Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Снежана Петкова предава знанията и опита си на млади таланти

4
Майсторският клас на Снежана Петкова
Снимка: БНР
В "Рано в неделя" ни гостува Снежана Петкова, която предава знанията си и опита на млади таланти. В началото на 1985 година тя е поканена да стане част от група "Трик". Днес тя има свой майсторски клас. Преподава от 5 години.

"15 души, които са на възраст между 6 и 45 години, което е доста впечатляващо. Всички тези хора са наистина много отдадени на песента, идват с голямо желание. Аз пък от своя страна също искам да им дам всичко, което знам и много хубава атмосфера цари в нашите взаимоотношения, в подготовката".

В младежките си години Снежана Петкова е пяла на четири континента. Била е част от Детския хор на Българското национално радио, с диригент маестро Христо Недялков.

"Това е като някаква парола. Щом си от хорчето, значи това означава много. На нас никой не ни е обещавал нищо, ние си го постигахме с труда и всеки наистина получаваше това, което е успял да изработи, да постигне и да получи вече, така да се каже, своят звезден миг, но не като самоцел".


Снежана Петкова не обещава на децата, че ще станат звезди.

"Всички искат да стават звезди. Няма как, това е изключително криворазбрано. Когато ти дойдеш, когато ти се стараеш, когато ти се трудиш, ти успяваш да постигаш. В един момент за теб се намира ангажимент, защото ти най-добре можеш да свършиш дадена работа".

Сара Гушева е един от младите таланти, които посещават майсторския клас на Снежана Петкова. Тя е била част от вокална група "Радиодеца" на БНР, с които са пели на българска и на френска сцена.

"Аз от много малка пея. Първо бях в хор. Беше ми добре. Исках да се развивам".

Среща се със Снежана Петкова в зала 1 на НДК по време на концерта за 60-годишнината на Детския хор на БНР. Срещата се оказва съдбоносна.

"Тя ми помогна да израсна, защото е важно на сцената да си сигурен в себе си".


Сара Гушева иска да се занимава с музика и в бъдеще, защото обича да пее, а музиката я допълва.

Снимки: Тони Тончев, БНР

Повече чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16
Владина Цекова

Владина Цекова за филма си за професор Минко Балкански "Моето име е Минко"

Владина Цекова е обиколила над 70 държави , продуцент е на телевизионни предавания. Била е фотомодел, рекламен директор , има стаж и като детска учителка. Автор и сценарист е на филма за професор Минко Балкански "Моето име е Минко" . Владина Цекова е родена в семейство на глухонеми родители , майката е по рождение с това състояние, а..

публикувано на 20.03.25 в 08:27
Старинната аптека

Разходка до старинната аптека "Хипократ“ в Стария Пловдив

Ще ви поведем на една разходка по калдъръмените улици в Стария град на Пловдив, където с красотата си примамват емблематичните за града възрожденски къщи. В една от тях се пазят тайните на фармацията.   Прекрачвайки прага ѝ ще попаднете в Старинната аптека "Хипократ" и ще разберете как в края на 19 и началото на 20 век са се приготвяли..

публикувано на 20.03.25 в 06:05