"Възможно е да има сътресения по линия на гражданско общество спрямо кандидатурите за регулаторите. Ще видим напрежение по линия на състава на кабинета със сигурност. Това ще бъде един необходим театър, който да убеди всички – колко тежки и големи отстъпки те правят в името на това стабилно управление".
Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов – преподавател в НБУ. Той обаче изрази надежда накрая да се види ясно поемане на отговорност към това управление, а пропастта между правителство и управляващо мнозинство да бъде преодоляна.
"Основна характеристика на управлението до този момент беше, че управляващото мнозинство се разделяше някак от правителството. Правителството функционираше самостоятелно, а партиите в парламента си приписваха или заслугите, или обвиняваха другите за провалите си, без да се обвързват явно с управлението. Това ще бъде основна характеристика и на преговорите, които ще се случват оттук нататък", смята той.
Политологът напомни факта, че това правителство трябва да мине през оставка и ново гласуване. Според него това го поставя в пряка зависимост от настроенията не само на партийните лидери, но и на парламентарните групи.
Той е категоричен, че оценката на министрите няма да бъде давана само от Николай Денков и Мария Габриел.
"Дълбоко се съмнявам, че тяхното влияние в партиите, които следва да подкрепят следващото правителство, е чак толкова голямо. Ние ще видим процес, в който ще се обсъждат не само качествата на министрите, но и настроенията на партийните активи, на парламентарните групи и в крайна сметка решението до голяма степен ще бъде определено в много тънък баланс между всички тези фактори".
В интервю за предаването "Преди всички" Панчугов напомни, че до този момент подкрепата на ДПС е била необходима за конституционните промени. Те обаче вече се случиха, подчерта той и изрази надежда:
"Оттук нататък имаме съвсем реална възможност управлението да върви по ясен политически план и дневен ред, който силно се надявам да видим в рамките на ротацията, да се види подписано коалиционно споразумение с ясно поети ангажименти и съответно да е ясно кой носи отговорност за успехите и провалите в управлението оттук нататък".
ДПС е странната карта, която всички разиграват, изтъкна политологът и добави: "Те се наместват като удобен отдушник на противоречията, на липсата на доверие между останалите два партньора".
Според него ДПС демонстрира своето присъствие в българската политика от няколко месеца насам, очевидно тествайки обществените реакции.
"Очевидно това обяснение – необходимостта от подкрепа за определени реформи в сектор "Сигурност", едва ли може да бъде обяснение за вкарването на ДПС в разговорите за следващото коалиционно управление, което предстои".
По думите му отношението към Асен Василев отразява осъзнаване и разбиране на реалностите не само в ПП, но и в коалицията ПП-ДБ:
"Очевидно това отношение към Василев демонстрира осъзнаването, че той е основният човек при вземането на решения в тази коалиция и в самата партия ПП, където балансът съпредседателство очевидно се е изместил. Може би по тази причина всички си дават сметка, че каквито и решения да предстоят, те без подкрепата на Василев, не могат да бъдат реализирани".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Близки на семейството на 13-годишната Габи протестират пред съдебната палата в Пловдив срещу двегодишната условна присъда за смъртта на момиченцето . Близките протестират срещу условната присъда за смъртта на малката Габи, която бе блъсната и убита на пешеходна пътека на Брезовско шосе, докато пресичало с майка си, от шофьорката Веселина Семова...
Гръцкият остров Санторини опустява все повече заради продължаващите земетресения. На острова има спасителни екипи в готовност за по-тежко бедствие. Жители на Санторини и туристи продължават да напускат острова. По три самолетни полета на ден извозват желаещите да се евакуират. В Атина са осигурени общински жилища за напускащите...
Американският милиардер и ръководител на новосъздадения в САЩ Департамент за правителствена ефективност Илон Мъск призова спонсорираните от държавата радиостанции "Свободна Европа" и "Гласът на Америка" да бъдат закрити. В публикация в своята социална мрежа Х като мотив за идеята си той посочи, че Европа вече е свободна "с изключение на..
Община Кюстендил е пред подписване на договор с вече избрано дружество оператор за инсталацията за преработка на отпадъци, завършена за около 12 млн. лева европейско финансиране преди повече от година край близкото с. Радловци, каза за БНР кметът инж. Огнян Атанасов. Досега новото съоръжение не е изпробвано изобщо, а боклукът на общината се..
"Нещата са набрали скорост заради глобалните настроения . Български политици, които имат история с атаки срещу медии, с овладяване на медии и използването им за оръжия, сега се възползват от настроенията в САЩ." Това коментира пред БНР Мария Черешева от Асоциацията на европейските журналисти (АЕЖ). Тя нарече "трогателно" желанието на..
Френският президент Еманюел Макрон обяви инвестиции на стойност 109 милиарда евро в изкуствен интелект във Франция през следващите години, като Европа търси по-голям прогрес в бързо развиващата се индустрия, доминирана от САЩ и Китай, съобщава "Файненшъл таймс". Макрон обяви новото финансиране преди започващия днес двудневен международен..
В 8 часа тази сутрин беше възстановено движението през тунел "Кривия" в Кресненското дефиле. Съоръжението беше затворено за подмяна на осветлението, демонтирано преди три месеца. В рамките на една седмица, какъвто беше срокът, поставен от премиера Росен Желязков, осветителната система бе изцяло подновена, тунелът беше пребоядисан, а..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в..
Информационният поток от прокуратурата към определени жълти медии не е спирал. Напоследък този поток е и към външни на системата лица , които..