Филмови прожекции, посветени на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста, който е на 27 януари - започват от днес в Полския институт в София.
В рамките на 3 дни ще бъдат показани три документални и един игрален филм.
Посолството на Полша и организацията на евреите в България "Шалом" стоят зад инициативата, а входът за прожекциите е свободен, каза пред БНР Светла Каранешева от програмния отдел на Полския институт:
"Започваме с два филма, които ни бяха предоставени от Музея на Втората световна война в Гданск. Двата филма съдържат изключително богат документален материал. Следва един много интересен филм на пруската режисьорка Йоланта Дилевска. Последният, игрален филм, това е филмът на режисьора Михал Квичински - "Филип", който разказва за съдбата на млад евреин, който намира свой начин да се противопостави на окупатора", обясни тя.
27 януари е международния ден в памет на жертвите на Холокоста. Обявен е за такъв от Общото събрание на ООН за време, в което се почита паметта на евреите, избити по време на Втората световна война от нацистка Германия. Това е апел този ден да бъде за всички хора предупреждение за предотвратяване на омразата, расизма и предубежденията. Основните тържества в чест на Международния ден в памет на жертвите на Холокоста се провеждат на територията на мемориала Аушвиц-Биркенау, където е бил германския концлагер - един от многото, създадени от нацистите в окупираните полски земи и в същото време най-разпознаваемия символ и място на геноцид.
Утре (17 януари, сряда) вечер от 18.30 ч. ще бъде прожектирана 82-минутната лента "По-лин. Трохи от паметта" на Йоланта Дилевска. Филмът е съставен от дузина любителски филми, заснети от американски евреи, които посещават свои роднини в Полша преди 1939 г. показано е ежедневието на евреите по онова време, но авторката посещава същите места, за да ги сравни с кадрите отпреди 70 години. „По-лин“ на иврит означава Полша, а етимологичното значение на думата – "тук ще живеем" направо звучи пророческо. Евреите се заселват в полските земи още от XIII в., а преди 1939 г. броят им е приблизително 3,5 милиона - това е най-голямата концентрация на евреи в Европа, но след войната и нацистката окупация остават шепа хора. Преди прожекцията на "По-лин. Трохи от паметта" ще бъдат представени два броя на "Литературен вестник", разказа още Светла Каранешева.
Действието във филма "Филип" се развива през 1943-та година и беше представен миналата година на кино-литературния фестивал "Синелибри". Кинодрамата е първата екранизация на прозата на полския писател Леополд Тирманд от 50 години насам и има няколко международни награди. прожекцията на "Филип" ще е на 18-и януари, четвъртък от 18.30 ч. в Полския институт.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Изложбата "Ледовете на Антарктика" можете да видите на Международния фестивал на планинарското и приключенско кино Банско филм фест, който ще се проведе за 23-ти път. В края на месец декември Марина Великова се отправя за втори път към ледения континент. През месец февруари на 2024-та година тя се завърна от Антарктика, където на остров..
През 2024 година се отбелязват 100 години от написването на първият манифест на сюрреализма от Андре Бретон. Ще надникнем в галерия "Едмонд де Ротшилд" в Тел Авив, на специално подготвена изложба на млади автори, които творят под влияние на сюрреализма. Ще ви срещнем с кураторката на изложбата Керен Залц, самата тя е творец. "Реших да обява..
През месец октомври изявеният български цигулар с успешна международна кариера Евгений Шевкенов отбеляза официално 30-ия сезон на своята творческа дейност във Виена. Музикалната вечер се състоя в залата на Консерваторията „Рихард Вагнер“ в австрийската столица и представи специално изградена като концепция концертна програма, озаглавена „ Моята..
На 19 ноември от 19:00 ч. във Военния клуб Европейският музикален фестивал ще представи за първи път пред софийската публика концерт на Паганини ансамбъл – Виена. Създадена от известния български цигулар Марио Хосен, камерната формация включва още Марта Потулска – виола, Лиляна Кехайова – виолончело и Александър Свете – китара. Целта на..
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
Не мога нито аз да пресъздам, нито проф. Денев да разкаже всичко, което съдържа неговата най-нова книга "Мадара - отразената история", но поне..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..