Това мнение изрази в интервю за БНР Емил Йотовски, журналист, сценарист, писател и лекар. Най-новата книга на Йотовски се нарича "Басни", той е автор и на "Синдромът на сварената жаба".
"Напоследък си мисля - защо толкова тъпо нещо като "новото нормално", което ни вкарват, ни се случва, страшно много хора го отчитат, че е тъпо и глупаво и в същото време се натиска и натиска. Не можаха ли да измислят нещо по-умно?", коментира той.
"Путин е, за не знам кой път, президент. Измениха закони, това са недемократични методи, но спрямо кого? Спрямо тези, които владеят технологията да владеят положението чрез демократични методи. Тъй като в Русия няма такива методи, няма такава технология за владеене на нещата, те имат нужда от самодържец и този самодържец е почти с функциите на цар", отбеляза Йотовски. Журналистът изрази скептицизъм спрямо тезата, че ако "позволят" на Тръмп стане президент на САЩ, нещата драстично ще се изменят, "защото дълбоката държава в Америка няма да позволи кой знае какви движения".
"Този разгром, който ни се случва в последните няколко години, е на бързи темпове. Ние сме свикнали на разпад, но в продължение на петилетка, на 7-10 години. А сега – за половин година падат паметници, Конституция. Луди ставаме!", каза още журналистът.
"Това е юридическото бутане на паметник. Това е демонстрация на сила. Не в крайните си варианти, но е достатъчно да вложим малко въображение да видим накъде сме тръгнали", посочи той, запитан за промените в Конституцията.
Случилото се с паметниците в Америка и тук има различен генезис, смята Емил Йотовски. По думите му, в САЩ елитът настройва малка част от обществото срещу мнозинството и става дума за класическо отвличане на вниманието.
"Докато при нас това бутане на паметници – ние сме си с отвлечено внимание, на нас ни се демонстрира, че каквото и да искат да направят, те могат да го направят. Дори нямат нужда да ти звънят на вратата – с един шут да влязат у вас, да ти отвъртят два шамара и да си тръгнат, и ти нищо да не можеш да направиш. Въобще не говорим за паметници и за история. Това е демонстрация на сила и на безнаказаност. Говорим задемонстрация на сила в правилния момент. Този паметник – на ПСА, можеше да бъде бутнат много пъти, правителства от СДС с огромни мнозинства можеха да направят това, но не го направиха. Сега, при почти паритет в мнението на хората по какъв начин искат да живеят – то се видя в София, изборът за кмет никога не е бил толкова на кантар, и ако махнем ала-бала-та и всички тези магарии по избори, то може би София е несъгласна с цялото това нещо, но въпреки това този паметник се махна и това е демонстрация на сила. (…) "Нашата власт не зависи от вас" – също и това е посланието."
"В Европа всички са се хванали за главата, включително най-либералните германци, които бяха локомотивът на този либерализъм", заяви Йотовски в предаването "Политически НЕкоректно"по темата Шенген, мигранти и Западна Европа.
"Уж живеем в такова общество (в което господства разумът – бел. ред.) – ключът е, че нещото е наистина "уж". Не живеем отдавна в такова общество. Този неолиберализъм вече застава и срещу науката. Там има една война срещу научната парадигма. Науката е основана на съмнения. Техните заключения не подлежат на съмнения", изтъкна писателят.
"Все още има сериозна съпротива, въпреки че ни се налага, че не е така – от общественото медийно влияние. Това, че в Германия има 80 пола, не значи, че хората вярват в тази "истина". Още не сме изпуснали това време, че тепърва да се борим да си връщаме позициите. Хубавото е, че нещата стават толкова глупави вече, че са несъвместими с живота, с биологическия смисъл. От само себе си това нещо ще започне да се срива. На за да се срине това, този свръхбогат елит трябва да намери решение за собствената си евакуация."
Трансхуманизмът е вратичка към безсмъртието и тя няма да бъде широко отворена, допълни Йотовски.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
В страната продължават проявите на общественото недоволство от състоянието на пътищата, заради което катастрофи вземат жертви. Протестите идват след инцидента от понеделник, при който при катастрофа на пътя между плевенските Телиш и Радомирци загина 12-годишно момиче. Стотици благоевградчани се включиха в мълчалив протест-шествие в памет на..
Бойко Борисов: А Дани Митов… трябва да ги омете всичките там. Всички, свързани с този случай с контрабандата. Но го казвам като мое лично мнение. Щото, ако го направи, да не кажете: Борисов му каза и той го направи! *** Драги слушатели, скъпи съучастници, добре дошли в моето магазинче за гледни точки , то се намира в пощенския..
Тръмп ни даде добър урок по популизъм и много слаб урок по история. Това заяви пред БНР Ивана Николова , главен асистент в Историческия факултет на СУ. Тя коментира препратката, която прави Доналд Тръмп към 25-я американски президент Уилям Маккинли и митническата политика от края на 19-ти век. "Уилям Маккинли ни направи богати. Той..
От днес в София започва кампания за пролетно почистване. Тази година акцентът е върху облагородяването на междублоковите пространства. В районите "Люлин", "Слатина", "Красно село", "Оборище" и "Средец" е създадена организация по почистване на зелените пространства. Кметът на "Люлин" Георги Тодоров е ангажирал близо 80 човека, които да..
Британският премиер Киър Стармър ще продължи през уикенда интензивните си разговори със световни лидери, след като Доналд Тръмп наложи по-високи мита на почти всички държави по света. Той разговаря в петък с австралийския премиер Антъни Албанезе и премиера на Италия Джорджа Мелони. От "Даунинг стрийт" информираха, че лидерите са били..
Към държавността в днешната Република Северна Македония има исторически две трасета . Едното е българско – заличавано, ограничавано, обсебвано. Другото трасе е чуждо . Премълчава се същинската му роля, а се поставя акцент върху мнимата му собствена роля. Първоизточници на това трасе са Белград и Москва . Това каза в интервю за БНР проф...
"Това, на което сме свидетили, е осъществяването на една управленска мечта на Тръмп, свързана с възприятието, че митата са универсален управленски инструмент. Той иска да тества докъде може да стигне с този политически инструмент". Това обясни пред БНР политологът Владимир Шопов. Той подчерта, че използването на подобен инструментариум е..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...