Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

След години изолация на местната власт от хората и медиите:

"Размрази" ли се животът в община Якоруда?

| Репортаж
Община Якоруда
Снимка: Кети Тренчева

"Размрази" ли се животът в община Якоруда след 20-годишна изолация на местната власт от хората и медиите? 

Кметът Мехмед Вакльов разказа пред БНР как ще се преодолее икономическата миграция и безработицата.

Има общини, които активно използват медиите и социалните мрежи, за да се похвалят какво са направили за местните хора и бизнеса. Някои дори предозират тази публичност, за да покажат колко са прозрачни. Други местни власти не са казали и дума в продължение на години. Якоруда е най-яркият пример на затворена и мълчаща община в продължение на 20 години. Дори преди малко повече от година, когато предишният кмет Нуредин Кафелов беше открит прострелян, никой не смееше да говори, да каже какво се случва в тази община. 

Завесата донякъде повдигна проверката на КПКОНПИ, която иззе един микробус документация по сигнал за престъпни схеми и източване на общината от близки до ръководството хора и фирми. Но и тази информация потъна.

Това донякъде обяснява въодушевлението на местните хора, които след 20 години имаха шанса да си изберат нов кмет. В сградата на общината вече се диша спокойно, вратите не са заключени, хората са вежливи и дори усмихнати. Затова и първият въпрос към кмета Мехмед Вакльов е дали успява да я размрази: 

"Пред кабинета ми чакат 20 човека, вие сте представител на медия. От тази гледна точка, да".

Той най-много се притеснява от финансовата част на това, което е заварил. 

"Заварих община Якоруда с 1.5 милиона кредит и около 500 хиляди лева задължения към различни доставчици. Това тежи много".

Якоруда е на първо място в областта и по безработица - над 40 процента. Новият кмет ще трябва да преодолява и този проблем, но не смята, че общината трябва да е основният работодател. А инвеститорите има на какво да заложат - прекрасна природа, уникална археология, свързана с най-мистичното тракийско племе - бесите, които са живеели тук, минералната вода, която също е като замръзнало богатство: 

"Важно е да се създаде бизнес климат. Ние имаме и потенциал да се развиваме в сферата на туризма. На нас ни трябват работни места. Не мога да отговоря защо до момента това богатство не се е развивало. За мен е загадка. Водата лекува чревни болести и изгаряния". 


В общината се предвижда работа по развитие на балнеолечението и спа процедурите. 

"Имаме предстоящи срещи с министъра на туризма".

Гордостта на Якоруда преди години беше курортната местност "Трещеник", оставена като стара къща да се руши, признава Мехмед Вакльов: 

"Възможностите са големи. Трасирана е писта около 2,3 км. Водим разговори с човека, който го е правил. Той е частен инвеститор". 

В тези 20 години безвремие много от жителите на община Якоруда оцеляваха като икономически мигранти, които заминаха трайно или работещи сезонно в чужбина. Най-тежката задача на кмета е да направи така, че те да се върнат по домовете си и да има какво да работят: 

"Имаме добри строители. Те работят основно в Банско и София. Имаме 17 дървопреработвателни предприятия. Това е основният бизнес. Имаме и потенциал в биоземеделието. Ще направим и разяснителна кампания. В селата много малко хора вече отглеждат животни. Много излизат в чужбина сезонно. Там изкарват по-хубави пари. Ние искаме да им дадем работа. Ще направим всичко възможно да задържим хората в община Якоруда. Очакванията наистина са големи. Пътната инфраструктура е под всякаква критика. ВиК инфраструктурата – също. Работим в тази посока". 


И тъй като животът не е само работа, тази година ще бъдат възстановени и културните празници в Якоруда - защото тук хората празнуват заедно и Байрям, и Великден. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
АМ

50 години от първата копка на АМ "Хемус"

На 4 октомври 1974 г. започва строителството на АМ „Хемус“. Първа копка прави председателят на Държавния съвет и първи секретар на ЦК на БКП Тодор Живков край село Яна (Софийско). Това е и ден първи изобщо от началото на изграждането на автомагистрални пътища в България. Началото на същинското строителство е предшествано от три години предварителни..

публикувано на 04.10.24 в 08:53
Снимката е илюстративна

Интензивен трафик на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция

Интензивен е трафикът на някои гранични пунктове с Румъния и Гърция, показват данните към 6:00 часа тази сутрин на Главната дирекция "Гранична полиция" на МВР. Това съобщи БТА. На границата с Румъния движението е натоварено на ГКПП ''Кардам'' и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили. Поради извършване на основен ремонт на българския..

публикувано на 04.10.24 в 08:34

Доц. Боян Хаджиев: Израел няма интерес от ескалация и пряк конфликт с Иран

"За съжаление, светът не е свят на хората, той е свят на геополитиката, на политическия реализъм. Първата жертва е истината. Втората жертва е цивилното население ". Това каза пред БНР доц. Боян Хаджиев, преподавател по международни отношения в УНСС, в коментар за конфликта в Близкия изток. Според него Израел нямат интерес от..

публикувано на 04.10.24 в 08:10

С почти 1000 т повече розово масло е произведено у нас спрямо миналата година

10 335 т розов цвят са произведени у нас тази година, което е с почти 1000 т повече спрямо миналогодишната реколта - отчитат от Консултативният съвет по маслодайна роза. В България има регистрирани близо 3 000 розопроизводители, 53 са дестилериите на розово масло, с годишен капацитет за преработка на повече от 15 000 тона розов цвят...

публикувано на 04.10.24 в 08:09
Весела Банова

Весела Банова: Вече няма деца, на които животът да минава в институция

Развитието на социалните услуги за деца и семейства е едно от постиженията ни в последните десетилетия. Тези социални услуги са многобройни към ден днешен, достъпни за всички родители в страната. Този коментар направи в интервю за БНР психологът Весела Банова, основател на Сдружение "Дете и пространство". Сдружението отбелязва своята..

публикувано на 04.10.24 в 08:00

Цените на петрола се стабилизираха

Цените на петрола на международните пазари се стабилизираха след започналото покачване в отговор на притесненията от задълбочаване на кризата в Близкия изток. На фона на прогнозите за възможния отговор след изстреляните ракети от Иран срещу Израел - котировките на суровия петрол се повишиха с 10 процента. Цената на петрола на..

публикувано на 04.10.24 в 07:47

130 години от основаването на читалище "Светлина" в град Априлци

Народното читалище "Светлина 1894 г". – в град Априлци отбелязва днес и утре 130 години от своето създаване с откриване на паметник на основателите си, изложба и концерти. Читалището е духовно и културно средище и в момента към него има детски духов оркестър, детска вокална група, хор за народно пеене, танцов състав, клуб за народни..

публикувано на 04.10.24 в 07:44