Биографичните филми станаха определено доста популярни в киноиндустрията. „Опенхаймер“, например, покори не само бокс офиса, но и наградите – стана „най-добър драматичен филм“ на „Златните глобуси“. „Наполеон“ на Ридли Скот пък ни впечатли с епичните военни сцени, а пък „Маестро“ с Брадли Купър жъне все повече овации.
Филмът, чиято цел е да проследи сложният житейски път на Енцо Ферари – автомобилист, предприемач и основател на легендарната марка, определено ще прикове към киносалоните не един или двама зрители. За какво обаче става въпрос в заглавието? Виждаме Ферари в един от най-разтърсващите моменти от живота му. 1957 е годината, в която империята му е заплашена от фалит, а кризата в отношенията със съпругата му Лаура се задълбочава все повече.
Белязан от лична трагедия, техният общ свят започва да се руши под тежестта на премълчани чувства и лъжи. В търсене на решения, Енцо осъзнава, че единственият начин да спаси бизнеса си е като докаже, че разполага с най-добрите автомобили и пилоти на опасното състезание „Миле Миля“ – 1000 мили високоскоростна надпревара през Италия. Дали обаче стремежът към победа няма да коства на Енцо нещо много повече от компанията му?
Мащабната продукция е базирана на книгата „Ферари – мъжът, автомобилите, състезанията, машината“ на Брок Йейтс. По нея е направен филм, който успява да въздейства не само на емоционално ниво, но и ще се хареса на любителите на високите скорости.
Отлично е представен животът на автомобилните състезатели зад кулисите на състезанията – с животите им, които винаги са някъде по ръба на пропастта. Трябва да спомена двама души от блестящия актьорски състав. Първият, несъмнено е Адам Драйвър. Един от най-талантливите съвременни актьори влиза доста успешно в ролята на Енцо Ферари, като успява да покаже както решителността и хладнокръвието на един гениален ум, така и ранимостта на човека, осъзнал колко слаб е пред някои решения на съдбата.
Огромно "Браво" и за великолепната Пенелопа Круз, която виждаме в ролята на Лаура Ферари. Отдадената съпруга и бизнес партньор, ядосана на един свят, твърде несправедлив към качествата й. Точно тази ярост Пенелопе Круз успява да пресъздаде чрез актьорския си талант и харизма.
Майкъл Ман създава един красив филм, който съперничи по атмосфера и на най-добрите представители на своя жанр. Режисьорът познаваме от хитове като „Последният мохикан“, „Вътрешен човек“, „Али“ и много други обичани филми. Сценарист на „Ферари“ е Трой Кенеди Мартин, известен с „Италианска афера“.
Каквито е недостатъци да има филмът за Енцо Ферари, те нямат никакво значение, когато продукцията си е свършила най-важната работа. Да провокира в зрителя интерес да потърси повече за личността и събитията, случили се в пресъздадения период. Един достоен филм, който се надявам, че ще видите и вие.
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни..
Най-правилното правителство би било мандатоносителят ГЕРБ да си поеме изцяло отговорността за поразиите, които са направили до момента , и да си..
1007 са мъртвите птици след новогодишната нощ в Копривщица . Това съобщи за БНР Христина Клисурова от спасителния център на "Зелени Балкани"...