Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гергана Мей в рубриката "Америка - илюзии и реалност"

2
Гергана Мей
Снимка: Личен архив

Берген е вторият по-големина  норвежки град, разположен на брега на Норвежко море. На една маса в кафене са момиче и двама мъже. Тя е американска студентка, единият от  мъжете е световно известен норвежец, а другият добре познат българин. Обединяващото между тях е литературата и името на българката Гергана Мей. За американската студентка това е преподавателката й Гергана Мей! За норвежкия писател и носител на Нобелова награда Юн Фоссе това е българската му преводачка Гергана Мей, а за българският режисьор Петър Стойчев това е българката, която прави възможна реализацията на идеята му да постави драма на норвежеца на български език. 

Мечтата на  бургазлийката Гергана Мей е Норвегия, но днес тя живее в Блумингтън - щата Индиана и е преподавател в щатския Университет. Все така  обожава литературата, все така е влюбена в българския фолклор, а освен, че обича да танцува, няма проблем и песен да изпее. Преследвайки своята мечта Норвегия, Гергана Мей, без да усети открива своето място в Америка.

"Исках да разгледам Америка, но никога не съм си и представяла, че ще дойда тук да уча и да живея. Дойдох тук заради моя тогавашен приятел, после съпруг. След много години и бивш съпруг. И двамата бяхме студенти на обменни начала в университета в Осло. Той беше американски студент. Когато се запознахме, се разбирахме прекрасно, беше много хубаво, но аз исках да се върна в България. 

Виждах се като преводач, като преподавател и в някаква роля на културен обмен между Скандинавските държави и България. Той пък се виждаше като преводач между норвежки, бразилски, португалски, английски…, разказа за рубриката  “Америка - илюзии и реалности” Гергана Мей.

Гергана Мей 

"Приятелят ми искаше да се върне да учи още в Бразилия, където беше учил. И щяхме да бъдем приятели само докато сме в Норвегия, но човешкото сърце действа по-друг начин и в последствие той дойде да ме изчака да завърша в България, а аз трябваше да дойда да го изчакам той да завърши в Щатите, и да видим след това вече какво ще правим. 

Но като пристигнах в Сиатъл, аз тръгнах по библиотеки и видях, че в Университета “Вашингтон” в Сиатъл има огромна скандинавска катедра, най-голямата и най-добрата в Щатите. Така се случи, че аз започнах да правя докторантура по скандинавистика в САЩ, сподели още за рубриката  “Америка - илюзии и реалности”.

Преподавателката и преводачката Гергана Мей разказва още за норвежките страсти, българския фолклор, за една американска любов и за усещането й за Америка и България.


Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Гергана Мей в рубриката  “Америка - илюзии и реалности”.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50