Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"И тази година не са увеличили бюджетите. Това, което можем да направим, е да подадем колективно оставки. Наистина не се издържа!"

Д-р Цветеслава Гълъбова: Държавните психиатрични болници изпълняват функцията на приюти

"Това е нежелание на социалната система да започне да изпълнява функциите си"

| Интервю
д-р Цветеслава Гълъбова
Снимка: Борислава Борисова

Държавните психиатрични болници изпълняват функцията на приюти. За това алармира д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски".

Тя обрисува картина, развиваща се в продължение на десетилетия. 

"Към началото на декември 2023 година в 12-те държавни психиатрични болници в страната живеят 210 души

От десетилетия се опитваме да накараме социалната система да заработи и да поеме тези болни, които по различни причини не могат да живеят при семействата си или нямат вече жилища, защото са станали жертва на имотната мафия, или не могат да полагат грижа за себе си. Това обаче не се случва. 

Диалог няма. Проблемът не се решава. В началото на декември ни беше поискан списък с живеещите болни, който депозирахме в Министерството на здравеопазването. Много разчитахме, че Здравното и Министерството на социалните грижи ще постигнат съгласие.

Отговорът, който се получи, е изписан на бюрократичен език и не се поемат никакви ангажименти.

Това е нежелание на социалната система да започне да изпълнява функциите си. Обществената стигма все още  е много силна".

Никъде по света, където е извършена психиатрична реформа, не се е случила без обществена съпротива, посочи още д-р Гълъбова.

"Държавата трябва да си влезе в ролята. Психиатричната реформа отнема 10 - 12 години и включва много дейности". 

Тя коментира проверките, извършвани на европейско ниво. 

"Ние сме обект на проверки повече от 20 години. Психиатричните лечебни заведения за стационарна помощ, като и социалните домове за психично болни, се водят като места за лишаване от свобода. Явно и тези проверки нямат силата да накарат отговорните фактори да свършат както трябва нещата. 

Под давление на тези проверки обаче започна психиатричната реформа в България. Прие се стратегия. Националният съвет има редовни заседания. Това, което не се разбира от властите, е, че докато на входа на системата залагаме бомби, те ще гърмят на изхода.

Нашата специалност никога не  е била високотехнологична.  Нямаме нужда от специално оборудване и скъпа апаратура. Имаме нужда от много хора - добре обучени и високо мотивирани – т.е. добре платени

Персоналът е малко, застарял е, прегорял е и със срамно ниско заплащане. И тази година не са увеличили бюджетите. Това, което можем да направим, е да подадем колективно оставки. Наистина не се издържа!

Повечето колеги са в предпенсионна възраст, а сестрите ни са пенсионерки. На предела на силите си сме. В първия момент, когато се случи сериозен инцидент при нас заради липсата на мотивиран персонал, това ще е капката, която ще прелее". 

Д-р Цветеслава Гълъбова смята, че  е стъпка напред включването на някои от психиатричните заболявания в клинични пътеки. 

"Но преди да започнем да ги договаряме с НЗОК трябва да се направи промяна в промяна в Закона за здравето".

Цялото интервю на Георги Марков с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лидерите от Западна и Централна Азия по време на срещата на Организацията за икономическо сътрудничеств в Ханкенди, 4 юли 2025

7 азиатски държави се договориха за либерализиране на търговията

Седем държави от Западна и Централна Азия се договориха за либерализиране на търговията, привличане на повече чуждестранни инвестиции и сътрудничество в областта на зелената енергия, предаде Ройтерс. Договореностите бяха постигнати на среща на Организацията за икономическо сътрудничество, на която присъстваха президентите на Турция,..

публикувано на 05.07.25 в 10:38

Край Тетевен откриват 13-ото издание на "Трабант фест"

В местността "Костина" край тетевенското село Рибарица официално се открива традиционният "Трабант фест". В 13-то издание на феста ще участват около 100 автомобила от цялата страна, като най-старите са произведени 1963 г., поясни организаторът Вълчо Стаменовски. "За първи път ще покажем Трабант линейка, бърза медицинска помощ с пълно..

публикувано на 05.07.25 в 10:20
Река Сена в Париж

Парижани и туристите отново ще могат да се къпят в Сена

Парижани и туристи ще имат възможност да плуват в река Сена от днес, след като местните власти отмениха забрана, действала повече от век. Три открити басейна са създадени от местните власти - един близо до Айфеловата кула, един близо до катедралата "Нотр Дам" и един срещу Националната библиотека . Басейните разполагат със съблекални и..

публикувано на 05.07.25 в 10:15
Животът ми – за Иран, гласи надпис със спрей върху разрушена от ракетен удар стена на жилищна сграда в Техеран, юни 2025 г.

Проф. Гари Сеймор: Всеобхватно ядрено споразумение с Иран не се задава

Две седмици след операцията "Midnight Hammer" - "среднощния чук", който Съединените щати стовариха в ядрените инсталации на Иран, дълбоко заровени в тунелите под Фордо и Натанз, обстановката в Близкия изток е измамно спокойна. Сразена на бойното поле, Ислямската република запазва много от дипломатическите си козове и не се страхува да играе..

публикувано на 05.07.25 в 10:12

МВР отбелязва 146 години от създаването си

Министерството на вътрешните работи отбелязва 146 години от създаването си. Празникът започва в 9 часа с тържествена церемония пред Паметника на Незнайния воин, с водосвет на знамената и поднасяне на венци. Ще бъдат поднесени венци и цветя по-късно и пред мемориала на загиналите при изпълнение на служебния си дълг. Професионалният..

публикувано на 05.07.25 в 09:07
Плаж „Бутамята“

70 плажа на нашето Черноморие може да заслужат отличието "Син флаг"

Поне 70 плажа по българското Черноморие могат да заслужат в бъдеще екологично отличие "Син флаг", каза за БНР Станимир Георгиев, председател на Управителния съвет на Българското движение "Син флаг". През тази година българските плажове, носители на отличието "Син флаг", се увеличиха с още три - "Козлука" край Елените, "Робинзон" в Свети влас и..

публикувано на 05.07.25 в 09:02
Д-р Кирил Тодовичин

Д-р Кирил Тодовичин: Чрез храната и водата най-често се заразяваме с летните ентеровируси

Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна инфекция.  Поради топлото време срещата с много хора, храненето навън, тази опасност съществува в най-топлите месеци от годината.  Какви са проявите на летните инфекции , кои са местата, където можем..

публикувано на 05.07.25 в 09:00