Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Венелин Шурелов за Венецианското биенале: Няма скандал! Цялата процедура протече коректно

| Интервю
Снимка: Ирина Недева

"Съседите: Форми на травмата (1945-1989)" е мултимедийната инсталация, която разкрива видимите и невидими белези на травмата от политическото насилие по време на комунизма. Това е проектът, който беше избран и подкрепен, за да представи българското участие в предстоящото 60-о юбилейно Венецианско биенале - един от най-сериозните форуми за световно съвременно изкуство, който тази година е под надслов "Чужденци навсякъде". Биеналето ще е видимо от 20 април до 24 ноември 2024 година. 
"В инсталацията ме впечатли сложността, разнообразието и това, че по един много нюансиран и чувствителен подход представя една тема, която може да бъде много трудна за осмисляне и представяне". Това коментира пред БНР кураторът Васил Владимиров. Той е бакалавър по модерна история и политика от университета в Лондон и магистър по политическа социология.

"Много характерно за инсталацията е, че тя е базирана на изключително дълбоко художествено и научно проучване. Това позволява тя да е подходяща за по-специализирана публика, но в същото време и да е лесна за разбиране от по-масовата такава".
 Снимка: Ирина Недева
Председателят на журито е проф. Венелин Шурелов - преподавател в Национална художествена академия (НХА), визуален артист, сценограф. 

По думите му проектите в надпреварата са били много изравнени. Може би всеки от кандидатстващите би могъл да представи България на този форум, смята той и добави, че разликите между тях са били много малки

"Комбинацията, плановете, слоевете на интерпретация, презентация, подход - сборът от всички тези качества всъщност изявиха този проект като фаворит сред всички останали. Отделно изключително важна е проблематиката, различните художествени практики, авторските стратегии на съвременното изкуство, на състоянието му, на отношението му спрямо пространството, собствената му виталност, технологичния аспект в цялата работа", обясни той в интервю за предаването "Хоризонт до обед". По думите му всичко това са много послания, фактори, признаци, които е важно да бъдат поощрявани.

"Според нас, като комисия, ние счетохме, че това е част от важните послания, които ние, колективно, следва да излъчваме, защото е необходимо да намерим начин да синхронизираме нашата сцена с глобалните процеси", каза проф. Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Той е категоричен, че критиките на Петко Дурмана нямат аргументация, а са на лична основа. "Това е типичен търговец на гняв, който цели създаването на настроения, внушения", смята проф. Шурелов. Според него тези признаци, които виждаме през тази реакция на различни опоненти - враждебно настроени спрямо презентацията, са ясен симптом за дълбоко вкоренени състояния, от които трябва да се дистанцираме
"Не виждам мярката, децибелите на този шум. Според мен той е нищожен. Истинската новина е, че няма скандал. Цялата процедура протече изключително коректно", категоричен е той. 

Снимка: Ирина Недева
Един от авторите - Красимира Буцева, визуален артист, преподавател в Лондонския колеж по комуникации и в Университета по изкуствата в Лондон, разказа за проекта:

"Доста години работим по този проект, преди той да има физическа, материална реализация, чудейки се точно как да създадем визуално изкуство, в което да говорим за нещо толкова невидимо, толкова човешко, което е травмата. Начините, с които си мислим, че може би постигаме това, са например вкарването на предмети от самите пространства на лагерите, т.е. събирайки различни предмети от Белене и Ловеч и вкарвайки ги в домашните пространства, създавайки едни места, в които да има нещо, което да не принадлежи там".

Снимка: Ирина Недева
Доста от оцелелите разказват как излизайки от лагера, вземат шепа пръст и се прибират, като вид ритуал, в който те се опитват да потвърдят, че това се е случило, отбеляза още тя. Според нея следите от травмата са както визуални, така и психични, те са и трансгенерационни, т.е. наследени от всяко следващо поколение

"Следите на една травма завинаги са там, докато тя не се преработи, докато не се изговори, докато не се процесира", изказа мнението си Буцева.

"Съвременното изкуство понякога е длъжно да погледне и назад. Изкуството е огледало и ние трябва много добре да се грижим за неговата силна, отчетлива, ясна рефлективност, за да можем да се поучим от грешките си, да преодолеем, преживеем, превъзмогнем състояниято от миналото, които все още твърде много блокират нашето общество във всичките му опити да функционира в един синхроничен порядък", каза в заключение проф. Венелин Шурелов.

Снимка: Ирина Недева
Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво задържа един индиец повече от 30 години в България?

Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда..

публикувано на 07.07.24 в 15:22

Поморие - балнеотуризъм, романтика и спектакъл на птици и кайтисти

Поморие е може би с най-дългата плажна ивица по Българското Черноморие, но това, което го прави уникално, е Поморийското езеро, което е свръхсолена лагуна с лечебна кал. Избрали веднъж Поморие за своята лятна ваканция, след това хората години наред се връщат там. Изобщо градът се променя, но любовта към него остава.  Градът е разположен..

публикувано на 07.07.24 в 15:11
Снимката е илюстративна, архив.

Челен сблъсък на тир и лека кола на пътя Плевен – Ловеч, 2 жени са тежко пострадали

Две жени са пострадали тежко при катастрофа, станала тази сутрин на пътя Плевен – Ловеч.  "Челен сблъсък между тир и лек автомобил. С опасност за живота са пътнички от лекия автомобил - жена на 52 години и жена на 28 години, в критично състояние са", обясни  Марияна Цветкова, говорител  Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в  Плевен. Участък от..

публикувано на 07.07.24 в 15:08

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Медицинският хеликоптер с мисия за спасяване на пострадал в планината

Медицинският хеликоптер е изпълнил успешно първата си планинска акция, съобщи служебният министър на транспорта Георги Гвоздейков. Днес, след подаден сигнал от Планинската спасителна служба, капитаните Огнян Янков и Велин Андреев са изпълнили полети за оказване на спешна помощ в района на връх Ботев. Пострадалият е транспортиран до Университетската..

публикувано на 07.07.24 в 14:09

Рекордна избирателна активност на вота във Франция

Рекордна избирателна активност на втория тур на парламентарните избори във Франция. Към 12 часа местно време 26,63% от французите са отишли до урните. Подобен интерес към гласуването е имало последно във Франция през 1981 г. Вотът, определян от анализатори като исторически, може да доведе на власт крайната десница в лицето на партията..

публикувано на 07.07.24 в 13:55
 Евтим Милошев

Евтим Милошев: По Черноморието има предложения за всекиго, дори за най-капризните

По Черноморието има предложения за всекиго - и за най-капризните туристи, и за най-платежоспособните. Има великолепни места .  Това каза в предаването "Пътувай с Хоризонт" служебният министър на туризма Евтим Милошев и уточни: "Това не е благодарение само на държавата, това е благодарение на пазара, благодарение на всички хора, които са заети в..

публикувано на 07.07.24 в 13:42