Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5 години след решението награждават тримата студенти, опълчили се срещу смазването на Пражка пролет

Снимка: Чешки център, изложба "21 август 1968: Краят на пражката пролет"

Пет години след решението на Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" днес ще наградят тримата студенти по история, дръзнали да се обявят се срещу нахлуването на Съветската армия в Прага през 1968 г. 

Днес в 17.00 часа в аудитория 23 на Ректората заслуженото историческо и публично признание ще получат Александър Димитров и посмъртно съмишлениците му - Едуард Генов и Валентин Генов. 

"В България хубавите работи стават по-бавно. От 1993 г. има решение на СОС за премахване на Паметника на Съветската армия, на окупатора, чак миналата година се направи нещо. Това, че са закъснели малко от Софийския университет, няма никакво значение. Важно е, че нещата стават", каза пред БНР Александър Димитров.

Той се върна към студентските си спомени през 1968 и 1969 година. В предаването "Хоризонт до обед" разказа за репресиите, арестите и изключването от университета заради разпространяване на позиви срещу нахлуването на Съветската армия в Чехословакия.

Заедно с Едуард Генов и Валентин Ганев студентите по история са изключени от Софийския университет, а Александър Димитров завършва 25 години по-късно, студентските му права са възстановени след падането на Берлинската стена.

Срещу тях има съдебен процес през 1969 г. заради разпространяване на позиви срещу Съветския съюз.

"Имаше 2 вида позиви. Първите, не успяхме да разпространим, на тях пишеше – "Вън войската на марионетката Живков от Чехословакия". И той се ядоса много. На втория позив – "Съветски граждани протестират на Червения площад, какво правиш ти?", но за вторите ни арестуваха. Аз и Едуард ги разпространихме в София, Валентин в Пловдив. Нощно време обикаляхме по улиците и ги пускахме в пощенските кутии, а аз оставих и на паметника на окупатора", разказа Александър Димитров. 

"Аз тогава си мислех, че Брежнев ще отстъпи на някой по-либерален дядо, както стана с Горбачов и Съветският съюз ще се откаже от прогнилата болшевишка идеология. Надявах се, че Дупчек и другите ще убедят кремълското политбюро в едни по-либерални мерки, но това не стана", разказа Димитров.

И призна: "Между репресията и доносничеството по-страшно е доносничеството. Още от началото знаехме, че шансът да ни хванат е под 50%, репресията е обяснима, тя е нужна на противника, а доносничеството е отвратителна работа".

През 2019 г. Факултетният съвет на Историческия факултет в СУ на от 2019 г. има решение за награждаване, но реално ще се случи едва днес. При възстановяването на студентските права Александър Димитров е състудент на сегашния председател на Държавната агенция "Архиви" – д-р и.н. Михаил Груев.

"Беше дълга процедура, от 2015 г. съм председател на Архивите. Задвижено беше още тогава, а основният двигател е доц. Светлана Иванова, но в България нещата стават бавно и мъчително. Може би има гузни съвести, но аз не бих се съгласил, че има премълчаване, защото тази история е описана в историографията", каза Михаил Груев.

Преди общественото признание в България тримата студенти по история са наградени от Чехия и Словакия.

"Вижте, парадната страна на нещата е едно, но друго е влиянието, което тяхното дело има върху българското общество, това е важно. Благодаря на ректора на СУ и на декана на ИФ, че ме поканиха да произнеса академично слово. Много закъсня отличието от страна на академичната колегия. След 2 дни се навършват 55 години от самозапалването на Ян Палах. Жеста на тримата е съизмерим с това, което Палах прави за чешкото общество. Актът на тримата е не само срещу съветската окупация, но и срещу гузните съвести и т. нар. започнала нормализация по време на режима на Хусак", коментира още д-р Михаил Груев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Среща на високо равнище между Великобритания и ЕС за „рестартиране“ на Брекзит

Днес Обединеното кралство и ЕС провеждат в Лондон среща на високо равнище за „рестартиране“ на Брекзит - инициатива, обявена от британския премиер Киър Стармър, целяща подобряване на отношенията в редица сфери.    На историческа среща на върха в Ланкастър Хаус в Лондон се очаква двете страни в преговорите да подпишат партньорство за сигурност и отбрана,..

публикувано на 19.05.25 в 04:00
Джо Байдън

Джо Байдън e диагностициран с „агресивна форма“ на рак

Бившият американски президент Джо Байдън e диагностициран  с „агресивна форма“ на рак на простатата. Президентът Доналд Тръмп написа в социалната си мрежа "Трут соушъл", че е "натъжен" от диагнозата на Байдън и заедно със съпругата си Мелания му желае за бързо възстановяване.    Според изявление от офиса му Джо Байдън има метастази и в костите. Бившият..

публикувано на 19.05.25 в 03:45
Гари Линекер

Гари Линекер напуска Би Би Си след спор за антисемитска публикация

Очаква се днес известният британски водещ на спортни предавания Гари Линекер да обяви, че ще напусне Би Би Си след разразилия се спор по повод на негова антисемитска публикация в социалните медии. Таблоидът „Сън“ първи съобщи, че бившият английски нападател няма да е водещ на отразяването на Световното първенство през 2026 година за корпорацията...

публикувано на 19.05.25 в 03:21
Володимир Зеленски, Киър Стармър и Еманюел Макрон на среща в Лондон, 2 март 2025 г.

Британският премиер е обсъдил ситуацията в Украйна със световни лидери преди разговора на Тръмп с Путин

Британският премиер Киър Стармър е разговарял с Доналд Тръмп и други световни лидери преди очаквания разговор на американския президент с Владимир Путин днес по-късно, съобщи говорителка на Даунинг стрийт.  Говорителката на правителството заяви, че премиерът е разговарял с лидерите на Съединените щати, Италия, Франция и Германия. Това е станало в..

публикувано на 19.05.25 в 03:03

Ямбол е домакин на ученически фестивал по утринна гимнастика

За четвърта поредна година Ямбол е домакин на Националния ученически фестивал по утринна гимнастика, който ще се проведе днес в линейния парк на града. Участие са заявили над 50 училищни отбора от всички краища на страната. Стотици ученици ще се включат и тази година във фестивала по утринна гимнастика, който е част от спортния..

публикувано на 19.05.25 в 01:48
Рафал Тшасковски

Първи тур на президентските избори в Полша: Кандидати с близки резултати - на балотаж

Kметът на Варшава, центристът Рафал Тшасковски, води на първия тур на президентските избори в Полша, показва екзитпол - резултат, който, ако се потвърди, би могъл да затвърди проевропейския курс, начертан от правителството, предаде "Ройтерс" Според екзитпола Тшасковски от управляващата "Гражданска коалиция" е получил 30,8% от гласовете...

публикувано на 18.05.25 в 22:17
Никушор Дан (на преден план

Екзитпол: Никушор Дан печели президентските избори в Румъния

Независимият кандидат на президентския балотаж в Румъния Никушор Дан, който е кмет на Букурещ, получава 54,9% от гласовете, а кандидатът на "Алианс за обединение на румънците" (АОР) Джордже Симион печели доверието на 45,1% от гласоподавателите. Румъния гласува на балотаж за президент Това се твърди в екзитпол на агенция AVANGARDE...

публикувано на 18.05.25 в 21:12