Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С исторически сгради Кристиан Петров от Казанлък се състезава в ImagineEU

Срокът за гласуване е до 28 януари т. г., избират се 10 проекта и на 24 февруари ще станат известни първите три

Текстилна фабрика на братя Евлоги и Христо Георгиеви в Карлово.
Снимка: БГНЕС

С Папазовата къща в Казанлък и сградата на дарената текстилната фабрика на братята Евлоги и Христо Георгиеви в Карлово ученикът в XI клас Кристиан Петров от Казанлък поставя пред Европейския съюз проблема с рушащите си исторически сгради.

Заедно със свои съученици и с подкрепата на учители тийнейджърът от Града на розите той участва в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който младежи от всички държави в Европейския съюз представят свои идеи за политики на европейско ниво.

Оказва се, че почти във всеки български град, и европейски също, има поне една сграда, която се руши, но носи ценна история със себе си", сподели притесненията си Кристиан пред БНР.

В конкурса участва с 3-минутен видеоклип, а надпреварата преминава на три етапа. В надпреварата на европейско ниво могат да участват всички ученици от XI и XII клас на страните членки на ЕС.

В предаването "Преди всички" Кристиан разказа подробности за конкурса, за българския проект, както и за проблемите на рушащите се стари сгради, които имат историческа и архитектурна стойност.

"Папазовата къща от Казанлък преди няколко години премина дейности по реновация на фасадата, напоследък е обект на вандалски актове. Текстилната фабрика в Карлово братята Евлоги и Христо Георгиеви даряват на града и завещават спечелените пари да се вложат в образованието. Днес тази фабрика също се руши, а като вземем предвид историческите факти, не бива да постъпваме така като общество. Тези сгради не са всички, които търсят внимание, но с тях насочваме вниманието във видеото", разказа Кристиан. 

Неговите проучвания по темата показват, че причините за тези сгради са промени във времето и нехайство на наследниците - апетитните места и спорове между наследниците са ключови проблеми.

"Като решение предлагаме единно законодателство на европейско ниво да урежда тези проблеми. В Европа и в държава членка да може да се намесва в друга държава, когато става въпрос за нейна сграда, като печатницата на Любен Каравелов в Букурещ, която ние загубихме. Оказва се, че  наследниците очакват с години сградата да се разруши, за да може на нейно място да има търговски център. Ценно е не само архитектурния стил, но и историята, която всеки един елемент носи", споделя ученикът от Казанлък.

Докато разработва проекта, се запознава и с някои от проблемите на Министерство на културата. 

"Проблемите на старите сгради са наслоени от последните 50 години и повече. Финансиране за такива проекти има на европейско ниво, но не винаги средствата са достатъчни, тъй като такива реконструкции са скъпи. Предлагаме финансиране на повече такива обекти, за да не се налага институциите да подреждат сградите по значение и оставя други встрани", коментира Кристиан.

Неговият проект е в конкуренция с още 387 от всички държави от ЕС.

"Сега е вторият етап и събираме гласове. Целим да сме сред първите 10 клипа, защото само те ще бъдат гледани от журито, представители от ЕС, които отговарят за инициативата. Те ще преценят дали отговаряме на изискванията и те ще отличат само 3 обекта. Само тези три ще се посетят Брюксел, за да представят идеята си на живо", обясни Кристиан Петров.

По проекта е работил със съучениците си Тома Тасев и Борис Илиев, получил е подкрепата на учителката си Светлана Билекова, насоки от Георги Биандов, учител по физика, и урбаниста Здравко Петров. 

Всеки, който иска да подкрепи проекта на учениците от Казанлък, може да го направи на фейсбук страницата "Да бъде или да не бъде култура". Срокът за гласуване е до 28 януари т. г., избират се 10 проекта и на 24 февруари, след оценката на журито ще станат известни първите три проекта, обясни Кристиан Петров.

Връзка към платформата за глусване: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/video-competition/da-bde-ili-da-ne-bde-kultura_bg

Връзка към видеоклипа с насоки за гласуване: https://youtu.be/FtrJ2S1T8p8?si=NeXyq6nVNiU3xuwa
Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стойчо Стойчев

Стойчо Стойчев: КПК е като мощните имуностимулатори – не знаеш какво стимулираш

КПК беше създадена с предложенията на ПП и активното настояване на Кирил Петков. Той сигурно е отишъл вчера в залата да види как работи собствения му институционален механизъм за противодействие на корупцията. Това е като мощните имуностимулатори – стимулираш нещо, но не знаеш какво . Това мнение изрази в интервю за БНР доц. Стойчо Стойчев,..

публикувано на 18.07.25 в 08:35

Горски работници правят оглед на място и с дрон при пожара в Рила

Двама горски работници ще направят оглед на място и с дрон при пожара на 2000 метра в Рила, с който дни наред се борят екипи на пожарната, горското и доброволци. Заради снощния дъжд, който продължи 4 часа, се предполага, че пожарът е почти угаснал. Днес пожарникарите няма да бъдат на терен. Ситуацията ще се изясни, когато горските..

публикувано на 18.07.25 в 08:34

САЩ разрешават връщането на своите дипломати в Ирак

Съединените щати разрешават връщането на своите дипломати в Ирак. Това става близо месец след тяхната евакуация, извършена точно след американските удари по ирански ядрени обекти, предаде БТА. Държавният департамент обаче продължава да не препоръчва на американците да посещават Ирак. Решението за връщане на дипломатите е взето въпреки..

публикувано на 18.07.25 в 08:28

В Ловеч отбелязват 188 години от рождението на Васил Левски

С гражданско поклонение в Къкринското ханче и възпоменателна церемония пред паметника му в революционната столица Ловеч ще бъде отбелязана 188-годишнина от рождението на Васил Левски. Гражданското поклонение пред паметника на Васил Левски в двора на Къкринското ханче, където Апостола е заловен, ще започне в 10.00 ч. Ще бъдат поднесени и венци..

публикувано на 18.07.25 в 08:11

Нов израелски удар в района на южния сирийски град Суейда

Сирийската държавна новинарска агенция САНА съобщи за нов израелски удар в южната част на Сирия, в района на населявания основно с други град Суейда, предадоха Ройтерс и Франс прес. Това е първи израелски удар по Сирия от изтеглянето през нощта на сирийските правителствени сили от Суейда, както беше поискал Израел.  Силите бяха разположени..

публикувано на 18.07.25 в 08:10
Ина Лулчева

Ина Лулчева: Борбата с престъпността не се води чрез задържане на всяка цена

Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде задържан, независимо колко се вълнува обществото. Борбата с престъпността не може да се води чрез задържане на всяка цена . Това мнение изрази пред БНР Ина Лулчева, адвокат на кмета на Варна..

публикувано на 18.07.25 в 08:08

Добромир Добринов, WWF: Не виждаме държавата да се е стреснала от пожарите

Преобладаващият брой пожари възникват вследствие на човешка намеса. Повечето от тях са причинени от небрежност. Само 4% са естествените причини за пожари . Това обясни в интервю за БНР Добромир Добринов, старши експерт "Природозащитно законодателство" във WWF. Климатичните промени оказват индиректно влияние , обясни експертът и даде..

публикувано на 18.07.25 в 08:00