Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 години след решението награждават тримата студенти, опълчили се срещу смазването на Пражка пролет

Снимка: Чешки център, изложба "21 август 1968: Краят на пражката пролет"

Пет години след решението на Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" днес ще наградят тримата студенти по история, дръзнали да се обявят се срещу нахлуването на Съветската армия в Прага през 1968 г. 

Днес в 17.00 часа в аудитория 23 на Ректората заслуженото историческо и публично признание ще получат Александър Димитров и посмъртно съмишлениците му - Едуард Генов и Валентин Генов. 

"В България хубавите работи стават по-бавно. От 1993 г. има решение на СОС за премахване на Паметника на Съветската армия, на окупатора, чак миналата година се направи нещо. Това, че са закъснели малко от Софийския университет, няма никакво значение. Важно е, че нещата стават", каза пред БНР Александър Димитров.

Той се върна към студентските си спомени през 1968 и 1969 година. В предаването "Хоризонт до обед" разказа за репресиите, арестите и изключването от университета заради разпространяване на позиви срещу нахлуването на Съветската армия в Чехословакия.

Заедно с Едуард Генов и Валентин Ганев студентите по история са изключени от Софийския университет, а Александър Димитров завършва 25 години по-късно, студентските му права са възстановени след падането на Берлинската стена.

Срещу тях има съдебен процес през 1969 г. заради разпространяване на позиви срещу Съветския съюз.

"Имаше 2 вида позиви. Първите, не успяхме да разпространим, на тях пишеше – "Вън войската на марионетката Живков от Чехословакия". И той се ядоса много. На втория позив – "Съветски граждани протестират на Червения площад, какво правиш ти?", но за вторите ни арестуваха. Аз и Едуард ги разпространихме в София, Валентин в Пловдив. Нощно време обикаляхме по улиците и ги пускахме в пощенските кутии, а аз оставих и на паметника на окупатора", разказа Александър Димитров. 

"Аз тогава си мислех, че Брежнев ще отстъпи на някой по-либерален дядо, както стана с Горбачов и Съветският съюз ще се откаже от прогнилата болшевишка идеология. Надявах се, че Дупчек и другите ще убедят кремълското политбюро в едни по-либерални мерки, но това не стана", разказа Димитров.

И призна: "Между репресията и доносничеството по-страшно е доносничеството. Още от началото знаехме, че шансът да ни хванат е под 50%, репресията е обяснима, тя е нужна на противника, а доносничеството е отвратителна работа".

През 2019 г. Факултетният съвет на Историческия факултет в СУ на от 2019 г. има решение за награждаване, но реално ще се случи едва днес. При възстановяването на студентските права Александър Димитров е състудент на сегашния председател на Държавната агенция "Архиви" – д-р и.н. Михаил Груев.

"Беше дълга процедура, от 2015 г. съм председател на Архивите. Задвижено беше още тогава, а основният двигател е доц. Светлана Иванова, но в България нещата стават бавно и мъчително. Може би има гузни съвести, но аз не бих се съгласил, че има премълчаване, защото тази история е описана в историографията", каза Михаил Груев.

Преди общественото признание в България тримата студенти по история са наградени от Чехия и Словакия.

"Вижте, парадната страна на нещата е едно, но друго е влиянието, което тяхното дело има върху българското общество, това е важно. Благодаря на ректора на СУ и на декана на ИФ, че ме поканиха да произнеса академично слово. Много закъсня отличието от страна на академичната колегия. След 2 дни се навършват 55 години от самозапалването на Ян Палах. Жеста на тримата е съизмерим с това, което Палах прави за чешкото общество. Актът на тримата е не само срещу съветската окупация, но и срещу гузните съвести и т. нар. започнала нормализация по време на режима на Хусак", коментира още д-р Михаил Груев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Пламен Павлов: Фондация "В. Левски" да стане държавно-обществена и да се ангажира повече с най-уважавания национален герой

Фондация "Васил Левски", според мен, трябва да се превърне в държавно-обществена, както в други държави. Самата държава да се ангажира повече с най-уважавания и тачен национален герой. Мисля, че съм прав, заяви проф. Пламен Павлов, историк преподавател и председател на фондацията, в интервю пред БНР. В предаването "Неделя 150" разказа..

публикувано на 16.02.25 в 13:42

В Дупница раздават 12 000 фиданки за разсаждане

12 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета за пролетно засаждане ще бъдат раздадени на централния пл."Свобода" в Дупница. Това се прави за втори път в града по иниицатива на "Гората.БГ", а Общината съдейства.  Ще бъдат подарявани плодни дръвчета - кайсии - зарзали, сливи жълта афъзка, ароматни дюли, облачински вишни, ябълки (подложка), череши..

публикувано на 16.02.25 в 13:37
Борислав Гуцанов и Атанас Зафиров на Конгреса на БСП, 15 февруари 2025 г.

Неофициално: Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП

Атанас Зафиров и Борислав Гуцанов отиват на балотаж. Това е резултатът от първия тур в гласуването за председател на БСП на делегатите на 51-ия конгрес, научи "Хоризонт" от свои източници.  Разликата помежду им е няколко гласа в полза на Зафиров. Трети се е класирал бившият председател на софийската организация Калоян Паргов, четвърти е..

публикувано на 16.02.25 в 13:34
Антониу Коща

Антониу Коща: Година след смъртта му наследството на Навални е живо

"Смъртта на Алексей Навални дойде след години преследвания от Кремъл. Той не се уплаши. Той отстояваше свободата и демокрацията пред лицето на подтисничеството. Една година след смъртта му неговото наследство е живо". Това се казва в изявления на председателя на Европейския съвет Антониу Коща по повод първата годишнина от смъртта на..

публикувано на 16.02.25 в 13:29

Според президента Вучич в Сърбия има опит за "цветна революция"

Протестите срещу управляващите в Сърбия продължават над три месеца заради инцидента със срутената козирка на жп гарата в Нови Сад, при който загинаха 15 души. Днес продължават акциите на студентите в един от университетските градове - Крагуевац, които вчера бяха направили 15-часова блокада. Протестиращите в Сърбия отбелязват националния празник на..

публикувано на 16.02.25 в 12:34

Една година от смъртта на Алексей Навални

Германският канцлер Олаф Шолц отдаде почит на главния опонент на Кремъл Алексей Навални, който почина в затвора на днешния ден преди една година, "защото се бореше за демокрацията и свободата в Русия", предаде "Франс прес". Навални е починал в затвора "Путин се бори брутално със свободата и нейните защитници. Това правеше работата на..

публикувано на 16.02.25 в 12:28