Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За Стефан Николов и Магдалена Янева фламенкото е философия и начин на живот

Стефан Николов и Магдалена Янева

Стефан Николов и Магдалена Янева са професионална фламенко двойка, както и преподаватели по фламенко танци. Преди да се потопят в страстното приключение, в което се вплитат мавритански, еврейски и испански традиции и култури, Стефан и Магдалена опознават мистиката на ирландските и български народни танци. 

Магдалена е дългогодишен солист, хореограф и постановчик в трупата на Нешка Робева. А Стефан Николов първоначално се вдъхновява от един от най-известните танцови спектакли в света - Lord of the dance, както и от техниката на неговия създател Майкъл Флетли. В последствие, запознавайки се с учителя си Бенджамин Феликсдал и по негово настояване, Стефан заминава за Испания, където учи фламенко. 



"Нешка Робева е жената, която разкри фламенко за мен, защото дотогава не познавах Стефан, а той след това даде тази допълнителна тяга и смисъл и ме накара наистина да заживея с този танц. Тя мечтаеше да направи нейната "Кармен" по музика на Бизе. Гледахме много от филмите на Карлос Саура, анализирахме ги. Когато се срещнах със Стефан през 2019-та година, виждайки го как той танцува фламенко, аз разбрах, че искам да се потопя в това ново танцово поприще. Той стана моят фламенко учител", разказва Магдалена Янева.

Стефан и Магдалена танцуват със страст, но и преподават със страст. За тях посвещението в света на фламенко танца е като религия - необходими са търпение, познание, култура и емоционалност. Първото нещо, което казват на учениците си е, че във фламенко няма грешки. 

"Аз вярвам, че в танца няма грешки. Единствената грешка, която може да съществува, е да не си позволи човек да бъде себе си. Има стилове, при които е много важно да си точен във формата, докато във фламенко всяко едно отделно движение, изпълнено от 20 различни човека, то има своите 20 различни нюанса, които носят същността на всеки един от тях. Именно тогава можем да говорим за фламенко. Най-големият титан и "фламенко библията" е Федерико Гарсия Лорка. Той е много важна личност за фламенко, защото благодарение на него, днес то съществува, защото в някакъв момент е било в тежко състояние на изчезване и Лорка, прозирайки феномена фламенко, създава фестивал, на който той успява да събере хора от цяла Испания, които за първи път се срещат. Започва една ферментация, един бурен растеж и обмяна на идеи и култура. Несъмнено творбата му "Дуенде" е тази основа, която ние като преподаватели препоръчваме на всеки един. Защото дуенде е онова особено чувство, което човек може да получи от всяка форма на дейност, с която той се занимава. Дуенде може да има в абсолютно всичко", споделя Стефан Николов. 

Федерико Гарсия Лорка

"Дуендето обича да ходи по ръба на нещата, обича раната и се приближава до местата, където формите се сливат в един копнеж, по-силен от техния видим израз.“

Федерико Гарсия Лорка /1898-1936/

Цялото интервю за предаването "Време за живот" с Магдалена Янева и Стефан Николов чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Посветиха представление на Яфа Яркони

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57