През 2023 г. у нас са извършени общо 42 трансплантации, от тях 25 бъбречни. По официални данни, към началото на тази година 837 души чакат за трансплантация на орган, като над 780 от тях имат нужда от бъбрек.
Около 8,5% от активното население в България има някаква форма на бъбречно увреждане или се нуждаят от бъбречна трансплантация.
Ако един пациент се нуждае от бъбречна трансплантация, той трябва да е подготвен не когато стигне до бъбречна недостатъчност, а един етап по-рано, категоричен е проф. Емил Паскалев, завеждащ Клиниката по нефрология и трансплантации в Александровска болница. По думите му, това има значение за своевременното включване на пациента в листата на чакащите и увеличава техния шанс.
Когато един пациент знае, че е започнала бъбречна увреда, която има само прогресивен ход, на него отрано му се разясняват нещата, за да може първо да свикне с тази мисъл, и второ – да е активен в това направление, отбелязва нефрологът.
Според проф. Паскалев има много хора, които търсят възможност в чужбина заради неголемия процент осъществявани трансплантации у нас. Най-често хората отиват в съседна Турция.
Навсякъде има нужда от повече трансплантации. Има страни с по-малки възможности, затова пациентите се насочват сами към други възможни варианти. Това е разумно поведение на пациентите, коментира специалистът в предаването "Хоризонт до обед". По думите му, колкото по-рано се направи една трансплантация, толкова по-качествена е тя.
"Трябва да се говори много за трансплантацията, че е голяма честотата на бъбречната увреда, която в началото е винаги трудно разпознаваема, тъй като има скрити прояви, категоричен е проф. Емил Паскалев.
"Никога да не забравяме, че имаме бъбреци, а те ни служат много добре. Да проверяваме нашето бъбречно здраве!", призовава той.
"Повече от половината донори миналата година са от "Пирогов". Същото се случи в "Св. Анна", Окръжна болница", изтъкна в интервю за БНР Георги Пеев, който е единственият двойно трансплантиран у нас - със сърце и бъбрек, покорил е Килиманджаро, световен шампион е по плуване от състезание за трансплантирани. Неговото обяснение за повишената активност е в смяната на координатори, които имат отношение към донорството, в съответните лечебни заведения.
"Донорските ситуации се подминават в огромна част от донорските центрове. Трябва да се смени моделът на работа, ако искаме да се случи нещо добро", изрази мнение Пеев.
"Координаторите да работят по начина, по който работят д-р Христов в "Пирогов" и д-р Маринова във Велико Търново."
"Близките като цяло не отказват. В България това не е проблем. Нашето законодателство е добро – да се питат близките. Българинът е склонен да дарява, като му се обясни. Няма толкова много откази. Българите като цяло са добри хора и са готови да помогнат. Основният проблем е друг – няма кой да ги пита хората."
Има неща, които да се пооправят организационно и технически, обобщи Георги Пеев. Според него чакащите у нас реално са над 1000, "умират си по машините за диализа и въобще не стигат до това да им бъде спасен животът".
Въобще не трябва да има никакво значение кой е здравният министър, за да може държавата да води политика, изтъкна той. "Тази политика спасява човешки живот."
През настоящата година Пеев ще се опита да събере група от трансплантирани, които заедно да изкачат Мусала.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.
В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..
Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..
Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..
Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско. Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден. Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..
Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..
Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността. Данните цитира пред БНР Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи". Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...
"Може би скоро ще има преговори между Москва, Анкара и Техеран. Сирия ще бъде основна тема". Това заяви пред БНР Руслан Трад, военен анализатор от..
"Атанас Атанасов е възможност да преговори за създаване на управленско мнозинство . Бихме го подкрепили само ако започнем преговори за мнозинство...
Доналд Тръмп номинира тази седмица генерала от резерва Кийт Келог за свой помощник и специален пратеник за Украйна и Русия. Така новоизбраният..