В галерия – книжарница "София Прес" беше открита изложбата "Към извора" - резултат от един проект по Програмата за научната и художественотворческата дейност на Националната художествена академия за 2023 година.
В него са участвали студенти, а идеята е възраждане на иконописната яйчна темперна техника и с нейна помощ за създаването на съвременни произведения на изкуството.
"Всички бои съдържат пигмент, веществото, което дава цвят и свързвател, който може да бъде на най-различна основа. В нашия случай решихме да възродим донякъде яйчната темпера. Свързвателят на нашите бои е една яйчна емулсия, която се приготвя от жълтъка на яйцето, малко вода и задължително консервант, разказа за "Нощен Хоризонт" ръководителят на проекта доц. Атанас Атанасов, преподавател по рисуване в Художествената академия и ръководител на Катедра рисуване
"Научих много нови неща за тази техника в рамките на това обучение по проекта. Самата техника няма нищо ново с това, което сме правили, дори дървото, което се използваме и как се грундира, със самата темпера също се работи по друг начин, на който ние сме се учили, сподели за "Нощен Хоризонт" Александра Николова, една от студентките, участнички в изложбата. Тя учи във филиала на НХА в Бургас, специалност - " Живопис".
"Радвам се, че уча в НХА, защото аз се върнах от Испания с цялото ми семейство и се радвам, че се върнахме, защото ми харесва в България, допълни още Александра.
Доц. Атанасов допълни, че филиалът на НХА в Бургас е едно чудесно място за преподаване.
В яйцето се съдържа цяла вселена. Има много различни вярвания свързани с яйцата. Древните египтяни считали, че Птах, покровител на занаятите и изобразителните изкуства е създал яйцето от Слънцето и Луната. Яйчният жълтък съдържа поне 7 есенциални минерала: калций, желязо, магнезий, фосфор, калий, натрий, цинк. Освен това мазнини, въглехидрати и захари. Може би за това текстурата на яйчния жълтък се открива в едни от първите рисунки в историята на човечеството.
За да проектираш образ наподобяващ или изкривяващ реалността в една рисунка е нужен материал, който да издържа във времето. Още в Древен Египет са използвали яйчните жълтъци в направата на бои, с които изрисували саркофазите на знатни покойници. Така се появяват темперните бои, които засъхват бързо. Направата им е цяла алхимия от жълтък на яйце, вода и природни пигменти, с които боите добиват различните си цветове.
Яйчната темпера завладява и кавалетната живопис във времето до Ренесанса. Най-разпространена за кавалетната средновековна живопис е била дървената дъска. В епохата на ранното християнство, темперните бои са били използвани и за рисуване на икони. Тази традиция се е запазила в Източноправославната църква до днес.
Яйчната темпера остава доминираща в живописта до 15 – 16 век, когато отстъпва на маслените бои. Маслената живопис пък властва до средата на 19 век. След това доста художници отново припознават темперната боя като своя, заради свойството й да изглежда като жива и да придава на картините повече яркост и достоверност.
Изложбата ще може да бъде видяна в рамките на две седмици от 15 януари натам.
Още по темата в звуковия файл.
"Това ми е първата номинация. Бях изненадана от наградата "Икар", обясни пред БНР актрисата Биляна Георгиева. Тя получи Награда за поддържаща женска роля в спектакъла "XXL". Георгиева разказа в предаването "Хоризонт за вас", че утвърждаването в театралните среди при нея не се е получило лесно. "Нещата започнаха да потеглят трудно и..
Преди 20 години, на големия християнски празник Благовещение отваря врати музеят на ул. "Якубица" – последният дом на композитора Панчо Владигеров. В своето завещание от 29 октомври 1976 година, той изразява желанието си мястото да бъде превърнато в музей, където да се съхраняват неговите творби, лични вещи и целият му архив. Изпълнението на волята на..
На 24 март, при възторжен прием от страна на публиката и музикалната критика, се състоя най-новата премиера във Виенската Щатсопер – "Йоланта" от Пьотр Илич Чайковски. Автор на либретото на тази последна творба на композитора е неговият брат Модест Чайковски, а съдържанието е по пиесата "Дъщерята на крал Рене" от датския поет Хайнрих Херц...
Всяка пролет, вече 14 години, в София се събират любители на пианото, които искат да се изявят на сцена, въпреки че не са избрали музиката за своя професия. Конкурсът Vivapiano, организиран по инициатива на пианистката и клавирен педагог проф. Даниела Дикова, им дава шанс, а състезанието постепенно се превръща в среща на съмишленици. 14-ото издание..
Още преди пет години младата цигуларка Зорница Иларионова спечели наградата за активна творческа дейност в националната анкета "Музикант на годината 2019" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Заедно с това беше наградена и в дуо с пианистката Мартина Табакова като "Ансамбъл на годината 2019". Активната творческа дейност на Зорница Иларионова..
На литературния пазар вече може да намерите книгата "Изгревът в деня на жътвата" – предистория на поредицата за "Игрите на глада" с автор Сюзан Колинс. Антиутопията, която се развива в едно евентуално бъдеще, разделено от политически манипулации и насилие, е сред най-успешните литературни и филмови поредици. В предаването "Понеделник..
Тази вечер е последното събитие от поредицата "Българска музика" на Симфоничния оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски. В Първо студио на Националното радио ще прозвучат три концерта на композиторката проф. Борислава Танева. Те са в жанра "Кончерто пиколо". Идеята на авторката е да създаде инструментална форма,..
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..