Държавните психиатрични болници изпълняват функцията на приюти. За това алармира д-р Цветеслава Гълъбова, директор на Държавната психиатрична болница "Свети Иван Рилски".
Тя обрисува картина, развиваща се в продължение на десетилетия.
"Към началото на декември 2023 година в 12-те държавни психиатрични болници в страната живеят 210 души.
От десетилетия се опитваме да накараме социалната система да заработи и да поеме тези болни, които по различни причини не могат да живеят при семействата си или нямат вече жилища, защото са станали жертва на имотната мафия, или не могат да полагат грижа за себе си. Това обаче не се случва.
Диалог няма. Проблемът не се решава. В началото на декември ни беше поискан списък с живеещите болни, който депозирахме в Министерството на здравеопазването. Много разчитахме, че Здравното и Министерството на социалните грижи ще постигнат съгласие.
Отговорът, който се получи, е изписан на бюрократичен език и не се поемат никакви ангажименти.
Това е нежелание на социалната система да започне да изпълнява функциите си. Обществената стигма все още е много силна".
Никъде по света, където е извършена психиатрична реформа, не се е случила без обществена съпротива, посочи още д-р Гълъбова.
"Държавата трябва да си влезе в ролята. Психиатричната реформа отнема 10 - 12 години и включва много дейности".
Тя коментира проверките, извършвани на европейско ниво.
"Ние сме обект на проверки повече от 20 години. Психиатричните лечебни заведения за стационарна помощ, като и социалните домове за психично болни, се водят като места за лишаване от свобода. Явно и тези проверки нямат силата да накарат отговорните фактори да свършат както трябва нещата.
Под давление на тези проверки обаче започна психиатричната реформа в България. Прие се стратегия. Националният съвет има редовни заседания. Това, което не се разбира от властите, е, че докато на входа на системата залагаме бомби, те ще гърмят на изхода.
Нашата специалност никога не е била високотехнологична. Нямаме нужда от специално оборудване и скъпа апаратура. Имаме нужда от много хора - добре обучени и високо мотивирани – т.е. добре платени.
Персоналът е малко, застарял е, прегорял е и със срамно ниско заплащане. И тази година не са увеличили бюджетите. Това, което можем да направим, е да подадем колективно оставки. Наистина не се издържа!
Повечето колеги са в предпенсионна възраст, а сестрите ни са пенсионерки. На предела на силите си сме. В първия момент, когато се случи сериозен инцидент при нас заради липсата на мотивиран персонал, това ще е капката, която ще прелее".
Д-р Цветеслава Гълъбова смята, че е стъпка напред включването на някои от психиатричните заболявания в клинични пътеки.
"Но преди да започнем да ги договаряме с НЗОК трябва да се направи промяна в промяна в Закона за здравето".
Цялото интервю на Георги Марков с д-р Цветеслава Гълъбова може да чуете в звуковия файл.
Твърде малко и твърде късно - така голяма част от развиващите се държави критикуваха споразумението от 29-ата конференция за климата, която договри трикратно увеличение на финансирането за борба с последиците от климатичната криза. Преговорите, които се проточиха повече от 30 часа след формалното приключване на програмата, доведоха до..
Проиранската групировка "Хизбула" обяви, че за първи път е извършила въздушен удар по изрелска военна база. По базата в Южен Израел са изстреляни ракети и дронове, друг удар е насочен и по военна цел в Тел Авив, се казва в изявление на групировката, цитирано от агенция "Франс прес". В същото време ливанската армия съобщи, че при израелски удар срещу..
Ескалира напрежението между сунити и шиити в Северозападен Пакистан. При различни враждебни прояви от четвъртък досега са убити над 80 души и 156 са ранени, предаде "Франс прес", като цитира член на местната администрация. По негова информация в някои райони все още се чува стрелба. От снощи не са регистрирани нови случаи с убийства и пострадали. В..
С мащабна операция по море и въздух в Кипър успешно бе спасено новородено, само на 10 дни, средиземноморско тюленче монах, което е представител на най-редкия морски бозайник в Европа, съобщиха днес от екоминистерството. Във важната мисия участваха министерства, специлизирани институти, полиция, доброволци, авиокомпания от две страни. Спасителната..
Институтът за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет "Св. Климент Охридски" "Инсайт" (INSAIT) пуска от днес за безплатно и свободно ползване българския чат с изкуствен интелект - BgGPT. Екипът на проф. Мартин Вечев,основател на "Инсайт", направи демонстрация на възможностите на новата версия на BgGPT:..
Няма бързо решение на проблема с безводието в България . Това каза пред БНР Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите, като уточни, че има решения, които бързо могат да подобрят в малка степен ситуацията. " Водният сектор в страната е бил зарязан десетилетия и не се отнася само до недостиг на питейна вода в отделни населени места,..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..