Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Целият законопроект тръгва от международен проект, в който участва неправителствена организация, каза той

Петко Ковачев: Законопроектът за вятърната енергия в морето неглижира други енергийни технологии

Въпросът е дали ще развиваме технологията на всяка цена или по правилата, подчерта изпълнителният директор на Института за зелена политика

| Интервю
Петко Ковачев
Снимка: БГНЕС

ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС правят пореден опит да внесат законопроект за изграждане на вятърни централи в акваторията на Черно море. Новият законопроект поражда готовност за протести. Предишният опит да се внесе такъв законопроект също срещна остри реакции.

"Има една промяна в позитивна посока – отпадането на обществения съвет към премира, който трябваше да изпълнява ролята на суперорган по провеждането на цялостната политика – нещо като орган, който трябваше да замени почти всички органи, задължени да си вършат работата. Той създаваше административен хаос."

Това поясни пред БНР Петко Ковачев, изпълнителен директор на Института за зелена политика. Вносителите не са автори на текста. Ако авторите, които са извън парламента, натискат да не се изтегля, вероятно няма да се изтегли, не изключва той.

Целият законопроект тръгва от международен проект, в който участва неправителствена организация, посочи Ковачев.

"Авторите на законопроекта не са инвеститори, за да обещават,  особено работни места. От гледна точка на климатичните политики на ЕС развитието на ВЕИ е необходимо да получи приоритет. Дали обаче този приоритет трябва да влиза в конфликт с други дейности, с опазването на биоразнообразието в морето, е друг въпрос."

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това е закон за вятърната енергия в морските пространства, който неглижира други енергийни технологии – например соларите в морските пространства или пък добива на сероводород - нещо специфично за Черно море, по което БАН работи успешно, коментира Ковачев в предаването "Преди всички".

Експертът назова "интерес за изграждане на голям международен парк между България, Румъния и Украйна, но този интерес е чисто политически, отколкото чисто инвеститорски".

Вятърната енергия засега е единствената от ВЕИ технологиите, която може да помага за балансирането на мрежата. Необходимостта е факт, но трябва да се направи много ясно разграничение – дали ще я развиваме на всяка цена или ще я развиваме по правилата, подчерта Петко Ковачев.

Сегашният проектозакон съдържа все още много проблематични области и следва да бъде сериозно поправен, смята експертът.

По думите му, "има още какво да се изчиства, така че този закон да не се окаже едно кълбо от безкрайно объркани текстове".

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19

Втечненият природен газ замърсява повече от въглищата, сочи ново проучване

Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..

публикувано на 06.10.24 в 23:19
Антарктида

Растенията на Антарктида са се увеличили заради климатичните промени

Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..

публикувано на 06.10.24 в 07:08