Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Въпроса за ротацията го държа настрана, заяви екоминистърът

Юлиян Попов: Не виждам шанс въглищните централи да функционират след 2030 г.

Управлението на системата от язовири има нужда от реформа и внимание, но в момента няма основание за притеснение, отбеляза той

| Интервю
Снимка: Мария Филева

"Фокусирани сме изцяло върху това, което правим. Имаме много натегната програма. Въпроса за ротацията аз го държа настрана". 

Това заяви пред БНР министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. 

Той декларира, че работи много добре с Мария Габриел. По думите му целият Министерски съвет работи много добре:

"Всички се разбираме много добре. Повечето от нас са експерти. Нямаме вътре политически напрежения. Но имаме и много ясна програма и сме фокусирани върху динамична програма и цели, които сме си поставили. Това може би ни помага да се разбираме добре".  

Зелено движение обяви, че оттегля доверието си от министър Попов. Той обаче заяви, че работи много добре с повечето представители на Зелено движение

"Няма човек от Зелено движение, с който да съм се срещнал лично, да сме говорили и да нямаме пълно разбирателство". 

Юлиян Попов добави, че "няма нищо лично с Тома Белев". 
Язовирите

От гледна точка на водите язовирите са в здравословно състояние, няма особени проблеми, заяви екоминистърът. По думите му МОСВ управлява 52 големи язовира. Той уточни обаче, че те не са отговорни за тяхното ремонтиране. В страната има хиляди други водоеми, които не са към нас, добави той.

"Самото управление на системата от язовири има нужда от реформа и внимание, но в момента няма основание за притеснение". 

Язовирната система е много важна от гледна точка на адаптацията към климатичните промени, изтъкна Юлиян Попов. 

"Ние трябва да разглеждаме цялата язовирна система и от тази гледна точка. Не го правим достатъчно. Това е едно от нещата, на които аз искам да наблегна политически в следващите месеци".

Според него темата с климатичните промени е пренебрегвана в България

"Трябва да намерим формула, по която страни, които са засегнати от екстремни явления, да бъдат по някакъв начин подпомогнати и компенсирани. Справедливостта в случая не е някаква много обща категория, а е много конкретна. Свързана е с огромни фондове, със стотици милиарди. Много е важно как се управляват тези фондове и е много важно с тях да не бъде злоупотребявано - това е моята позиция и позицията на България", коментира Попов във връзка с конференцията за климата в Дубай. 

Според него за България справедлива трансформация означава да не бъдат засегнати значително работни места и енергийно бедни от самата трансформация, т.е. преминаване от въглища/газ или петрол към възобновяема енергия. Освен това ние трябва да се възползваме от всички технологии, които обслужват този преход, добави той. 

Въглищни централи

"Лично мое мнение е, че аз не виждам шанс след 2030 г. въглищата да функционират, защото пазарът ще ги затвори. Ние няма да затваряме административно нищо. Пазарът ще ги затвори, той ги затваря в момента", коментира министърът. По думите му в момента над 25% от електроенергията се произвежда от възобновяеми източници. При положение, че вятърната енергия въобще не сме я развили - това предстои, изтъкна той. 

"Повечето от частните централи в България много сериозно обсъждат излизане от въглищата в следващите 1-2-3 години максимум", каза екоминистърът и посочи какви са опциите пред тях. По думите му новата енергетика е комплексна и не разчита на един - два или три източника на електроенергия, а разчита на десетки и дори стотици технологии. Според него голямото решение е инвестиционната среда, която ние трябва да подобрим:

"Регионът "Марица-изток" има потенциала в рамките на 10 години да привлече към 20 до 30 млрд. евро инвестиции. Ние трябва да създадем тази среда - регулаторна среда, яснота, предвидимост".
Отпадъците

Юлиян Попов заяви още, че отпадъците в България са един от големите проблеми. Според него София ще има проблем с отпадъците. По думите му София е голям и богат град и ако се управлява икономически добре, той ще може да намери средствата, за да реши въпроса

"Ние ще помогнем с каквото можем, но не сме ние институцията, която ще може да реши проблемите с отпадъците на София", категоричен бе той. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: България никога не е изживяла толкова тежка криза на липса на вагони

Липсата на достатъчно вагони в БДЖ "Пътнически превози" е причина за проблемите с продажбата на билети с липсващи места и възможността за замяната им. Това каза министърът на транспорта Гроздан Караджов в отговор на въпрос на депутат. По думите му, проблемът е наследен, радикалното решение е да се купят нови превозни състави, с които да се..

публикувано на 25.07.25 в 17:00

Няма подкрепа от ЕС за държавите от Черноморския регион въпреки последиците от военните действия

Всички държави от Черноморския регион поемат негативните последици от военните действия, но до момента липсва целева социална и икономическа подкрепа за тях. Това заявяват от Икономическия и социален съвет в България в резолюция относно подхода на Европейският съюз към Черноморския регион, приета на днешната пленарна сесия. Съвета настойчиво..

публикувано на 25.07.25 в 16:26

Постъпилили са 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за работа при високи температури

От началото на месец юни в "Главна инспекция по труда" са постъпили 20 сигнала за нарушения на разпоредбите за безопасност и здраве при работа при високи температури. Само два от тях са за работа на открито. Сред най-често установените нарушения са повредени или липсващи охлаждащи средства в помещенията, или инсталираните такива не могат да..

публикувано на 25.07.25 в 16:14

На 1 юли МС е изпратил на Радев предложение за нов председател на ДАНС

Още на 1 юли Министерският съвет е изпратил до президента Румен Радев писмо с предложение за нов председател на ДАНС. Това съобщи по време на парламентарния контрол премиерът Росен Желязков.  На държавния глава са предложени и имена за главен секретар на МВР и на посланици. Отговор обаче все още не е получен, стана ясно от думите на Желязков...

публикувано на 25.07.25 в 16:00

Президентът: До края на годината в Сухопътните войски ще започне да постъпва модерна техника

Получаването на първите офицерски пагони е символ на държавност и приемственост. Това заяви президентът и върховен главнокомандващ Румен Радев, който заедно с министъра на отбраната Атанас Запрянов и с началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се включи в производството на курсантите от националния военен университет "Васил Левски" и на..

публикувано на 25.07.25 в 15:42
Дмитрий Песков

Среща Путин - Зеленски е възможна само като последна стъпка за сключване на мирно споразумение

"Среща на върха може и трябва да постави окончателна точка в споразумението и да регистрира модалностите и споразуменията, които трябва да бъдат разработени в хода на експертната работа. Невъзможно е да се направи обратното".  Това каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред журналисти, добавяйки, че е "малко вероятно" подобна среща да..

публикувано на 25.07.25 в 15:11

Германия няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план

Германия заяви, че няма планове да признае палестинска държава в краткосрочен план, предаде Франс прес, като цитира говорителя на правителството в Берлин Щефан Корнелиус.  "Правителството продължава да разглежда признаването на палестинска държава като една от последните стъпки по пътя към постигането на решение за две държави", заяви Корнелиус..

публикувано на 25.07.25 в 15:08