"Възможно е да има сътресения по линия на гражданско общество спрямо кандидатурите за регулаторите. Ще видим напрежение по линия на състава на кабинета със сигурност. Това ще бъде един необходим театър, който да убеди всички – колко тежки и големи отстъпки те правят в името на това стабилно управление".
Това коментира пред БНР политологът Христо Панчугов – преподавател в НБУ. Той обаче изрази надежда накрая да се види ясно поемане на отговорност към това управление, а пропастта между правителство и управляващо мнозинство да бъде преодоляна.
"Основна характеристика на управлението до този момент беше, че управляващото мнозинство се разделяше някак от правителството. Правителството функционираше самостоятелно, а партиите в парламента си приписваха или заслугите, или обвиняваха другите за провалите си, без да се обвързват явно с управлението. Това ще бъде основна характеристика и на преговорите, които ще се случват оттук нататък", смята той.
Политологът напомни факта, че това правителство трябва да мине през оставка и ново гласуване. Според него това го поставя в пряка зависимост от настроенията не само на партийните лидери, но и на парламентарните групи.
Той е категоричен, че оценката на министрите няма да бъде давана само от Николай Денков и Мария Габриел.
"Дълбоко се съмнявам, че тяхното влияние в партиите, които следва да подкрепят следващото правителство, е чак толкова голямо. Ние ще видим процес, в който ще се обсъждат не само качествата на министрите, но и настроенията на партийните активи, на парламентарните групи и в крайна сметка решението до голяма степен ще бъде определено в много тънък баланс между всички тези фактори".
В интервю за предаването "Преди всички" Панчугов напомни, че до този момент подкрепата на ДПС е била необходима за конституционните промени. Те обаче вече се случиха, подчерта той и изрази надежда:
"Оттук нататък имаме съвсем реална възможност управлението да върви по ясен политически план и дневен ред, който силно се надявам да видим в рамките на ротацията, да се види подписано коалиционно споразумение с ясно поети ангажименти и съответно да е ясно кой носи отговорност за успехите и провалите в управлението оттук нататък".
ДПС е странната карта, която всички разиграват, изтъкна политологът и добави: "Те се наместват като удобен отдушник на противоречията, на липсата на доверие между останалите два партньора".
Според него ДПС демонстрира своето присъствие в българската политика от няколко месеца насам, очевидно тествайки обществените реакции.
"Очевидно това обяснение – необходимостта от подкрепа за определени реформи в сектор "Сигурност", едва ли може да бъде обяснение за вкарването на ДПС в разговорите за следващото коалиционно управление, което предстои".
По думите му отношението към Асен Василев отразява осъзнаване и разбиране на реалностите не само в ПП, но и в коалицията ПП-ДБ:
"Очевидно това отношение към Василев демонстрира осъзнаването, че той е основният човек при вземането на решения в тази коалиция и в самата партия ПП, където балансът съпредседателство очевидно се е изместил. Може би по тази причина всички си дават сметка, че каквито и решения да предстоят, те без подкрепата на Василев, не могат да бъдат реализирани".
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
В Плевен продължава общественото обсъждане на Годишния план за социални услуги за 2026 година. До момента документът е обсъден и приет от Съвета по въпросите на социалните услуги към Община Плевен. Сега се очакват предложенията и становищата на граждани, неправителствени организации и всички заинтересовани. Какво ново се предвижда..
След 6-месечен преходен период за прилагането на 18-ия санкционен пакет срещу Русия ще е забранено за операторите от ЕС да купуват, внасят и пренасят през съюза продукти, получени от руски петрол и рафинирани в трети страни, както и да им се осигурява техническа и финансова помощ. Това каза говорителят на Комисията Улоф Гил в отговор на въпрос..
Правителството иска до края на следващата седмица в парламента да бъдат приети промените в Закона за еврото. Това заяви премиерът Росен Желязков на свиканото от него заседание на Механизма за координация на наблюдението и контрола във връзка с въвеждането на еврото в България: "Затова до ваканцията на парламента този законопроект да бъде..
Да получиш не топлинен удар, а удар с фасадна плоча? Това можеше да се случи само преди седмица на всеки, тръгнал към поликлиниката в Благоевград. Проблемът с опасната фасада на сградата е от години, но и към момента остава нерешен. Големият въпрос всъщност е, чия отговорност е това? Сградата на благоевградската поликлиника е типичен..
Европейската комисия изрази безпокойство от информацията, че украинската агенция за сигурност е задържала украински служители от Агенцията за борба с корупцията. "Институциите за борба с корупцията са ключови за реформите в страната и трябва да действат независимо, за да имат доверието на обществото", каза неин говорител. Той припомни,..
Украйна обяви състава на делегацията за насрочените за утре преговори с Русия. От Кремъл предупредиха, че няма основания да се очакват чудеса от разговорите в Турция. Зеленски: Следващите преговори с Русия са насрочени за сряда Секретарят на украинския Съвет за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров ще оглави украинската..
През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена. Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..
" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи -..