Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предотвратяването на мигрантските потоци към европейските страни обсъди Илва Йохансон в Никозия

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Преразглеждането от Европейския съюз на статута на Сирия като безопасна страна за бежанците, както и предоставянето на финансова помощ на Ливан за предотвратяване на мигрантските потоци към европейските страни от първа линия бяха обсъдени от европейския комисар по вътрешните работи Илва Йохансон днес в Никозия. Това са две от най-важните искания на Кипър към Общността за колективното управление на миграцията.

Преоценката от ЕС на сирийския режим не е лесен въпрос, той се обсъжда и ще продължи да се обсъжда, заяви еврокомисарят Илва Йохансон пред журналисти.

На срещата си с нея днес кипърският вътрешен министър Константинос Йоану е изразил "голямата загриженост на правителството от безпрецедентните миграционни потоци, пристигащи от Сирия на острова“. Поради географската си близост със Сирия, Кипър трябва да приема и управлява непропорционално голям брой бежанци със статут на международна закрила, каквито са сирийците, посочи той.

Министърът каза, че отново е подчертал пред еврокомисаря позицията на Никозия, според която е "дошъл моментът ЕС да преоцени положението в Сирия" и да признае страната или части от нея като безопасни, "с последваща промяна на статута на международна закрила" на нейните граждани. Това ще позволи връщането на сирийски кандидати за убежище.

Трябва да се преразгледа цялостната ситуация и да се намери най-балансираният начин за справяне с проблемите в Източното Средиземноморие, отбеляза в изявлението пред медиите Константинос Йоану.

Позовавайки се на войната между Израел и "Хамас", Илва Йохансон посочи, че ЕС ще застане до Кипър, за да се избегне кризисна ситуация с масова незаконна миграция и да се избегнат пристиганията по нововъзникващи маршрути по море от Ливан и Сирия до острова. Еврокомисарят с удовлетворение отбеляза подготвеният от Никозия план за действие в извънредни условия.

"Впечатляващият напредък, който Кипър постигна във връзка с управлението на миграцията, може да бъде пример за останалите страни-членки", коментира европейският комисар.

Тя увери, че Брюксел ще продължи финансовата си подкрепа за Кипър за справяне с миграционния натиск, както и за преместването на мигранти от него в други държави-членки.

Кипър, като островна държава на първа линия и извън Шенген, е изправен пред най-големия миграционен проблем сред страните-членки на ЕС, заяви още министър Константинос Йоану. 5,5% от населението му - 4 пъти повече от средното за Евросъюза, са нови кандидати за убежище или получили международна закрила.


По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Расте броят на болните от грип в Монтана

Продължават да се увеличават болните от грип и ОРЗ в област Монтана. От днес учебния процес е онлайн. Забелязва се ръст на болните от 15 до 29 годишна възраст. За изминалата седмица отчетената заболеваемост от грип и ОРЗ за област Монтана е 321 на 10 000 души население при 313 за седмица по-рано. От 29 януари Монтанско е в грипна..

публикувано на 03.02.25 в 15:42
Министърът на външните работи Георг Георгиев

Министър Георг Георгиев за "Вежен": Точка на един зловреден слух

Можем да отчетем, че този казус е затворен с позитивен край. Това каза пред журналисти министърът на външните работи Георг Георгиев по повод кораба "Вежен". Швеция освободи "Вежен", изключва умишлена повреда на подводния кабел По-рано днес шведските власти освободиха плаващия под флага на Малта български кораб "Вежен", който беше заподозрян,..

публикувано на 03.02.25 в 15:22
Германският канцлер Олаф Шолц на кръгла маса по време на неформалната среща на лидерите на ЕС за европейската отбрана в Palais d'Egmont в Брюксел, Белгия, 3 февруари 2025 г. На втори план -  българският премиер Росен Желязков и Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК.

Олаф Шолц: Търговска война със САЩ ще е лоша както за Европа, така и за Америка

Лидери на страни от Европейския съюз обещаха да отвърнат на американски мита върху европейския внос, каквито президентът на САЩ Доналд Тръмп отново се закани да наложи. На фона на сриващи се борсови индекси заради евентуална търговска война в Западния свят, американският президент анонсира предстоящи преговори с Канада и Мексико, чийто стоки за..

публикувано на 03.02.25 в 15:17
Сградата в Солинген, в която загина българско семейство.

Подпалвачът от Солинген призна вината си за убийството на българско семейство

Подпалвачът от Солинген, който запали сграда с чужденци и уби едно българско семейство миналата година, си призна вината изненадващо в съда. Процесът срещу 40-годишния мъж започна през януари, а присъдата се очаква да бъде произнесена през март. В Германия започна делото за пожара в Солинген, при който загина българско семейство До този момент..

публикувано на 03.02.25 в 15:00
Финансовият експерт Камен Колчев

Камен Колчев: Цените на имотите ще паднат при влизане в еврозоната

Да не се инвестира в имоти, защото при влизането в еврозоната, когато и да стане това, цените им ще паднат до 20%. Това е съветът на финансовия експерт Камен Колчев. "Българинът обича да купува имоти. В това няма нищо лошо. Проблемът е, че поради твърде слабо развития ни вътрешен пазар на финансови инструменти и поради ниската инвестиционна..

публикувано на 03.02.25 в 14:37

Яни Киров: За политиката не се говори морално, защото става дума за власт и управление

Книгата "Лицемерието на властта" разглежда властта като понятие и обхваща историческо време – от Освобождението на България до 1948 г., когато е установен комунистическият режим, каза авторът на книгата - историкът Яни Киров, в интервю пред БНР. "За историята трябва да се пише дистанцирано, без емоции, както един патолог. Аз съм я писал с..

публикувано на 03.02.25 в 14:33

Валери Белчев: Трябва да излезем от валутния борд, унизително е за държавата

Държавата има проблем с прозрачността, вече сме във втората четвърт на XXI век, и в администрацията, като Министерството на финансите нямаме дори софтуер за управление на бюджета. Това е абсурдно и съм сигурен, че сме единствената държава в Европа . Това коментира бившият служебен финансов министър Валери Белчев в интервю пред БНР. "Това..

публикувано на 03.02.25 в 14:00