвят и водят ученици на международни състезания.
Доктор Константин Делчев от Института по математика и информатика е един от учените, които участва в провеждането на Седмицата на олимпийската математика. Самият той от над 10 години подготвя и води „млади таланти“ на международно състезание EUCYS. Тази година участниците се представят по различен начин – някои по-добре, други по-зле.
По-късно този месец в Благоевград и след това в София през февруари, онези ученици, които желаят могат да подготвят и представят доклади по интересни за тях теми в полето на математиката.
Традиционно в България момичетата, които избират да учат по-интензивно математика, са по-малко от момчетата, но въпреки това отличните резултати и високите постижения не са им чужди.
„Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти. Същевременно е много важно да има добро математическо мислене и математическа интуиция, защото това много помага да се усети правилния път за решаване на една задача, категорична е Мария Дренчева.
Още по темата в звуковия файл.
Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..
Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..